Ինչ-որ ուժերի ձեռնտու էր, որ ընտրությունները չեզոք լուսաբանվեն
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն (ԽԱՊԿ) «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության աջակցությամբ ԱԺ ընտրություններից առաջ երևանյան մամուլի ակումնբներում քաղաքական և հասարակական գործիչների ասուլիսների և դրանց լուսաբանումների մոնիթորինգ է իրականացրել: Ուսումնասիրվել են առավել հայնտի 7 մամուլի ակումբներում տեղի ունեցած շուրջ 90 ասուլիս և դրանց 209 լուսաբանում 10 հեռուստաընկերություններում:
Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ ընդհանուր առմամբ բազմակարծությունն ապահովված էր, բոլոր քաղաքական ուժերի համար ստեղծվել էին ոչ խտրական պայմաններ:
ԽԱՊԿ-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի խոսքերով, այնպիսի տպավորություն էր, որ ինչ-որ մի կենտրոնից, որտեղից լրատվամիջոցները հրահանգվում են, կարգադրություն է եղել այս անգամ բոլորին հավասարապես լուսաբանել:
Մոնիթորինգն իրականացվել է փետրվարի 15-ից մայիսի 4-ը ներառյալ «Հայացք», «Հայելի», «Հենարան», «Իրատես դե ֆակտո», «Պոստ սկրիպտում», «Ուրբաթ», «Փաստարկ» մամուլի ակումբների ասուլիսների և դրանց լուսաբանումների վերաբերյալ:
Առավել ակտիվը եղել են «Հ2»` 50 ասուլիս, 50 լուսաբանում, «Երկիր մեդիա»` 44 ասուլիս, 41 լուսաբանում, «Արմնյուզ»` 38 ասուլիս, 25 լուսաբանում, իսկ ամենաքիչը նախընտրական թեմաներով ասուլիսների են մասնակցել «ATV»` 21 ասուլիս, 20 լուսաբանում և «Շանթ»` 18 ասուլիս, 17 լուսաբանում, հեռուստաընկերությունները:
Ներկայացված արդյունքներն ուշագրավ են այնքանով, որ որոշ հեռուստաընկերություններ ասուլիսը նկարահանել են, սակայն հարկ չեն համարել այն լուսաբանել:
Ասուլիսներին առավել շատ մասնակցություն են ունեցել «Ժառանգություն» և «Ազատ դեմոկրատներ»` 21, ՀԱԿ` 20, ՀՀԿ` 16 ներկայացուցիչները, հիմնականում այս կուսակցությունների առաջին դեմքերը: Իսկ ահա բանավեճային թեմաներով ասուլիսների հանդեպ հետաքրքրությունը քիչ է եղել: Փորձագետի կարծիքով, դրա պատճառներից մեկն էլ այն է, որ մեզանում քաղաքական բանավեճի մշակույթը դեռ չի կայացել:
Մելիքյանի դիտարկմամբ՝ հեռուստաընկերությունները համեմատաբար անաչառ էին լուսաբանում ընտրությունները, սակայն ոչ ընտրական ժամանակներում հեռուստաեթերը հավասարապես չի բախշված, նկատելի է թաքնված գրաքննության ազդեցությունը և դրանում իրենց մեղքի բաժինն ունեն իշխանությունները:

Определенным силам было выгодно нейтральное освещение выборов
Комитет защиты свободы слова (КЗСС) при содействии организации “Фонд открытого общества-Армения” провел мониторинг проводившихся перед парламентскими выборами пресс-конференций политических и общественных деятелей в ереванских пресс-клубах и их освещения телекомпаниями. Было изучено около 90 пресс-конференций в 7-ми наиболее известных пресс-клубах и 209 их освещений десятью телекомпаниями.
Результаты мониторинга выявили, что плюрализм мнений в целом был обеспечен, для всех политических сил были созданы недискриминационные условия.
По словам председателя КЗСС Ашота Меликяна, сложилось впечатление, что из некоего центра, откуда осуществляется управление СМИ, поступило распоряжение на этот раз освещать всех одинаково.
Мониторинг затронул пресс-конференции, которые проводились с 15 февраля по 4 мая в пресс-клубах “Айацк” (“Взгляд”), “Айели” (“Зеркало”), “Энаран” (“Опора”) “Иратес де-факто”, “Постскриптум”, “Урбат” (“Пятница”), “Пастарк” (“Аргумент”).
Наибольшую активность проявили телекомпании “Второй канал” – 50 пресс-конференций, 50 свещений, “Еркир медиа” – 44 пресс-конференции, 41 освещение, “Армньюз” – 38 пресс-конференций, 25 освещений. Меньше всего в предвыборных пресс-конференциях участвовали “АТV” – 21 пресс-конрференция, 20 освещений и “Шант” – 18 пресс-конференций, 17 освещений.
Представленные результаты свидетельствуют о том, что некоторые телекомпании провели съемку пресс-конференций, но не посчитали нужным их осветить.
Наиболее активное участие в пресс-конференциях принимали представители партий “Наследие” и “Свободные демократы” – 21, Армянского национального конгресса – 20, Республиканской партии Армении – 16. В основном это были первые лица указанных политических сил. Меньший интерес вызвали пресс-конференции, проводившиеся в форме дискуссий. По мнению эксперта, одна из причин в том, что в нашем обществе культура политической дискуссии пока не состоялась.
Ашот Меликян также отметил, что телекомпании освещали выборы относительно беспристрастно, однако в промежутках между выборами телеэфир не предоставляется в равной степени, заметно влияние скрытой цензуры, и в этом свою долю вины имеют власти.