Ադրբեջանի նախագահի հետ քննարկումը հեշտ չի եղել․ Նիկոլ Փաշինյան
Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի հետ տեղի ունեցած քննարկումը հեշտ չի եղել։ Այս մասին Կառավարության սեպտեմբերի 1-ի նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հասկանալի է, որ քննարկումը ծավալուն է եղել, քննարկումը հեշտ չէ, բայց ես ուզում եմ արձանագրել, որ մեր նպատակադրումները շարունակում են մնալ և պիտի շարունակեն մնալ այնպիսին, ինչի մասին ես հայտարարել եմ իմ հրապարակային ելույթներում։ ՀՀ կառավարությունը որդեգրել է խաղաղության օրակարգը, և այստեղ էլ մեզ վճռականություն է անհրաժեշտ այդ օրակարգը կյանքի կոչելու համար։ Մենք պիտի բոլորս հասկանանք, որ դա հեշտ չէ, պարզ չէ, և հնարավոր լուծումներն էլ ակնհայտ չեն, մենք պետք է շարունակենք հետևողական աշխատել։ Կարծում եմ, որ անհրաժեշտություն է, նաև մեր ժողովրդի ցանկությունն է, որ օր առաջ մեր տարածաշրջանում հաստատվի տևական և համապարփակ խաղաղություն։ Եվ մենք պետք է ավելի ու ավելի շատ կենտրոնանք այս խնդրի լուծման վրա»,- տեղեկացրեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հանդիպումից այլ մանրամասներ չի հաղորդել: «Այն, ինչ պայմանավորվել ենք, համառոտ ներկայացված է։ Հետագայում եթե կլինեն մանրամասներ կամ առաջարկներ, թեմաներ, որոնք այնքան հասունացած կլինեն, որ անհրաժեշտ լինի քննարկել Կառավարությունում, հանրության, քաղաքական ուժերի հետ, մենք դա, իհարկե, անպայման կանենք»,- նիստի ավարտին նշեց Կառավարության ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ օգոստոսի 31-ին, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
Հանդիպումից հետո Շառլ Միշելը նշել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել առարկայական աշխատանքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունները կարգավորող խաղաղ համաձայնագրի առաջխաղացման ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև սահմանային հարցեր։

Обсуждение с президентом Азербайджана было нелегким – Н.Пашинян
Состоявшееся в Брюсселе обсуждение с президентом Азербайджана было нелегким, заявил на заседании правительства сегодня, 1 сентября, премьер-министр Никол Пашинян.
“Понятно, что обсуждение было развернутым, обсуждение было нелегким, но я хочу отметить, что нашими целями должны оставаться те, о которых я заявлял в своих публичных выступлениях.
Правительство придерживается повестки мира, и в этом вопросе нам необходима решимость претворять в жизнь эту повестку. Мы все должны понимать, что это нелегко, непросто, и возможные решения не очевидны. Мы должны продолжать последовательно работать. Думаю, необходимо – и это также желание нашего народа, - чтобы в нашем регионе как можно быстрее установился длительный и всеобъемлющий мир”,- сказал Пашинян.
Другие детали встречи премьер не сообщил. “То, о чем мы договорились, уже вкратце представлено. Если в дальнейшем появятся детали, предложения, темы, которые назреют до такой степени, что необходимо будет обсудить их в правительстве, с общественностью, политическими силами, мы, разумеется, обязательно это сделаем”,- сказал в заключение заседания глава правительства.
Напомним, что вчера, 31 августа, по инициативе председателя Европейского совета Шарля Мишеля состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
После встречи Шарль Мишель отметил, что достигнута договоренность активизировать предметную работу по продвижению мирного соглашения, регулирующего межгосударственные отношения между Арменией и Азербайджаном. Были также обсуждены пограничные вопросы.