Գլխավոր շտաբի լիազորություններին առնչվող նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներակայացրած «Պաշտպանության մասին» օրենքում և կից ներկայացված օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը: Այս փոփոխությունների համաձայն` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն ի պաշտոնե կհանդիսանա զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, բայց չի կարող փոխարինել նախարարին:
Նախարարին կարող է փոխարինել վարչապետի որոշմամբ նախարարի` քաղաքական տեղակալներից մեկը:
Նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի վաղը:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով նախատեսվում է ռազմաուսումնական հաստատությունն ավարտած և պաշտպանության նախարարության համակարգում սպայական պաշտոնի նշանակված զինծառայողներին անհատույց օգտագործման իրավունքով Երևանում երեքսենյականոց բնակարան տրամադրել:
Նշենք, որ թե՛ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և թե՛ ՔՊ-ական պատգամավորներն անդրադարձան ընդդիմության բացակայությանն այս նախագծերի քննարկման ընթացքում:

Парламент принял в первом чтении законопроект о полномочиях Генштаба
Парламент принял сегодня на внеочередном заседании представленный правительством проект изменений в законе “Об обороне”. Согласно предложенным изменениям, первый заместитель министра обороны по долгу службы будет также исполнять обязанности начальника Генштаба без права заменять министра. Главу оборонного ведомства может заменить только один из его политических заместителей по предложению премьер-министра.
Завтра законопроект будет обсужден во втором чтении.
Парламент также принял в первом чтении проект поправок к закону “О военной службе и статусе военнослужащего”, которым лицам, окончившим военно-учебные заведения и назначенным на офицерские должности в системе министерства обороны, будут предоставлены в безвозмездное пользование трехкомнатные квартиры в Ереване.
Отметим, что и министр обороны Сурен Папикян, и депутаты властной фракции “Гражданский договор” коснулись отсутствия парламентской оппозиции на сегодняшнем заседании.