Աննա Վարդապետյանն ընտրվեց գլխավոր դատախազի պաշտոնում
Խորհրդարանը վարչապետի օգնական, արդարադատության նախկին փոխնախարար Աննա Վարդապետյանին ընտրեց գլխավոր դատախազի պաշտոնում:
Ազգային ժողովի Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրեց փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները, ըստ որի՝ քվեարկությանը մասնակցել է 70 պատգամավոր, այդքանն էլ կողմ է քվեարկել Վարդապետյանի թեկնածությանը:
Նիստին և քվեարկությանը մասնակցել է միայն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, ընդդիմությունը շարունակում է բոյկոտը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորեց Աննա Վարդապետյանին և հիշեցրեց, որ վերջինս իր լիազորությունները ստանձնելու է այս տարվա սեպտեմբերի 15-ին` գործող դատախազ Արթուր Դավթյանի լիազորությունների դադարեցման օրը: Վարդապետյանն այդ օրը երդվելու է խորհրդարանում:
Աննա Վարդապետյանն իր ելույթում ընդգծել էր, որ արդարադատությունը մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է եղել ու այդպես էլ շարունակվելու է` անկախ իր զբաղեցրած դիրքից: Նա նաև կարևորել էր հովանավորչության բացառումը։
«Ես հասկանում եմ՝ շատ դժվար է մերժել փոքր հասարակության մեջ, որտեղ քեզ բոլորը ճանաչում են, դու ճանաչում ես բոլորին, շատ դժվար է դեմ գնալ այն կարծրատիպային մոտեցումներին, որ կա։ Կոռուպցիան չի դրսևորվում միայն կաշառքով, կաշառքն էլ չի դրսևորվում միայն թղթադրամն իրար փոխանցելով։ Կոռուպցիան դրսևորվում է նաև հովանավորչությամբ, ու եթե հովանավորչությանը նպաստող պայմանները չհաղթահարվեն, դա լուրջ մարտահրավեր է օրենքի գերակայությանը, ինչն էլ իր հերթին քայքայելու է ժողովրդավարության հիմքերը»,- ասել էր նա:
36-ամյա Աննա Վարդապետյանը մինչ այժմ դատախազությունում աշխատանքի փորձ չունի: Իր ելույթում Վարդապետյանն անդրադարձավ նաև այն քննադատություններին, որ երբևէ չաշխատելով այդ համակարգում՝ հավակնում է դառնալ հանրապետության գլխավոր դատախազը:
«Ինձ մեղադրում են, որ ես չեմ աշխատել դատախազության համակարգում, բայց ես կարծում եմ, որ սա հնարավորություն է ինձ՝ այլ տեսանկյունից հարցին նայելու։ Յուրաքանչյուր գործ, որի վերաբերյալ մասնագիտական քննարկում է տեղի ունենում, ես նայում եմ մարդու տեսանկյունից, ու ինձ համար իմ ամբողջ աշխատանքի ընթացքում կարևոր է լինելու, թե մենք արդյոք պաշտպանու՞մ ենք մարդու իրավունքները»,- նշել էր Աննա Վարդապետյանը։

Анна Вардапетян избрана генпрокурором РА
Парламент Армении избрал генпрокурором страны помощника премьер-министра, бывшего заместителя министра юстиции Анну Вардапетян.
В закрытом тайном голосовании приняли участие 70 депутатов, и все они проголосовали за кандидата.
В заседании и голосовании участвовали только депутаты властной фракции “Гражданский договор”, поскольку оппозиционные фракции продолжают бойкотировать работу парламента.
Председатель Национального Собрания Ален Симонян, поздравив А.Вардапетян с избранием на ответственный пост, напомнил, что к исполнению своих полномочий она приступит с 15 сентября. До этого обязанности генпрокурора будет продолжать выполнять Артур Давтян.
В своем выступлении Анна Вардапетян подчеркнула, что сфера юстиции всегда была и останется в центре ее внимания, а также отметила важность исключения такого явления, как протекционизм. “Я понимаю, что в небольшом обществе, где все знают тебя, а ты знаешь всех, очень трудно идти против существующих стереотипных подходов. Коррупция проявляется не только в виде взятки, а взятка – только в виде передаваемой друг другу пачки банкнот. Если не будут преодолены способствующие протекционизму условия, это станет серьезным вызовом верховенству закона, что в свою очередь разрушит основы демократии”,- отметила новоизбранный генпрокурор.
36-летняя Анна Вардапетян не имеет опыта работы в прокуратуре. В своем выступлении она коснулась высказанных в ее адрес критических высказываний о том, что, не работая в этой системе, претендует на должность генпрокурора.
“Меня обвиняют в том, что я не работала в системе прокуратуры, но я думаю, что для меня это возможность подойти к вопросу с другой точки зрения. … На протяжении всей моей деятельности важное значение для меня будет иметь вопрос о том, защищаем ли мы права человека”,- подчеркнула А.Вардапетян.