Սուրեն Պապիկյանն ԱՄՆ-ում այցելել է Կանզաս նահանգի Սալինայի ուսումնական կենտրոն
ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում սեպտեմբերի 6-ին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցի ուղեկցությամբ, այցելել է Կանզաս նահանգում գործող Սալինայի ուսումնական կենտրոն: Կենտրոնում պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Կանզասի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշարի հետ։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակում Հայաստանի և Կանզասի միջև փոխգործակցության հետ կապված մի շարք հարցեր։
Պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել համագործակցության ներկա մակարդակը՝ ընդգծելով խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության ու վարժանքների, ինչպես նաև ռազմաբժշկության ոլորտներում առկա մեծ ներուժը։ Գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշարն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն տասնամյակներ շարունակ հանդիսանում է Կանզասի ավանդական գործընկերը և պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Սալինայի ուսումնական կենտրոնում, ծանոթացել ուսումնական գործընթացի, վարժանքների և զորավարժությունների կազմակերպման աշխատանքներին»,- ասվում է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Armenian Minister of Defense Suren Papikyan, now in the U.S. on a working visit, toured the National Guard Training Center in Salina, Kansas.
Papikyan, accompanied by Armenian Ambassador to the U.S. Lilit Makunts, met with Kansas Adjutant General and Commander of the Kansas National Guard Major General David Weishaar.
Armenia signed a bilateral affairs agreement with the U.S. Department of Defense and the State of Kansas in 2003 establishing the Kansas-Armenia State Partnership Program. Under the program, the Kansas National Guard works closely with the Armenian Ministry of Defense, Ministry of Emergency Situations, and other governmental offices and agencies. Types of cooperation include military-to-military, military-to-civilian, and civilian-to-civilian events.
Since the beginning of the partnership in 2003, Armenia and the State of Kansas have engaged in a number of military, emergency preparedness, law enforcement, business, medical, public health, educational, and humanitarian exchanges.
As the adjutant general, Weishaar oversees the activities of the Adjutant General’s Department. This includes providing personnel administration and training guidance for more than 7,700 soldiers and airmen in the Kansas Army and Air National Guard. As the director of Kansas Emergency Management, a division of the Department, he is guiding a small professional core of personnel that prepare for and respond to disasters.