Անկենսունակ կորիզ ձեւավորվելու հետեւանքով ծիրանի պտուղը թափվում է
Գյուղացին այս տարի ուրախացել էր սպասվող առատ բերքից, հատկապես ծիրանից, սակայն, ուրախությունը կարճ տեւեց: Այս օրերին Արմավիրի եւ Արարատի մարզերում առատ պտղաթափ է նկատվում: Գյուղացիները գրեթե բոլոր թույլատրելի թունաքիմիկատներով փորձել են միջամտել, որպեսզի փրկեն բերքը, սակայն` անօգուտ:
Մեծ վնասներ են կրում հատկապես խոշոր այգետերերը, քանի որ նրանք, տեսնելով առատ բերքը, զգալի ծախսեր են կատարել. վաղ գարնանը ծառերը պարարտացրել են, տրակտորով փխրեցրել, բուժումներ կատարել եւ այլն:
Գյուղնախարարությունից տեղեկացրին, որ խնդրին ծանոթ են, եւ մարզպետարանների համապատասխան վարչության աշխատակիցներին արդեն հանձնարարված է ուսումնասիրություններ կատարել, թեեւ իրենք արդեն գիտեն, թե ինչի հետեւանք է:
Գյուղնախարարութան բուսաբուծության եւ բույսերի պաշտպանության վարչության պետ Գեւորգ Հարությունյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ ծիրանի բերքի թափվելը, ըստ նախնական տեղեկությունների, ցրտահարության հետեւանք է: Ձմռանը բողբոջները ոչ ամբողջությամբ ցրտահարվել են, իսկ փոշոտումից հետո պտուղ է ձեւավորվել, սակայն կենսունակ կորիզ չունենալու արդյունքում պտուղն այժմ թափվում է:
«Ամեն տարի պտղաթափում լինում է կորիզավորների մոտ, մանավանդ` ծիրանի պտղի, սակայն այս տարի ավելի շատ է թափվում: Բայց այնպես չէ, որ ծիրանն ամբողջությամբ թափվում է: Պտղի թափվելու հաշվին մնացած պտուղներն ավելի մեծ ու ավելի ապրանքային կլինեն»,- ավելացրեց Գեւորգ Հարությունյանը:
Վարչության պետի ասելով` նախարարությունը դեռ ուսումնասիրություն չի կատարել, թե բերքի քանի տոկոսն է թափվում, եւ ինչ վնասներ են կրում գյուղացիները:

Из-за формирования нежизнеспособной косточки абрикосы падают с деревьев
В этом году крестьяне радовались ожидавшемуся богатому урожаю абрикосов. Однако их радость длилась недолго. В эти дни в Армавирской и Араратской областях наблюдается падение плодов с деревьев. Крестьяне с помощью всех возможных ядохимикатов пытались спасти урожай, но – тщетно.
Наибольшие потери несут владельцы крупных садов, которые, видя, что урожай будет богатым, потратили значительные средства.
В министерстве сельского хозяйства проинформированы о возникшей проблеме. Сотрудникам соответствующих управлений областных администраций уже поручено провести изучения, хотя уже известно, что послужило причиной этого явления.
Начальник управления растениеводства и защиты растений министерства сельского хозяйства Геворк Арутюнян в беседе с “Hetq”-ом сообщил, что, по предварительным данным, падение плодов абрикоса является следствием заморозков.
“Падение с деревьев косточковых плодов, особенно абрикосов, наблюдается каждый год, однако в этом году это явление приобрело массовый характер. Но нельзя говорить о том, что абрикосов вообще не будет. За счет падения части плодов оставшиеся плоды будут более крупными, а значит будут иметь более товарный вид”,- отметил Геворк Арутюнян.
По словам начальника управления, министерство сельского хозяйства пока не проводило изучение с целью выяснить, какой процент урожая погибнет и какой ущерб понесут крестьяне.