Վարչապետին է ներկայացվել Գնումների համակարգի զարգացման հայեցակարգի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Գնումների համակարգի զարգացման հայեցակարգի նախագիծը: Այս մասին հայտնում է վարչապետի կայքը։
«Վարչապետը նշել է, որ գնումների ոլորտի զարգացման հարցը կառավարության շարունակական քննարկումների կարևորագույն թեմաներից մեկն է, որն ունի շատ նրբություններ, բարդություններ և կարևորություն: «Խոսքը վերաբերում է պետական գնումներին, այսինքն՝ ըստ էության, պետական բյուջեի միջոցով իրականացվող ծրագրերին, որն ունի երկու կոմպոնենտ: Մեկը՝ ֆինանսների ծախսման և ծրագրերի իրականացման արդյունավետությունն է, և մենք այդտեղ հաճախ ենք խնդիրներ ունենում: Դրանց մի խումբը կապված է նրա հետ, որ շատ դեպքերում ամենաէժան գին առաջարկող ընկերությունը միշտ չէ, որ առաջարկում է ոչ միայն ամենաորակով, այլև ընդհանրապես՝ որակով ծառայություն:
Երկրորդը՝ շատ դեպքերում խնդիրներ ենք ունենում ոչ թե գնի և որակի, այլ կատարվածի ժամանակի և արագության հետ: Մյուս դեպքերում՝ շատ հաճախ խնդիր ենք ունենում, որ ստիպված ենք լինում մեկ անձից գնում իրականացնել: Այսօր էլ կառավարության նիստում այդպիսի դեպք ունեցանք: Իհարկե, սա օբյեկտիվ, ֆորսմաժորային իրավիճակների հետ է կապված լինում, բայց նաև ուղիղ գնումների դեպքում միշտ վստահ չենք լինում, թե ինչքանով արդյունավետ գին տվեցինք այդ ծառայության համար:
Մյուս կողմից՝ մեր գնումների համակարգը, ընդհարապես՝ մեր պետական համակարգը ժամանակի, այսպես ասած, ֆինանսական գնահատման ոչ մի մեխանիզմ չունի: Նույն գնումների ընթացակարգը շատ դեպքերում երկար է ձգվում այն պատճառով, որ պարտվողը դատի է տալիս հաղթողին, պրոցեսը երկար ժամանակ է տևում, հետո՝ հաղթողն է դատի տալիս պարտվողին, հետո երկուսով են դատի տալիս կառավարությանը: Այս ամենը նորմալ է, մենք դեմ չենք, որ դատական և օրենսդրական շրջանակներում պարզաբանումներ տեղի ունենան: Հետո՝ այդ ծրագրերը կամ չեն իրականացվում, կամ իրականացվում են նախատեսվածից մեկ կամ երկու տարի ուշ:
Մենք մեթոդ չունենք հաշվելու, թե ուշ իրականացման հետևանքով պետությունը որքան գումար կորցրեց: Հնարավոր է՝ ենթադրենք 3 մլն դրամի շուրջ 4 տարի դատական վեճ ունենանք, բայց ոչ ոք չի հաշվում այդ ընթացքում պետությունը շահե՞ց, թե՝ չշահեց: Հնարավոր է, որ մի քանի միլիարդ դրամ կորցրեցինք: Ընդ որում, այսպիսի դեպքերում նաև բարոյական վնասի խնդիր կա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է՝ եղել է դեպք, որ գյուղական բնակավայրերից մեկում դպրոցի շենքի կառուցման շինարարությունը դատական գործընթացների պատճառով տարի ու կես ձգձգվել է և հայտնի չէ, թե այն երբ կավարտվի: «Այդ ընթացքում երեխաները դպրոց չգնացին և այլն: Դրա վնասը որևէ մեկը հաշվե՞լ է, թե՝ չի հաշվել: Բայց մյուս կողմից էլ, իհարկե, հակառակը կա, որ այնուամենայնիվ, գնի ճշգրտման ամենաարդյունավետ մեխանիզմը զուտ տրամաբանորեն մրցութային կարգն է: Հիշում եք, թե այս ընթացքում ինչքան փոփոխություններ ենք արել գնումների համակարգում: Պետք է անկեղծ ասել, որ փնտրտուքների մեջ ենք, և ոսկե միջինը գտնել այս պահի դրությամբ մեզ չի հաջողվել:
Հույս ունենանք, որ Ֆինանսների նախարարությունը գտել է այդ ոսկե միջինը և մեզ այսօր կառաջարկի: Մենք պետք է անհոգնել շարունակենք այս թեմայի քննարկումը մինչև, այնուամենայնիվ, արդյունավետության հասնենք: Բայց ամենամեծ խնդիրը հետևյալն է՝ հիշենք, որ իրականում ամեն ինչ կարողանում ենք գնանշել, ամեն ինչ՝ բացարձակապես, բացի ամենաթանկարժեք բանից, իսկ ամենաթանկ բանը ժամանակն է: Մինչ այս պահը գոնե ես չեմ հանդիպել, որ ունենանք ժամանակը գնանշելու մեթոդաբանություն: Իսկ ժամանակն ինչո՞ւ է ամենաթանկը, քանի որ թերևս այն քիչ բաներից է կամ միակ բանը, որ այլևս հետ չես բերի: Այսինքն՝ այն կամ արդյունավետ օգտագործվեց, կամ չօգտագործվեց, կամ էլ հակառակ նպատակով օգտագործվեց»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել գնումների համակարգում առկա հիմնական խնդիրներին, գնումների էլեկտրոնային համակարգի ոչ արդիական վիճակին, գնումների գործընթացի պլանավորմանը, ընթացակարգերին: Նշվել է, որ ներկայումս ընթացքի մեջ են գնումների նոր համակարգի մշակման աշխատանքները: Ռազմավարության նախագծով նախատեսվում է գնման ընթացակարգերի թվայնացում, գործիքակազմերի արդիականացում, գնումների մասնագետների վերապատրաստում, կարողությունների զարգացում և պայմանագրերի կառավարման գործընթացի բարելավում:
Նախագծի հիմնական նպատակն է՝ թիրախային կերպով շարունակական բարելավել գնումների համակարգը, իրականացնել գնումների մասնակիցների ռեյտինգավորում, բարելավել նաև մեկ անձից գնումների իրականացման համակարգը՝ պատասխանատվության հակակշռված ճկունության աճի ապահովմամբ:
Նախագծի շուրջ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները հանդես են եկել հարցադրումներով, դիտարկումներով և առաջարկություններով:
Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է գնումների ոլորտի հետևողական բարելավման անհրաժեշտությունը և հանձնարարել՝ հաշվի առնելով քննարկման արդյունքները, նախագիծը լրամշակել»,- նշված է կայքում:

Премьер-министру представлен проект Концепции развития системы закупок
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Концепции развития системы закупок. Об этом сообщает официальный сайт главы правительства.
Премьер-министр отметил, что вопрос развития сферы закупок является одной из важнейших тем постоянных обсуждений правительства, которая имеет множество тонкостей и сложностей.
“Речь идет о госзакупках, то есть, по сути, о реализуемых за счет государственного бюджета программах, которые имеют два компонента. Один из них — это эффективность расходования средств и реализации программ, и с этим у нас часто возникают проблемы. Одна группа из них связана с тем, что в большинстве случаев компания, предлагающая самую низкую цену, не всегда предлагает не только не самые качественные, но и вообще качественные услуги.
Во-вторых, во многих случаях у нас возникают проблемы не с ценой и качеством, а со временем и скоростью реализации. В других случаях мы часто сталкиваемся с проблемой, когда приходиться осуществлять закупки у единственного поставщика. Такой случай был у нас и сегодня на заседании правительства. Конечно, это связано с объективными, форс-мажорными ситуациями, но и в случае прямых закупок мы не всегда бываем уверены, насколько эффективную цену мы заплатили за услугу.
С другой стороны, наша система закупок, в частности, наша государственная система, не имеет механизма финансовой оценки времени. Одна и та же процедура закупок во многих случаях надолго затягивается, потому что проигравший подает в суд на победителя, процесс занимает много времени, затем победитель подает в суд на проигравшего, потом они оба подают в суд на правительство. Все это нормально, мы не против того, чтобы в судебном и законодательном рамках были даны разъяснения. Однако потом эти программы либо не реализуются вовсе, либо реализуются на год-два позже, чем планировалось.
У нас нет метода подсчета того, сколько денег государство потеряло в результате несвоевременной реализации проекта. Возможно, у нас есть судебный спор на 3 млн драмов, который длится 4 года, но никто не считает, выиграло государство или нет за это время. Возможно, мы потеряли несколько миллиардов драмов. Более того, в таких случаях возникает и проблема морального ущерба”, - сказал Никол Пашинян.
Глава правительства напомнил, что был случай, когда строительство здания школы в одном из сел затянулось на полтора года из-за судебных разбирательств и неизвестно, когда оно будет завершено. “В это время дети не ходили в школу и т. д. Кто-нибудь подсчитывал ущерб или нет? Но с другой стороны, конечно, есть и обратное, и наиболее эффективным механизмом регулирования цен чисто логически является процедура тендера. Вы помните, сколько изменений мы внесли в систему закупок за это время. Надо сказать откровенно, что мы в поиске, и найти золотую середину нам пока не удалось.
Будем надеяться, что министерство финансов нашло эту золотую середину и представит ее нам сегодня. Мы должны неустанно продолжать обсуждение этой темы, пока не добьемся эффективности. Но самая большая проблема — помнить, что мы можем устанавливать цены на все, абсолютно на все, кроме самого ценного, а самое ценное — это время. До сих пор, по крайней мере, я не сталкивался с тем, чтобы у нас была методология оценивания времени. А почему время - самое ценное? Потому что это, наверное, одна из немногих вещей или единственная вещь, которую невозможно вернуть. Т.е. оно либо было использовано эффективно, либо было использовано неэффективно, либо было использовано с противоположной целью”, - отметил Никол Пашинян.
Затем были затронуты существующие в системе закупок основные проблемы, устаревшее состояние электронной системы закупок, планирование процесса закупок и процедуры. Было отмечено, что в настоящее время ведется разработка новой системы закупок. Проектом Стратегии предусматривается оцифровка процедур закупок, модернизация инструментария, повышение квалификации специалистов по закупкам, наращивание потенциала и улучшение процесса управления договорами.
Основной целью проекта является постоянное целенаправленное совершенствование системы закупок, рейтингование участников закупок, совершенствование системы закупок у единственного поставщика с обеспечением повышения сбалансированной гибкости ответственности.
Представители заинтересованных ведомств представили свои вопросы, замечания и предложения.
Премьер-министр Пашинян еще раз подчеркнул необходимость последовательного совершенствования сферы закупок и поручил доработать проект с учетом результатов обсуждения.