Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալն ԱՄՆ-ում տուն է գնել 585 հազ․ դոլարով՝ առանց վարկային միջոցների
2020-ի ապրիլին, երբ այն ժամանակվա փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Բագրատ Բադալյանը ձեռք է բերել «Ճաննախագիծ ինստիտուտ» ՍՊԸ-ի 88,13 %-ը, վերջինս սկսել է մեծ հաջողություններ գրանցել պետական գնումների մրցույթների ճանապարհաշինության ոլորտում։
Այսպես՝ եթե 2018-ին ՍՊԸ-ի հետ կնքվել էր պետգնման 3 պայմանագիր (ընդհանուր գինը՝ մոտ 12 մլն դրամ), իսկ 2019-ից մինչեւ 2020-ի ապրիլ՝ ընդամենը 1 պայմանագիր (431 հազ․ դրամ), ապա պաշտոնյա հանդիսացող Բագրատ Բադալյանի սեփականատեր դառնալուց հետո՝ 2020-ի ապրիլից, պետգնումների մրցույթներում «Ճաննախագիծ ինստիտուտը» շահել է շուրջ 40 անգամ, իսկ կնքած պայմանագրերի ընդհանուր արժեքն անցել է 1 մլրդ դրամի շեմը։
Բագրատ Բադալյանը բարձրաստիճան պաշտոնյա է դարձել 2018-ի քաղաքական փոփոխություններից հետո։ 2018-2019 թթ․ եղել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար, 2019-2020 թթ․՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար, 2020-ի փետրվար-նոյեմբեր ամիսներին՝ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական, 2020-2021 թթ․՝ նույն փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար, 2021-ի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին՝ ՊԵԿ նախագահի խորհրդական, իսկ 2021-ի հոկտեմբերից մինչ օրս վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալներից մեկն է։
Գրել էինք նաեւ, որ 2021 թ․ տարեկան հայտարարագրի համաձայն՝ Բագրատ Բադալյանն ու կինը՝ երաժշտական դպրոցի ուսուցչուհի Մարգարիտա Ագանիսյանը, այդ տարվա մայիսին համատեղ սեփականության իրավունքով տուն են գնել ԱՄՆ Վաշինգտոն նահանգի Մերիսվիլ (Marysville) քաղաքում։ Գործարքի գինը կազմել է 584.950 դոլար։
«Հետքը» որոշ մանրամասներ է պարզել այս գույքի վերաբերյալ։
Այսպես՝ Բադալյան եւ Ագանիսյան ամուսինները գույքը ձեռք են բերել Վաշինգտոն նահանգում գրանցված «Lennar Northwest Inc.»-ից, որն ամերիկյան «Lennar Corporation» հայտնի տնաշինական ընկերության ստորաբաժանումներից է։ Գործարքը կայացել է 2021-ի ապրիլի 28-ին, գրանցում ստացել՝ մայիսի 6-ին (հենց այս ամսաթիվն են Բադալյանն ու կինը նշել իրենց հայտարարագրերում)։ Ընդ որում՝ Բադալյանն իր հայտարարագրում տունը ներկայացրել է «դեռեւս իրավունքի պետական գրանցում չստացած գույքի» տողով, իսկ կինն այն նշել է որպես «անհատական բնակելի տուն՝ հողամասի վրա կառուցված»։
Մեր ձեռքի տակ գտնվող ամերիկյան փաստաթղթի համաձայն՝ գույքը գտնվում է Մերիսվիլի հյուսիսարեւելյան հատվածի 39-րդ փողոցում (8428 39th St NE, Marysville), որտեղ, ինչպես ցույց են տալիս արբանյակային պատկերները, շինաշխատանքներն սկսվել են 2019-ի հուլիսին (մինչ այդ այստեղ փոքր անտառ է եղել), իսկ արդեն 2021-ի հունիսին տեսանելի են 39-րդ փողոցի բոլոր նորակառույցները։
Բագրատ Բադալյանի տան հողամասի ընդհանուր մակերեսը 607 քմ է, իսկ բուն առանձնատան մակերեսն առայժմ հանրայնացված չէ։ Նույնը վերաբերում է մյուս տվյալներին՝ սենյակների քանակ եւ տեսակ, տան հարկերի քանակ, ավտոտնակի, լողավազանի առկայություն եւ այլն։
Փաստաթղթում որեւէ տվյալ չկա այս գույքի ձեռքբերման համար վերցված վարկի մասին, ինչից կարող ենք հետեւություն անել, որ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյան ամերիկյան առանձնատունը ձեռք է բերել կանխիկ (ոչ ապառիկ) միջոցներով։
Դատելով Բադալյանի 2021 թ․ հայտարարագրում նշված դրամական միջոցների ու եկամուտների ծավալներից՝ 585 հազ․ դոլարով տուն ձեռք բերելն առանձնապես խնդիր չէ բիզնեսի սեփականատեր այս պաշտոնյայի համար։
Նկատենք, որ Խաղաղ օվկիանոսի մաս կազմող Փյուջեթ ծոցի ափին գտնվող Մերիսվիլ քաղաքը հիմնադրվել է 1872 թ․, ներկայում բնակչության թիվը 69.000 է։

Замглавы администрации премьер-министра Армении купил в США дом за 585 тысяч долларов
В апреле 2020 года, когда советник тогдашнего вице-премьера Тиграна Авиняна Баграт Бадалян приобрел 88,13% ООО “Институт “Дорпроект”, последнее начало добиваться больших успехов в тендерах на госзакупки в сфере дорожного строительства.
Так, если в 2018-ом с компанией были заключены три договора госзакупок на общую сумму около 12 млн драмов, а в период с 2019 по апрель 2020 – всего один на сумму 431 тыс. драмов, то начиная с апреля 2020-го, когда собственником компании стал Бадалян, “Институт “Дорпроект” выиграл 40 тендеров, а общая сумма заключенных им договоров превысила 1 млрд драмов.
Высокие должности Баграт Бадалян начал занимать после политических перемен 2018-го года.
В 2018-2019 гг. он был заместителем министра транспорта, связи и информационных технологий, в 2019-2020 гг. – замминистра территориального управления и инфраструктур, в феврале-ноябре 2020-го – советником вице-премьера Тиграна Авиняна, в 2020-2021 гг - руководителем офиса того же вице-премьера, в августе-ноябре 2021 г. – советником председателя Комитета госдоходов, а с октября 2021-го по сей день является одним из заместителей руководителя администрации премьер-министра.
Мы писали о том, что в соответствии с декларацией 2021 года Баграт Бадалян и его жена, учительница музыкальной школы Маргарита Аганисян, в мае того же года купили дом в совместную собственность в городе Мэрисвилл (Marysville), штат Вашингтон, США. Стоимость сделки составила 584.950 долларов.
Hetq.am удалось получить некоторую информацию об этой недвижимости.
Итак, супруги Бадалян и Аганисян приобрели ее у зарегистрированной в штате Вашингтон компании «Lennar Northwest Inc.», являющейся одним из подразделений известной американской домостроительной компании «Lennar Corporation». Сделка была заключена 28 апреля 2021 года, зарегистрирована 6 мая (именно эту дату указали в своих декларациях Б.Бадалян и его жена).
Согласно оказавшемуся в нашем распоряжении американскому документу, недвижимость находится на 39-ой улице северо-восточного района Мэрисвилла (8428 39th St NE, Marysville), где, как показывают спутниковые снимки, строительные работы начались в июле 2019 г. (до этого на этом месте была небольшая лесная зона), а уже в июне 2021 г. видны все новостройки на 39-ой улице.
badalyan.gif (1.32 MB)
Общая площадь приобретенного Б.Бадаляном земельного участка составляет 607 кв.м, площадь самого дома пока не указана. То же самое касается остальных данных – количества комнат, этажей, наличия гаража, бассейна и др.
В документе ничего не говорится и о взятии кредита на покупку дома, из чего можно сделать вывод, что высокопоставленный армянский чиновник приобрел недвижимость в США за наличные.
Судя по объемам денежных средств и доходов, представленных Бадаляном в  декларации 2021 г., для имеющего бизнес этого должностного лица приобрести дом за 585 тыс. долларов не проблема.
Отметим, что город Мэрисвилл расположен на берегу залива Пьюджет в Тихом океане. Основан в 1872 г., численность населения составляет 69.000.