Արմեն Սարգսյանը չի հարցաքննվել Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիության գործով
Արմեն Սարգսյանի անսպասելի հրաժարականից հետո «Հետքը» հրապարակել էր, որ մինչև 2018-ին նախագահ դառնալը նա եղել է Կարիբյան ծոցում գտնվող Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացի:
Մեր հետաքննության մեջ փաստեր էինք ներկայացնում առ այն, որ Արմեն Սարգսյանը խախտել է ՀՀ Սահմանադրության 124-րդ հոդվածը, ըստ որի՝ «Հայաստանի նախագահ կարող է ընտրվել վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող անձը»։
Սարգսյանը նախագահի պաշտոնում ընտրվել է 2018-ի մարտի 2-ին, առնվազն 2013-ին արդեն եղել է Սենթ Քիթսի քաղաքացի։ Այս երկրի քաղաքացիություն ունենալու փաստը մեզ հետ նամակագրությունում հաստատել էր ինքը՝ Արմեն Սարգսյանը։
Այս տարվա հունվարին դատախազությունը «Հետք»-ի հրապարակումն ուղարկել էր ԱԱԾ՝ ուսումնասիրության։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2021 թ.-ից ԱԱԾ-ում քննվում է Արմեն Սարգսյանի՝ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիության վերաբերյալ Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահ Արա Զոհրաբյանի հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործը։ Արմեն Սարգսյանի կողմից Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացիությունը թաքցնելու հանգամանքը ԱԱԾ-ն ուսումնասիրելու էր հենց այս գործի շրջանակներում։
Մեր հարցին, թե ինչ փուլում է նշված քրգործը, և ինչու Արմեն Սարգսյանը դեռ չի հարցաքննվել, ԱԱԾ-ն որևէ պատասխան չի տալիս։ «Հայցվող տեղեկատվությունը պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ»,- հայտնում են ԱԱԾ-ից։
Այս գործի շրջանակներում ԱԱԾ-ի քննչական դեպարտամենտը հարցաքննել է «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին։

Армен Саргсян не допрашивался по делу о получении гражданства Сент-Китса и Невиса
После неожиданной отставки президента Армении Армена Саргсяна Hetq.am опубликовал статью, в которой сообщалось, что до избрания президентом в 2018 году он уже был гражданином расположенной на Карибах страны Сент-Китс и Невис.
В своем расследовании мы представили факты, свидетельствовавшие о том, что Армен Саргсян нарушил ст.124 Конституции, согласно которой “Президентом Республики может быть избрано каждое лицо, достигшее сорока лет, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения”.
Как Армен Саргсян стал гражданином Сент-Китса и Невиса
Армен Саргсян был избран президентом Армении 2 марта 2018 года, хотя как минимум с 2013 года уже был гражданином Сент-Китса. Факт наличия у него гражданства этой страны в переписке с нами подтвердил сам Саргсян.
Публикацию Hetq.am прокуратура направила для изучения в Службу национальной безопасности в январе этого года. Напомним, что с 2021 года в СНБ расследуется уголовное дело о наличии у Армена Саргсяна гражданства Великобритании, возбужденное на основании сообщения бывшего председателя Адвокатской палаты Ара Зограбяна.
Именно в рамках этого дела СНБ и будет изучать факт сокрытия Саргсяном гражданства Сент-Китса и Невиса.
На наши вопросы о том, на каком этапе находится данное уголовное дело и почему Армен Саргсян до сих пор не допрошен, в СНБ ответов не дают.
“Затребованная информация содержит не подлежащие обнародованию данные предварительного следствия”,- заявляют представители ведомства.
В рамках этого дела в следственном департаменте СНБ был допрошен главный редактор Hetq.am Эдик Багдасарян.