Ճանապարհային քարտեզ այլընտրանքային ընտրությունների միջոցով իշխանափոխության և նոր Հանրապետության հիմնադրման
Խորհրդարանական վերջին «ընտրությունները» ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ վարչախումբը, կատարելագործելով ընտրություններ կոչվող գործընթացի կեղծման մեխանիզմները, ոչ մի հնարավորություն չի թողել հասարակությանը` դասական միջոցներով իրականացնել իշխանափոխություն և նոր համակարգի ձևավորում:
Անհետաձգելի շրջադարձն այլընտրանքային միջոցներով իրականացնելու անհրաժեշտութհունը վաղուց հասունացել է:
Ստորև ներկայացվածը` այլընտրանքային ընտրությունների միջոցով Հայաստանում նոր Հանրապետության ձևավորման ճանապարհային քարտեզն է:
Ճանապարհային քարտեզի նպատակն է` հասնել Հայաստանում ԼԵԳԻՏԻՄ և ԱՆՑՆՑՈՒՆ իշխանափոխության:
Գործընթացի հաջողության, դրա լեգիտիմության և անցնցունության առանցքն է լինելու` հասարակական պայմանագրերի կնքումը, մի կողմից, քաղաքացիների և, մյուս կողմից, հանրային բաց քննարկումների արդյունքում ձևավորվելիք նոր Հանրապետության ծրագրի կրողները հանդիսացող, նույն խմորումների ընթացքում ձևավորված ներկայացուցչական մարմնի` Հիմնադիր Խորհրդարանի միջև:
Ամբողջ գործընթացը պայմանականորեն բաղկացած է լինելու երկու փուլերից: Առաջինը` լեգիտիմության չհավակնող նախախորհրդարանի կազմավորման ու գործունեության փուլն է, որի առաքելությունն է` մասնագիտական և հանրային բաց մասնակցության ձևաչափով մշակել և հաստատել ապագա Հայաստանի պատկերացումը: Երկրորդ փուլում պետք է կազմավորվի ներկայացուցչության ավելի բարձր աստիճանով ներկայացող Հիմնադիր Խորհրդարանը, որը քաղաքացիների հետ պայմանագրերի ստորագրությամբ ձեռք է բերելու ամբողջական լեգիտիմություն և իրականացնելու է անցնցուն իշխանափոխություն:
Նոր և ներկա հանրապետությունները կամրջվելու են անխուսափելի, բայց և սահմանագծված անցումային փուլով:
Սույն նախաձեռնության համար սկզբունքային նշանակություն է ներկայացնում համահայկականության սկզբունքը: Հայաստանը բոլոր հայերի Հայրենիքն է և, որպես այդպիսին, բոլոր հայերի, ներառյալ արտերկրաբնակ հայության, իրավունքն ու պարտականությունն է ներգրավվել Հայրենիքի ներկայի ու ապագայի կերտման գործի մեջ:
Պետական ներկայացուցչական և գործադիր մարմիններում պաշտոնավարության պայմանը, այս առումով, հայրենաբնակությունն է:
I փուլ՝ նախախորհրդարանի ստեղծում
1. |
Նախախորհրդարանի նախաձեռնող խմբի և Ընտրական հանձնաժողովի ձևավորում 1. Նախաձեռնող խմբի (ՆԽ) ձևավորում: 2. Աջակիցների համախմբման սկիզբ: 3. Ընտրական հանձնաժողովի (ԸՀ) կազմավորում /ԸՀ-ի անդամները չեն կարող Նախախորհրդարանի անդամության թեկնածու առաջադրվել/: |
2. |
Ընտրական հանձնաժողովի գործունեություն 1. Նախախորհրդարանի անդամության թեկնածուների չափանիշների մշակում և հրապարակում` հաշվի առնելով ողջ գործընթացի համահայկական ընդգրկումը: 2. Նախախորհրդարանի անդամության թեկնածուների ինքնաառաջադրում և (կամ) առաջադրում: 3. Նախախորհրդարանի անդամության թեկնածուների ընտրազատում՝ ըստ ԸՀ-ի հաստատած չափանիշների: 4. Ռեյտինգային քվեարկություն (գրանցում, քվեարկություն, արդյունքների ամփոփում և հայտարարում): Առաջին 33 տեղերը զբաղեցնողները դառնում են Նախախորհրդարանի անդամ: |
3. |
Նախախորհրդարանի աշխատանք 1. Նախախորհրդարանի գումարում: ՆԽ-ի և ԸՀ-ի լուծարում: Հանձնաժողովների ստեղծում: 2. Նոր Հանրապետության հիմնադրման ոլորտային հայեցակարգերի, ինչպես նաև դրանց հիման վրա ռազմավարական հայեցակարգի նախագծերի մշակում, բաց քննարկում և հաստատում: 3. Նախախորհրդարանի անդամներից, փորձագետներից և խորհրդականներից կազմավորվում է «Այլընտրանքային իշխանության ձևավորման ինտելեկտուալ ճակատ»: 4. Նախախորհրդարանի ընդլայնված նիստում նոր Հանրապետության ստեղծման Մանիֆեստի (կից` ռազմավարական հայեցակարգով) և և քաղաքացու հետ կնքվող նոր Հանրապետության ստեղծման պայմանագրի տեքստի մշակում և ընդունում, նոր ընտրվելիք Հիմնադիր Խորհրդարանի Ընտրական հանձնաժողովի (ԸՀ) ընտրություն: |
II փուլ` նոր Հանրապետության Հիմնադիր խորհրդարանի ստեղծում
Հիմնադիր խորհրդարանի ընտրական հանձնաժողովի գործունեություն 1. 1-ին փուլի կանոններով Հիմնադիր խորհրդարանի անդամների թեկնածուների ինքնաառաջադրում և (կամ) առաջադրում և ընտրազատում: 2. 1-ին փուլի կանոններով անձ առ անձ ռեյտինգային բաց քվեարկությամբ 65 անդամից բաղկացած Հիմնադիր խորհրդարանի ընտրություն: |
Հիմնադիր խորհրդարանի գործունեություն 1. Հիմնադիր Խորհրդարանի գումարում, Նախախորհրդարանի լուծարում: 2. Հիմնադիր Խորհրդարանի կողմից հնից դեպի նոր Հանրապետության անցումային փուլի ռազմավարության մշակում և ընդունում: 3. Հիմնադիր Խորհրդարանի կողմից հետանցումային փուլի նոր Հանրապետության թռիչքային զարգացման ռազմավարության և նոր Սահմանադրության նախագծերի մշակում: |
Հիմնադիր խորհրդարանի և ընտրական շտաբների ցանցի աշխատանք 1. Հիմնադիր խորհրդարանի կողմից ընտրական շտաբերի ցանցի ստեղծում: 2. Նոր Հանրապետության հիմնադրման պայմանագրերի կնքում քաղաքացիների հետ: 3. Պայմանագրերի կնքման գործընթացը դադարեցվում է ընտրական ցուցակներում ընդգրկվածների կեսից ավելի քաղաքացիների կողմից պայմանագիր կնքելու կամ մինչ այդ իշխանափոխություն տեղի ունենալու դեպքերում: Երկու դեպքերում էլ Հիմնադիր Խորհրդարանը որոշում է կայացնում Ժամանակավոր կառավարություն կազմելու մասին: 4. Ընտրական ցուցակներում ընդգրկվածների կեսից ավելի քաղաքացիների կողմից պայմանագիր կնքելու դեպքում, այդ փաստի ուժով բացարձակ լեգիտիմություն ձեռք բերած նոր իշխանությունը կազմում է Ժամանակավոր կառավարութուն և վարչախմբի հետ իշխանափոխության նպատակով սկսում է բանակցություններ: 5. Իշխանափոխությունից հետո Ժամանակավոր կառավարությունը հնարավորինս սեղմ ողջամիտ ժամկետում կազմակերպում է նոր ընտրություններ: |

Дорожная карта смены власти путем альтернативных выборов и основания новой Республики
Последние парламентские “выборы” в очередной раз доказали, что правящий режим, доведя до совершенства механизм фальсифицирования так называемых выборных процессов, не оставил для общества никаких возможностей традиционными способами осуществления смены власти и формирования новой системы.
Необходимость осуществления безотлагательных изменений альтернативными  способами назрела давно.
Ниже представлена дорожная карта формирования в Армении новой Республики путем альтернативных выборов.
Целью дорожной карты является достижение ЛЕГИТИМНОЙ и БЕЗ ПОТРЯСЕНИЙ смены власти в Армении.
Стержнем успеха данного процесса, его легитимности и безопасности является подписание общественных договоров между гражданами, с одной стороны,  и, с другой стороны, – Учредительным Собранием, – представительным органом, формируемым носителями программы новой Республики в ходе открытого общественного обсуждения.
Весь процесс условно подразделяется на два этапа. Первый будет посвящен формированию и началу работы Предпарламента, не претендующего на полную представительность и легитимность; миссия которого заключается в выработке и утверждении представлений о будущей Армении, путем открытых обсуждений в среде профессионалов и широкой общественности. На втором этапе, при более высоком уровне народного представительства, должно быть сформировано Учредительное Собрание, которое, посредством подписания прямых договоров с гражданами, приобретает полноценную легитимность и без потрясений производит смену власти.
Между новой и нынешней республиками пролегает необходимый, но четко очерченный переходный период.
Для осуществления данной инициативы важнейшее значение имеет общеармянский принцип.  Армения – Родина всех армян и, посему, все армяне, включая и проживающих зарубежом, имеют право и обязанность участвовать в деле создания настоящего и будущего своей Родины.
Предусловием для их участия в представительных и исполнительных органах  власти является их проживание на Родине.
I этап: создание Предпарламента
1.
Формирование инициативной группы Предпарламента и Избирательнои комиссии
1. Формирование Инициативной группы (ИГ).
2. Начало мобилизации сторонников.
3. Формирование Избирательной комиссии (ИК) /члены ИК не могут выдвигаться кандидатами в члены Предпарламента/.
2.
Деятельность Избирательной комиссии
1. Разработка и публикация критериев депутатов Предпарламента, с учетом общеармянского принципа всего процесса.
2. Выдвижение и (или) самовыдвижение кандидатов в депутаты Предпарламента.
3. Отбор кандидатов в депутаты Предпарламента, в соответствие с утвержденными критериями ИК.
4. Рейтинговое голосование (регистрация, голосование, обобщение результатов и их публикация). Занявшие первые 33 места становятся членами Предпарламента.
3.
Работа Предпарламента
1. Созыв Предпарламента. Роспуск ИГ и ИК. Создание комиссий.
2. Разработка проектов тематических концепций, а также на их базе стратегической концепции создания новой Республики, их открытое обсуждение и утверждение.
3. Формирование “интеллекуального фронта создания альтернативной власти” из членов Предпарламента, экспертов и советников.
4. Разработка и принятие Манифеста о создании новой Республики на расширенном заседании Предпарламента (с приложением стратегической концепции) и текста общественного договора с гражданами о создании новой Республики, а также выборы Избирательной комиссии (ИК) по выборам в Учредительное собрание.
II этап: создание Учредительного собрания Новой Республики
Деятельность Избирательной комиссии Учредительного собрания
1. В соответствии  с правилами 1-го этапа, выдвижение и (или) самовыдвижение и отбор кандидатов в депутаты Учредительного собрания.
2. В соответствие с правилами 1-го этапа, открытым поименным рейтинговым голосованием выбор 65 членов Учредительного собрания.
Деятельность Учредительного собрания
1. Созыв Учредительного собрания, роспуск Предпарламента.
2. Разработка и принятие Учредительным собранием стратегии переходного этапа от старой к новой Республике.
3. Разработка Учредительным собранием проектов стратегии скачкообразного развития новой Республики в постпереходный период и новой Конституции.
Работа Учредительного собрания и сети штабов Избирательной комиссии
1. Создание Учредительным собранием сети Избирательных штабов.
2. Подписание договоров с гражданами об учреждении новой Республики.
3. Процесс подписания договоров прекращается в случае, если число граждан, подписавших договора, превысит половину избирателей, внесенных в избирательные списки, или если смена власти произойдет до этого. В обоих случаях Учредительное собрание принимает решение о формировании Временного правительства.
4. В случае подписания договоров более чем половиной от общего числа граждан, внесенных в избирательные списки, новая власть, получившая тем самым абсолютную легитимность, создает Временное правительство и начинает переговоры с режимом о передаче властных полномочий.
5. После смены власти Временное правительство в наиболее сжатые и разумные сроки организует новые выборы.