2022 թ. առաջին կիսամյակում ՀԿԵ-ի ներդրումային ծախսերը կազմել են 2,3 մլրդ դրամ
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ծախսերի փաստացի ծավալը կազմել է 2,3 մլրդ դրամ։ Դրանցից 1,6 մլրդ դրամը ուղղվել է ենթակառուցվածքներին, 700 մլն դրամը՝ շարժակազմին։ Այս մասին տեղեկացնում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի հանրային կապերի բաժինը:
«Մասնավորապես, հիմնական աշխատանքների թվում են՝ երեք ՉՄ-3 ջերմաքարշերի վերանորոգումը, 3 միավոր գծային տեխնիկայի թարմացումը, 4 կիլոմետր երկարությամբ գծի վերին կառուցվածքի ամբողջական փոխարինմամբ հիմնանորոգումը, 10,5 հազար կոճերի փոխարինումը, կոնտակտային ցանցի վերանորոգումը և դրա հենարանների փոխարինումը, 6 քարշային ենթակայաններում տրանսֆորմատորների վերանորոգումը, 4 միավորի մասնագիտացված ավտոմոբիլային տրանսպորտի ձեռքբերումը։
2008 թվականի Կոնցեսիոն պայմանագրի սկզբից մինչև 2022 թվականի հուլիսի 1-ը ՀԿԵ ՓԲԸ-ի ներդրումների կոնցեսիոն պարտավորությունները նախատեսված էին 123 մլրդ դրամի չափով։ Սակայն ներդրումների փաստացի ծավալը կազմել է 139,2 մլրդ դրամ, որը 13.1%-ով գերազանցում է նախատեսված ցուցանիշները։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ներդրումային գործունեությունը բխում է Հայաստանի կառավարության, ՀԿԵ ՓԲԸ-ի և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 2008 թվականին ստորագրած կոնցեսիոն պայմանագրից: Պայմանագրի համաձայն՝ ՀԿԵ-ն կառավարում է Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն հանդիսացող ակտիվները։ Պայմանագրի կատարման և ՀԿԵ-ի ներդրումային պարտավորությունների կատարման նկատմամբ վերահսկողություն է իրականացնում ՀՀ կառավարությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

В I полугодии 2022 года инвестиционные затраты ЮКЖД составили 2,3 млрд драмов
В I полугодии текущего года в рамках инвестиционной программы ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» фактический объем затрат составил 2,3 млрд драмов. Из них 1,6 млрд драмов было направлено в инфраструктуру, 700 млн драмов – в подвижной состав.
В частности, в числе основных работ: ремонт трех тепловозов ЧМ-3, обновление парка путевой техники в объеме 3-х единиц, капитальный ремонт путей с полной заменой верхнего строения пути протяженностью 4 километра, ремонт пути с заменой 10,5 тысяч шпал, ремонт контактной сети и замена ее опор, ремонт трансформаторов на 6 тяговых подстанциях, закупка специализированной автомобильной техники в количестве 4-х единиц.
С начала действия Концессионного договора в 2008 году до 1 июля 2022 года концессионные обязательства ЗАО «ЮКЖД» по инвестициям были запланированы на уровне 123 млрд драмов. Фактический же объем инвестиций составил 139,2 млрд драмов, что превышает плановые показатели на 13,1%.
Инвестиционная деятельность ЮКЖД исходит из Концессионного договора, подписанного правительством Армении, ЗАО «ЮКЖД» и ОАО «РЖД» в 2008 году. Согласно договору, ЮКЖД управляет активами, находящимися в собственности Республики Армения. Правительство Армении осуществляет контроль над реализацией договора и выполнением инвестиционных обязательств ЮКЖД.