Ինչպե՞ս պետք է սփյուռքն արձագանքի Թուրքիայի մերձեցման նախաձեռնություններին
Հավաստի աղբյուրներից տեղեկացել եմ, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն շարունակում է իր ջանքերը սփյուռքի հետ հայ–թուրքական խնդիրների շուրջ անձամբ «երկխոսություն» սկսելու ուղղությամբ։ Այս ամսվա սկզբին Դավութօղլուն դարձյալ հանդիպեց ամերիկահայերի հետ` ի շարունակություն մարտին Վաշինգտոնում ունեցած իր հանդիպումներին։
Մայիսին տեղի ունեցած խոսակցության ժամանակ, նրա հայ զրուցակիցներն անկեղծորեն խորհուրդ տվեցին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարին, որ Անկարան պետք է հետամուտ լինի ցեղասպանության ճանաչման և հատուցման հայկական պահանջներին, և միայն դրանից հետո կարող է խոսք գնալ որևէ «հաշտեցման» մասին։ Թուրքական կողմը, ինչպես հայտնում են, արտահայտել է այս փշոտ հարցերը քննարկելու իր ցանկությունը սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ։
Չնայած Դավութօղլուի թվացյալ անկեղծությանը՝ հայերն ունեն իրենց հիմնավոր պատճառները նման նախաձեռնություններին չվստահելու` հաշվի առնելով տասնամյակներ շարունակ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և սփյուռքի, Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ իր թշնամական քաղաքականությունը։ Հայերը նաև կասկածում են, որ Թուրքիայի պաշտոնատարները կարող են շահագործել սփյուռքի հետ հանդիպումները որպես քարոզարշավ համաշխարհային հասարակական կարծիքում դիվիդենտներ ստանալու համար։
Այնուամենայնիվ, կարելի է հարց տալ, թե ինչու է Թուրքիայի գերզբաղված արտաքին գործերի նախարարն իր թանկագին ժամանակը հատկացնում և այդքան ջանքեր գործադրում վերջին շաբաթներին հայերի հետ մի շարք առանձին հանդիպումներ ունենալու համար։
Հնարավոր բացատրություններից մեկն այն է, որ թուրք ղեկավարներին խիստ մտահոգում է Հայոց ցեղասպանության գալիք 100–րդ տարելիցը։ Անկարան հավանաբար գիտակցում է, որ եթե չձեռնարկի պրոակտիվ քայլեր, ապա չի կարող հակազդել 2015 թվականին աշխարհով մեկ հայկական միջոցառումների ստեղծած հակաթուրքական քարոզարշավին։
Երկրորդ հնարավոր պատճառը, թե ինչու է Թուրքիայի կառավարությունը ցանկանում խոսել սփյուռքի հայերի հետ, Եվրոպական Միությանն անդամակցելու իր երկար տարիների շահագրգռվածությունն է։ Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահ Ֆրանսուա Օլլանդը զգուշացրել էր, որ մինչև Թուրքիան չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, Ֆրանսիան կմերժի ԵՄ անդամակցության նրա դիմումը։
Թուրքիայի նախաձեռնությունների երրորդ հնարավոր բացատրությունն այն է, որ վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանն այժմ ավելի ազատորեն կարող է զբաղվել հայ–թուրքական հարցերով, քանի որ իր իշխող կուսակցությունը վայելում է խորհրդարանի մեծամասնությունը և իրեն հակառակորդ բարձրաստիճան զինվորականներից շատերը նստած են բանտերում։
Անկախ այն հանգամանքից, թե ինչու է Թուրքիան փորձում կապեր հաստատել սփյուռքի հետ այս պահին, հայերը պետք է ընդունեն բացառապես իրենց ազգային շահերից բխող որոշումներ առ այն, թե արդյոք սա այն պատեհ առիթն է փորձարկելու թե Թուրքիան պատրաստ է դիմակայելու Հայոց ցեղասպանության աղետալի հետևանքները։
Այնուամենայնիվ, նախքան սփյուռքի ղեկավարները կարձագանքեն Դավութօղլուի «երկխոսություն» սկսելու համառ ջանքերին, նրանք պետք է խնդրեն թուրք պաշտոնատարներին հստակեցնել իրենց իսկական նպատակները` առնելով որոշ դրական քայլեր. օրինակ` Աղթամար կղզու վրա գտնվող Սուրբ Խաչ եկեղեցին վերադարձնել Թուրքիայի հայոց պատրիարքարանին։ Այս պատմական եկեղեցին ներկայումս պատկանում է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությանը և գործում է որպես թանգարան: Անշուշտ, Թուրքիայի կառավարությունը պետք է շատ ավելին անի, քան զբոսաշրջության նպատակներով մի քանի եկեղեցիների վերանորոգումը և Ստամբուլում հայկական համայնքին մի շարք կալվածքներ վերադարձնելը։ Կան հազարավոր առգրավված եկեղեցիներ և համայնքին պատկանող կալվածքներ Թուրքիայի ամբողջ տարածքում, որոնք պետք է վերադարձվեն իրենց օրինական հայ տերերին։
Հայերի հետ «հաշտեցման» ցանկության անկեղծությունը փաստելու համար Թուրքիան պետք է անմիջապես դադարեցնի ցեղասպանության ժխտումը, վերացնի Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301–րդ հոդվածը և վերջ դնի Հայաստանի և Արցախի նկատմամաբ թշնամական վերաբերմունքին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Թուրքիայի կառավարությունն ինքնակամ և առանց վերապահության չի բավարարի հայերի պահանջները, և որ բոլոր առկախված հարցերը պետք է լուծվեն մի օր անմիջական բանակցությունների միջոցով՝ սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարները պետք է պատրաստվեն դրան ի վերջո։ Այս առումով, որպես նախընթաց կարևոր է վերանայել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Սաբրի Չաղլայանգիլի և հայկական երեք քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ 1977 թվականի Շվեցարիայի Ցյուրիխի քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպման արձանագրությունները:
Ստորև ներկայացնում եմ որոշակի գաղափարներ, որոնք պետք է նկատի առնվեն նախքան Թուրքիայի ղեկավարների սփյուռքի ներկայացուցիչների միջև որևէ հետագա հանդիպումներ կամ քննարկումներ ունենալը՝
1. սփյուռքի ընտրված ներկայացուցչական մարմնի բացակայության դեպքում, գլխավոր հայկական կազմակերպությունները, դիվանագիտության և բանակցություններ վարելու ոլորտում փորձ ունեցող մասնագետների աջակցությամբ, պետք է ձեռնամուխ լինեն միասնական ռազմավարության և Թուրքիայի նկատմամբ պահանջների ցուցակի մշակմանը։ Ոչ մի հայկական կազմակերպություն կամ անհատ չպետք է ներգրավվի Թուրքիայի հետ առանձին բանակցություններում, որպեսզի Անկարան չկարողանա պառակտումներ ստեղծել սփյուռքում,
2. պարտադիր է, որ սփյուռքի ներկայացուցիչները համաձայնեցնեն բանակցություններ վարելու հարցում ունեցած իրենց դիրքորոշումները Հայաստանի և Արցախի ղեկավարների հետ`Թուրքիայի հարցում միասնական դիրքորոշում ապահովելու համար։
Նորմալ հանգամանքներում Թուրքիայի դիվանագետները հայկական հարցերը կբարձրացնեին Հայաստանի հետ անմիջական բանակցությունների ընթացքում։ Սակայն հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից հայ–թուրքական արձանագրությունների խափանումը մինչև Արցախի հակամարտության ավարտը, Թուրքիայի ղեկավարներին ոչ մի այլընտրանք չի մնում քան կապ հաստատել սփյուռքի հետ և զբաղվել իր իրավացի պահանջներով։

How Should the Diaspora React To New Turkish Overtures?
I have been informed by reliable sources that Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu is continuing his efforts to initiate a personal ‘dialog’ with the Diaspora on Armenian-Turkish issues. Earlier this month, Davutoglu met with Armenian-Americans, as follow up to the meetings he held in Washington last March.
During their conversation in May, the Armenian interlocutors frankly advised the Turkish Foreign Minister that Ankara must address Armenian demands for genocide recognition and restitution before any ‘reconciliation’ could be achieved. The Turkish side reportedly indicated a willingness to discuss these thorny issues with Diasporan representatives.
Despite the seeming openness of Foreign Minister Davutoglu, Armenians have well-founded reasons to mistrust such overtures, given Turkey’s decades-long denial of the Armenian Genocide and its antagonistic policies toward the Diaspora, Armenia and Artsakh. Armenians also suspect that Turkish officials may exploit meetings with the Diaspora to score propaganda points with world public opinion.
Nonetheless, one wonders why the very busy Turkish Foreign Minister has invested so much of his precious time and effort to hold a series of private meetings with Armenians in recent weeks.
One possible explanation is that Turkish leaders are seriously concerned about the upcoming 100th anniversary of the Armenian Genocide. Ankara may have realized that unless it took proactive measures, it could not stem the tide of anti-Turkish publicity generated in 2015 by Armenian commemorative activities worldwide.
The second likely reason why the Turkish government may want to talk with Diaspora Armenians is its long-standing interest in joining the European Union. As the newly-elected French President Francois Hollande warned, unless Turkey recognizes the Armenian Genocide, France will reject its application for EU membership.
The third possible explanation for the Turkish overtures is that Prime Minister Rejeb Erdogan has a freer hand in tackling Armenian-Turkish issues at a time when his ruling party controls the Parliament and many of his hard-line military adversaries are under arrest.
Regardless of why Turkey is reaching out to the Diaspora at this time, Armenians have to make their decisions based solely on their own national interest, as to whether this is an opportune moment to test Turkey’s resolve to deal with the disastrous consequences of the Armenian Genocide.
However, before Diaspora’s leaders react to Davutoglu’s persistent efforts for ‘dialog,’ they should ask Turkish officials to clarify their true intentions by making some positive gestures, starting with the return of the Holy Cross Church on Akhtamar Island to the Armenian Patriarchate of Turkey. This historic church is currently designated as a museum belonging to the Turkish Ministry of Culture and Tourism. Furthermore, the Turkish government has to do much more than renovating a couple of churches for touristic purposes and returning a handful of properties to the Armenian community in Istanbul. There are thousands of confiscated churches and community properties throughout Turkey that must be returned to their rightful Armenian owners.
An initial test of Turkish sincerity in pursuing ‘reconciliation’ with Armenians would be putting an immediate halt to genocide denial, eliminating Article 301 of the Turkish Penal Code, and ending all adversarial behavior toward Armenia and Artsakh.
In view of the fact that the Turkish government will not willingly and unconditionally meet Armenian demands, and that all outstanding issues would have to be resolved someday through direct negotiations, Diasporan organizational leaders should prepare for such an eventuality. In this regard, it is important to review the records of the 1977 meeting in Zurich, Switzerland, between Turkish Foreign Minister Sabri Caglayangil and representatives of the three Armenian political parties.
Here are some preliminary thoughts to consider before any further meetings or discussions are held between Turkish leaders and Diaspora representatives:
1. In the absence of an elected Diasporan representative body, major Armenian organizations, with assistance from experts in diplomacy and the art of negotiation, should start drafting a common strategy and a list of demands from Turkey. No Armenian organization or individual should be involved in separate negotiations with Turkey, to deny Ankara the opportunity to create disunity in the Diaspora.
2. It is imperative that Diasporan representatives coordinate their negotiating positions with leaders in Armenia and Artsakh to assure a common stand vis-à-vis Turkey.
In normal circumstances, Turkish diplomats would have dealt with Armenian issues in direct negotiations with their counterparts in Armenia. However, given Azerbaijan’s obstruction of the Armenia-Turkey Protocols, pending the resolution of the Karabagh(Artsakh) conflict, Turkish leaders are left with no choice but to reach out to the Diaspora and address its legitimate demands.