Վարչապետն ընդունել է Ռուանդայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուանդայի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Վինսենտ Բիրուտային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստան-Ռուանդա համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում և ակնկալիք հայտնել, որ այն կխթանի նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը ջերմությամբ է հիշել Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեի հետ շփումները՝ վերջինիս Հայաստան այցի, ինչպես նաև Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում և վերահաստատել գործընկերությունը խորացելու պատրաստակամությունը:
Վինսենտ Բիրուտան շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և վարչապետ Փաշինյանին փոխանցել Ռուանդայի նախագահի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Նա արդյունավետ է գնահատել ՀՀ ԱԳՆ գործընկերների հետ քննարկումները և նշել, որ Ռուանդան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ համագործակցությամբ՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՖՄԿ շրջանակում փոխգործակցության օրակարգի շուրջ, անդրադարձել երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարներին: Այս առումով հետաքրքրական է համարվել զբոսաշրջության ոլորտը:

Премьер-министр Пашинян принял министра иностранных дел и международного сотрудничества Руанды
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра иностранных дел и международного сотрудничества Республики Руанда Винсента Бируту и возглавляемую им делегацию.
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество между Арменией и Руандой в рамках Международной организации Франкофонии и выразил надежду, что оно также будет способствовать развитию двусторонних отношений. Никол Пашинян с теплотой вспомнил контакты с президентом Руанды Полем Кагаме в ходе визита последнего в Армению, а также в рамках Всемирного экономического форума в Давосе, и подтвердил готовность к углублению партнерства.
Винсент Бирута поблагодарил за гостеприимство и передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия и наилучшие пожелания президента Руанды. Он назвал эффективными обсуждения с коллегами из МИД Армении и отметил, что Руанда заинтересована в сотрудничестве с Арменией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Собеседники обменялись мнениями по повестке взаимодействия в рамках МОФ, коснулись перспектив развития двусторонних торгово-экономических отношений. В этом контексте интересным направлением была отмечена сфера туризма.