«Ես չեմ վախենում կալանավորումից, թեկուզ ցմահ տվեք». Ավետիք Չալաբյանի հայտարարությունը
Երեկ` ս.թ. օգոստոսի 3-ին, մինչև ուշ երեկո տևած նախնական դատալսումների ընթացքում Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, որոշում կայացրեց ևս 3 ամսով կալանավորել Ավետիք Չալաբյանին: «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի խափանման միջոցը կիրառվեց հենց դատարանի դահլիճում:
«Ավետիք Չալաբյանը կալանավորվել էր մայիսի 14-ին հանցակազմի բացակայությամբ շինծու քրեական գործով, ապա հուլիսի 27-ին ազատ էր արձակվել` դատարանի կողմից սահմանված կալանքի ժամկետը լրանալու արդյունքում։
«Այս որոշումն աննախադեպ է Հայաստանի իրավական պրակտիկայում, թերևս հազվագյուտ դեպք է, երբ անձը կալանավորվում է հիմքերի լիակատար բացակայության, և օրենքի միարժեք պահանջների կոպիտ խախտման պայմաններում: Այս անհեթեթ գործողությունը ցույց է տալիս, թե որքան է գործող վարչախումբը սարսափում իր սկզբունքային ընդդիմախոսներից, և ինչ աղաղակող ապօրինությունների է այն պատրաստ գնալ՝ սեփական իշխանությունը երկարաձգելու նպատակով: Սակայն և ոչ մի ապօրինություն ի զորու չի շեղելու մեզ մեր նպատակից՝ կառուցելու ազատ ու հզոր երկիր, և արդար հասարակարգ բոլորիս համար: Մեր պայքարը շարունակվում է և միայն նոր թափ է ստանալու, մինչ այդ ես շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բազմաթիվ արժանապատիվ քույրերին և եղբայրներին, որոնք այս օրերին գտնվեցին մեր կողքին, և իրենց ներկայությամբ և սկզբունքային դիրքորոշմամբ, ուժ և վճռականություն տվեցին մեզ շարունակելու մեր պայքարը»,- իր պաշտոնական էջում մինչև կալանավորումը վերջին գրառումն է կատարել Ավետիք Չալաբյանը:
Դատալսման ընթացքում հանրային մեղադրողը միջնորդեօ էր Չալաբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը, որը, ըստ նրա, ամբողջությամբ ի զորու էր ապահովելու Չալաբյանի պատշաճ վարքագիծը և որ տվյալ պարագայում կալանավորման անհրաժեշտությունը բացակայում է, իսկ Չալաբյանի պաշտպանները նախ առաջարկել էին ընդհանրապես ոչ մի խափանման միջոց չկիրառել, քանի որ բացակայում են դրա կիրառման քրեադատավարական հիմքերը, իսկ ամեն դեպքում խափանման միջոց կիրառելու պարագայում, առաջարկել էին դիտարկել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով համակցված, այսինքն՝ մի քանի խափանման միջոցների` գրավի և երաշխավորության համատեղ կիրառման հնարավորությունը: Չալաբյանի համար երաշխավորագրեր էին ներկայացրել մեկ տասնյակից ավելի հարգված գործիչներ, այդ թվում նաև նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, ֆինանսների նախկին նախարար Վարդան Արամյանը, «Հայ ասպետ» դպրոցի հիմնադիր Կարին Տոնոյանը, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը, «Այբ» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը, «Արար» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը, «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը, Արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը, ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի վարիչ Վահե Հովհաննիսյանը և այլք, ովքեր ներկա էին դատական նիստին:
Հատկանշական է, որ Չալաբյանի պաշտպաններն առհասարակ միջնորդում էին կարճել գործը` հիմք ընդունելով այն փաստը, որ գործի հիմքը հանդիսացող նյութը հրապարակվել է կեղծ լրատվամիջոց որակված հարթակում, որը փոխկապակցված է Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի հետ: Նշյալ դատողությանը հանրային ստուգված հարթակում տեղ գտած հետաքննական հոդվածի հիման վրա է կատարվում:
«Նախաքննական մարմինը հանցավոր անգործություն է ցուցաբերել և որևէ էական գործողություն չի իրականացրել, որ այդ ձայնագրությունը գտնի, նույնիսկ ծանուցագիր է ուղարկել կայքի տնօրենին, կայքի տնօրենը չի ներկայացել հարցաքննության, և նախաքննական մարմինը փակել է վարույթը։ Հետաքրքրիր է, եթե դուք ծանուցագիր եք ուղարկում, ապա ենթադրում եք, որ այդ տեղեկատվությունը կարևոր է, չէ՞: Եթե այդ տեղեկատվությունը կարևոր է, ինչու՞ քայլեր չեք ձեռնարկում այդ տեղեկատվությունը ստանալու համար: Ես կասեմ`շատ պարզ պատճառով: Հարգելի հանրային մեղադրողը հայտարարեց, որ այս գործը քաղաքական ենթատեքստ չունի, որովհետև պարզ էր դառնալու, թե որտեղ եք սարքել այդ ֆաբրիկացիան, պարզ էր դառնալու` ինչ նպատակով: Ավելին ասեմ, գնալու էր հասներ մինչև պատվիրատուին, իսկ մենք գիտենք, թե որտեղ է պատվիրատուն։ Պատվիրատուն նստած է վարչապետի աթոռին ու նա իրեն ենթակա տարբեր այդպիսի կայքերի միջոցով ֆաբրիկացիաներ է սարքում իր քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ»,- դատարանում իր խոսում ասաց Ավետիք Չալաբյանը, ով երկուսուկես ամիս անազատության մեջ գտնվելուց առողջության վատթարացում է արձանագրել, ստացել է հիպերտենզիա 3-րդ աստիճանի ախտորոշում և նշանակվել է սրտաբանի վերահսկողությամբ ամբուլատոր բուժման:
«Ես չեմ վախենում կալանավորումից։ Ես ուրիշ բանի վրա եմ զարմանում: Ինչու եք կալանավորում ևս 3 ամիս ժամկետով։ Ցմահ տվեք, բերանս էլ կապար լցրեք, որ մեռնեմ։ Դուք էլ հետո կգնաք, կասեք` հարգելի այսինչ, Ձեր խնդիրը կատարված է»,- իր ելույթում ասաց Ավետիք Չալաբյանը, ապա հավելեց,- «Դուք Ձեզ օրենքից վեր եք դասում, բայց օրենքը դա թույլ չի տալիս։ Վաղ թե ուշ այս երկրում օրենքը վերականգվելու է, իմ պայքարը նաև դրա համար է, որպեսզի այս երկրում օրենքը վերականգնվի, որպեսզի այս դատալսումները օրենքով տեղի ունենան, օրենքի տառին և ոգուն համապատասխան: Դուք հիշեք, օրենքը վերականգնվելու է, և այսօրվանից սպասեք այդ օրվան: Օրենքը Ձեր հետևից գալու է»»,- ասված է Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խմբի հայտարարության մեջ։

Аветика Чалабяна задержали еще на 3 месяца
Вчера, 3 августа, в ходе судебного процесса, затянувшегося до позднего вечера, суд общей юрисдикции города Еревана под председательством Мнацакана Мартиросяна вынес решение об аресте Аветика Чалабяна еще на 3 месяца. Меру пресечения в отношении члена движения «Единение», общественного политика Аветика Чалабяна наложили прямо в зале суда. Напомним, что Аветик Чалабян был арестован 14 мая по сфабрикованному уголовному делу при отсутствии состава преступления, а затем освобожден 27 июля по истечении срока предварительного заключения.
“Это решение беспрецедентно в судебной практике Армении, пожалуй, это редкий случай, когда лицо задержано в условиях полного отсутствия оснований и грубого нарушения однозначных требований закона. Эта абсурдное действие показывает, насколько нынешний режим боится своих принципиальных противников и на какие вопиющие беззакония он готов пойти ради расширения собственной власти. Однако никакие беззакония не будут отвлекать нас от нашей цели построения свободной и сильной страны и справедливого общества для всех нас. Наша борьба продолжается и будет только набирать обороты, а пока я благодарю наших многочисленных уважаемых соратников, которые были рядом с нами в эти дни и своим присутствием и принципиальной позицией придали нам сил и решимости продолжать нашу борьбу.” написал Аветик Чалабян на официальной странице перед арестом.
В ходе судебного разбирательства сторона обвинения ходатайствовала о применении залога в качестве меры пресечения в отношении Чалабяна, а защитник Чалабяна предложил применить комбинированную меру пресечения, то есть сочетание нескольких мер пресечения согласно УПК. Рекомендательные письма Чалабяну представили более десятка общественных деятелей, в том числе бывший вице-премьер Ваче Габриелян, бывший министр финансов Вардан Арамян, основатель школы «Ай Аспет» Карин Тоноян, председатель попечительского совета образовательного фонда «Айб» Арам Пахчанян, директор образовательного фонда «Айб» Сона Кошецян, директор фонда «Арар» Армен Хачикян, директор фонда «Репат Армения» Вардан Марашлян, кандидат филологических наук, профессор Гурген Меликян, бывший министр юстиции Геворг Даниелян, руководитель кафедры гражданского права ЕГУ Ваге Ованнисян и другие лица, присутствовавшие на судебном заседании.
Примечательно, что защитники Чалабяна вообще ходатайствовали о прекращении дела на том основании, что материал, положенный в основу дела, был опубликован на медиаплатформе, относящейся к фейковым СМИ, которая связана с заместителем руководителя аппарата Никола Пашиняна Тароном Чахояном. Данная информация основывается на результатах журналистского расследования проверенной общественной медиа платформы.
"Орган предварительного следствия проявил преступное бездействие и не предпринял никаких существенных действий по обнаружению этой записи, даже направил повестку директору сайта, директор сайта не явился на допрос, а орган предварительного следствия закрыл производство. Интересно, если вы отправляете повестку, вы предполагаете, что информация важна, верно? Если эта информация важна, почему вы не принимаете меры для ее получения? Отвечу, по очень простой причине. Уважаемый прокурор заявил, что это дело не имеет политического подтекста, иначе стало бы ясно, где была сфабрикована эта запись, стало бы ясно, с какой целью. Более того, она привела бы непосредственно к заказчику, а мы знаем где находится заказчик. Заказчик сидит в кресле премьер-министра и фабрикует подобные материалы против своих политических оппонентов через различные подконтрольные ему сайты", - заявил в суде Аветик Чалабян, у которого в результате ухудшения здоровья после двух с половиной месяцев пребывания в тюрьме, была обнаружена гипертоническая болезнь третьей степени и ему было назначено амбулаторное лечение под наблюдением кардиолога.
"Я не боюсь ареста. Меня интересует другое. Почему вы меня задерживаете на 3 месяца? Дайте уже тогда пожизненное заключение, залейте мне рот свинцом, чтобы я умер, а вы пойдете и доложите, уважаемый такой-то, ваша задача выполнена», - сказал в своем выступлении Аветик Чалабян, а затем добавил: «Вы ставите себя выше закона, но закон этого не позволяет. Рано или поздно закон будет восстановлен в этой стране, я борюсь и за то, чтобы закон был восстановлен в этой стране, чтобы подобные судебные слушания проходили согласно букве и духу закона. Знайте, что закон будет восстановлен, и с сегодняшнего дня ждите этого дня. Закон придет за вами».