Քաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ-ի և Նորվեգիայի Թագավորության ԱԳ նախարարությունների միջև
Հունիսի 23-ին Օսլոյում տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Նորվեգիայի Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ի կայքը։
«Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, նորվեգականը՝ ԱԳՆ պետքարտուղար Էիվինդ Վադ Պետերսսոնը։
Հանդիպման մեկնարկին կողմերը ողջունեցին Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև ս․թ․ հունիսին նշվող դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին հայ-նորվեգական երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ արժևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված կառուցողական երկխոսությունը և հարաբերությունների հետագա զարգացումը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Անդրադառնալով տնտեսական կապերի ակտիվացման կարևորությանը՝ կողմերը դրանց ամրապնդման և ընդլայնման ուղղությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն հայտնեցին։
Կողմերը ծանոթացան միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ միմյանց դիրքորոշումներին, անդրադարձան միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն ու փոխադարձ աջակցությանը։ Կարևորվեց երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունների շարունակականության ապահովումը:
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակին։ Այդ համատեքստում նախարարի տեղակալը ընդգծեց ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Այցի շրջանակներում ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ ելույթ ունեցավ Միջազգային հարաբերությունների նորվեգական ինստիտուտում (NUPI)»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

On June 23, the Foreign Ministries of the Republic of Armenia and the Kingdom of Norway held political consultations in Oslo co-chaired by Paruyr Hovhannisyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and Eivind Vad Petersson, State Secretary, of the Ministry of Foreign Affairs of Norway.
At the beginning of the meeting, according to an Armenian foreign ministry statement, the parties welcomed the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Norway.
During the consultations, the parties highly assessed the political dialogue between the two countries, discussed a wide range of issues on the Armenian-Norwegian bilateral agenda, outlining the steps that should be taken to strengthen and expand it. Touching upon the importance of intensifying the economic ties, the parties expressed willingness to take active steps towards  expanding them.
The parties exchanged views on a number of issues of international and regional importance, discussed the prospects for cooperation and mutual support within the international organizations. The parties emphasized the importance of regular political consultations.
Deputy Minister Hovhannisyan also touched upon the current situation around the Nagorno-Karabakh conflict. In this context, the Deputy Minister highlighted the importance of the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
During the visit, Hovhannisyan delivered a lecture on regional developments at the Norwegian Institute of International Relations (NUPI).