Հմայակ Հովհաննիսյանի մոտ դեռ որոշում կայացնելու պահը չի հասունացել
ԲՀԿ համամասնական ցուցակի 9-րդ համարը զբաղեցնող, քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը դեռ չի որոշել` իր մանդատը վերցնելու՞ է, թե՞ հրաժարվելու է դրանից: «Հետքի» հետ զրույցում այդ մասին ասաց հենց Հմայակ Հովհաննիսյանը:
«Նման կար կարգի որոշումները հրապարակային քաղաքական գործիչի համար չափազանց պատասխանատու են: Եթե ես մասնակցել եմ ընտրություններին եւ «Բարգավաճ Հայաստան» թիմի կազմում արժանացել եմ ընտրողների քվեին, եւ իմ մասնակցությունն այդ թիմի գործունեությանը չէր կարող նկատելի չլինել ընտրողների համար, եւ նրանք նաեւ այդ հանգամանքին են վերաբերմունք ցուցաբերել, ուստի այդ կարգի որոշումները դժվար որոշումներ են: Եթե դրանք հասունանան, ապա դուք դրա մասին կտեղեկացվեք, ես աննկատ քայլ չեմ կարող կատարել»,- ասաց Հմայակ Հովհաննիսյանը:
Ըստ քաղաքագետների միության նախագահի՝ եթե իր մոտ հասունանա այդ որոշումը, ապա այն պատճառաբանված կներկայացնի իր ընտրողներին, իսկ հիմա չի ցանկանում գուշակումներ անել եւ հետեւում է քաղաքական գործընթացներին:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ԲՀԿ կոալիցիային, ապա «հարյուր հազար անգամ» ասաց, որ եթե ՀՀԿ-ն գնա կոալիցիայի, ապա կնշանակի, որ վերջինս վստահ չէ, որ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներն արտացոլում են հասարակության իրական տրամադրությունները: Իսկ եթե ԲՀԿ-ն գնա կոալիցիայի ստեղծման ճանապարհով, ապա ըստ Հմայակ Հովհաննիսյանի, կնշանակի, որ վերջինս ընդունում է ընտրությունների արդյունքները եւ դրանք համարում է միանգամայն ընդունակ` «կանխորոշելու հետագա քաղաքական լանդշաֆտը»:
Սակայն Հմայակ Հովհաննիսյանն ավելի լուրջ հարց է տեսնում` կապված կոալիցիոն հուշագրի հետ: Ըստ էության, ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները հաստատեցին 2011 թ. սկզբին ստորագրված հուշագրի դրույթները, որը վերաբերում էր ԱԺ ընտրություններին:
«Հուշագրով ամրագրված է, որ կողմերը, չխախտելով իրենց համամասնությունները, ձգտելու են ավելացնել իրենց տեսակարար կշիռը խորհրդարանում: ՀՀԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի մասով հուշագրի այդ դրույթը լիովին իրագործվեց, ՕԵԿ-ի մասով` ոչ: Բայց այսօր խոսքը գնում է ՀՀԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ համաձայնությանը, եւ այստեղ է, որ կողմերը պետք է իրենց բացատրությունը տան, թե որքանով է իրենց գոհացնում այն հանգամանքը, որ հուշագրի այդ մասով դրույթն իրենց դեպքում լիովին կյանքի կոչվեց, եւ արդյո՞ք դա էր իրենց նպատակը, թե՞ ոչ: Հասարակությանը պարզաբանող բազմաթիվ հարցեր կան, որոնք պետք է լուծեն կուսակցական գործիչները»,- ավելացրեց Հմայակ Հովհաննիսյանը:

У Амаяка Ованнисяна момент принятия решения еще не назрел
Председатель Союза политологов Амаяк Ованнисян, занимающий 9-ю горизонталь в пропорциональном списке партии “Процветающая Армения”, пока не решил, брать депутатский мандат или нет. Об этом “Hetq”-у сказал сам политолог. “Для публичного политического деятеля решения подобного рода являются весьма ответственными. Если я участвовал в выборах в составе команды “Процветающей Армении” и получил голоса избирателей, если моя деятельность в составе этой команды не осталась незамеченной, и избиратиели проявили отношение в том числе и к данному обстоятельству, то такого рода решения даются с трудом. Если решение созреет, то вы об этом узнаете. Я не могу осуществлять скрытые шаги”,- отметил Амаяк Ованнисян.
По словам председателя Союза политологов, если такое решение у него созреет, то он сообщит об этом своим избирателям. А пока Амаяк Ованнисян отслеживает политические процессы.
Что касается коалиции Республиканской партии Армении и партии “Процветающая Армения”, то, как отметил политолог, если РПА захочет сформировать коалицию, значит она не уверена в том, что официальные результаты выборов отражают реальные настроения общества. Если же ППА пойдет по пути создания коалиции, то это будет означать, что данная партия признает результаты выборов и считает, что они способны “предопределить будущий политический ландшафт”.
Вместе с тем А.Ованнисян видит более серьезную проблему, связанную с коалиционным меморандумом. Официальные итоги выборов фактически подтвердили положения подписанного в конце 2011 г. меморандума относительно парламентских выборов.
”В меморандуме говорится, что стороны, не нарушая своих пропорций, будут стремиться увеличить свой удельный вес в парламенте. По части РПА и ППА данное положение меморандума полностью осуществилось, по части “Оринац еркир” – нет. Но сегодня речь идет о соглашении между РПА и ППА, и именно в этом случае стороны должны сказать, устраивает ли их то обстоятельство, что в отношении них положение меморандума по этой части полностью осуществилось, и эту ли цель они преследовали. Есть много вопросов, которые должны решить партийные деятели”,- добавил Амаяк Ованнисян.