«Ինձ համար հայ լինելը շատ կարեւոր է, բայց միեւնույն ժամանակ բնավ կարեւոր չէ» (վիդեո)
Արդեն 7 տարի է, ինչ Ստամբուլի Միմար Սինանի գեղարվեստի համալսարանի իր դասընկերների հետ հիմնել է «Չիփլակ այաքլար» («Բոբիկ ոտքեր». խումբը սկզբում միայն ոտաբոբիկ է պարել, սակայն բացի այդ` անունը խորհրդանշում է երեխայի պարզությունն ու մաքրությունը) պարախումբը, որը հասցրել է ճանաչում ձեռք բերել հատկապես ստամբուլյան երիտասարդության շրջանում: Ասում է, որ իրենց ելույթները զուտ պարային շարժումներ չեն, այլ նաեւ խոսքի, թատրոնի, կինոյի լեզվի համադրում: 3 տարի առաջ խումբը վարձել է մի ստուդիա, որտեղ եւ պատրաստում ու ներկայացնում է իր ելույթները:
«Չիփլակ այաքլար» ստուդիայում աշխատում է ոչ միայն 5 հոգուց բաղկացած պարի խումբը, այլեւ երգի ու թատրոնի նույնանուն խմբակները, որոնցում շուրջ 30 հոգի է հավաքված: Դրանք ճանաչված են երիտասարդների շրջանում, քանի որ նոր խոսք են ասում թուրքական միջավայրում: Ստուդիայում փորձեր անելու համար գալիս են նաեւ այլ խմբեր: Ըստ Միհրանի, օրինակ, միասեռականների արվեստով զբաղվող խմբերը խնդիրներ են ունենում տեղ գտնելու հարցում, եւ իրենք ընդառաջում են նման դեպքերում: Մշտական հյուրերից է Արտո Թունջբոյաջյանը: «Երբ հավաքվում ենք այստեղ` սեղանի շուրջ, Արտոն ասում է, թե այստեղից դուրս եկած երաժշտությունը նման է համով ճաշի»,- ժպտում է Միհրանը:
Ներկայացումների շրջանը սկսվում է սեպտեմբերին եւ ավարտվում ապրիլ-մայիսին: Այս վերջին անգամ 58 ելույթ են ունեցել: Հանդիսատեսը հիմնականում 18-40 տարեկաններն են, գալիս են նաեւ ծնողներ: Միհրանը բացատրում է, որ իր համար այլեւս խորթ է դասական թատրոնը. «Իտալական թատրոնի ձեւն իրեն սպառել է, որովհետեւ իսկական չէ: Ինտերնետի պատճառով այլեւս մարդիկ կենդանի շփում չունեն: Մենք էլ ստիպված ենք նոր լեզուներ գտնել` մարդկանց ինչ-որ բան բացատրելու համար: Ես կարող եմ խաղալ Շեքսպիր կամ Բրեխտ, կարող եմ դրանք հարմարեցնել այսօրվան, բայց դրանք այլեւս ինձ համար կարեւոր չեն, ինձ չեն ոգեւորում, որովհետեւ հնացած են: Օրինակ` բալետը. այլեւս արքայազներ ու արքայադուստրեր չկան, դա երազ է, ես այդ ապուշ երազը դիտելու ժամանակ չունեմ: Բայց կարող եմ դիտել եւ ուրախ լինել տեսնել, թե ինչ է ինձ ասում այսօրվա թատրոնը: Մեր խաղերի մեջ միշտ սա ենք ասում, թե ինչպես կարող ենք ավելի իրական, ռեալ լինենք»:
Բեմադրիչները օգտագործում են ոչ թե բեմ-հանդիսատես երկկողմանի շփման ձեւը, այլ բեմ-հրապարակը հարմարեցնում են իրար դեմ-դիմաց տեղադրված նստարանների միջեւ, որպեսզի հանդիսատեսը տեսնի ոչ միայն արտիստին, այլեւ իր առջեւ նստած դիտողին, նրա հետ տեսողական կոնտակտի մեջ լինի: «Մեզ համար շատ լավ պարելն այնքան կարեւոր չէ, որքան պարով կամ շարժումով ինչ-որ բան բացատրելը, իրար հասկանալն է կարեւորը,- ասում է Միհրանը,- շատ ժողովուրդ է գալիս, որովհետեւ գիտեն, որ ամեն անգամ մի նոր բան պիտի տեսնեն»:
«Չիփլակ այաքլար»-ը հայտնի է իր քաղաքական բեմադրություններով, որոնք ցուցադրվում են ոչ միայն ստուդիայում եւ հյուրախաղերի ժամանակ, այլեւ փողոցում, տարբեր ակցիաների, ցույցերի, երթերի ժամանակ: Քաղաքական բեմադրություններից է դասալիք Մեհմեթ Թարհանին նվիրված խաղը. վերջինս հրաժարվել էր զինվորական ծառայությունից եւ բանտ էր նետվել: Ի պաշտպանություն նրա` մարդիկ էին դուրս եկել փողոց, 7 ամիս անց տղան ազատ էր արձակվել: Ըստ Միհրանի` բեմադրությունը, իրապես, ապտակի էր նման, քանի որ հակամիլիտարիստական բովանդակություն ուներ: Մեկ այլ գործ էլ նվիրվել է 1990-ականներին անհետ կորած շուրջ 3000 քուրդ գործիչների համար ամեն շաբաթ բողոքի ակցիա անող կանանց, որոնք հայտնի են «շաբաթ օրվա մայրիկներ» անունով: Քաղաքական-հասարակական բեմադրություններից հաջորդը ոստիկանական բաժանմունքում սպանված սեւամորթ տղամարդու մասին է, որտեղ շոշափվում է ռասիզմի թեման: «Դու ձուկ չես» անունով խաղն էլ նվիրված է Հրանտ Դինքին, սակայն, Միհրանի համոզմամբ, այն կարելի է ներկայացնել ցանկացած երկրում, որտեղ ազատ մտածող լրագրող, մարդ է սպանվել:
Հարցին, թե արդյոք ճնշում չկա ոստիկանության կողմից, Մ. Թոմասյանն ասում է, որ փողոցային ցանկացած ակցիա պիտի արտոնված լինի, բայց իրենք անում են առանց դրա, եւ ամեն օր ոստիկանները կարող են բերման ենթարկել բաժին: Իսկ մեծ հաշվով ճնշումը հոգեբանական է: Մասնավորապես` Միհրանը բնավ չի սիրում դրոշներ, եւ թուրքական դրոշի մասին քաղաքական ներկայացումը պատրաստելուց, ներկայացնելուց առաջ պիտի մի քանի անգամ մտածի դետալների վրա, որպեսզի հնարավորինս խուսափի խնդիրներից: «Չիփլակ այաքլար» ստուդիայում կան հայ, թուրք, քուրդ, ալեւի (մահմեդական աղանդի հետեւորդ), սակայն ինչպես Միհրանն է ասում. «Մեզ համար ամենակարեւորը մարդ լինելն է, եթե արվեստի մեջ ես, ամենակարեւորը ազգությունը չէ: Նացիոնալիզմը պետք է մի կողմ դնես, բայց մշակութային կողմը պետք է պահես: Ինձ համար հայ լինելը շատ կարեւոր է, բայց միեւնույն ժամանակ բնավ կարեւոր չէ»:
«Հողի համար պատերազմ չեմ գնա, որովհետեւ մարդ սպանելն ուրիշ աշխարհ է, որի մեջ ես չկամ ու չեմ լինի: Բոլոր ընկերներս էլ այսպիսի մարդիկ են: Երբ ապրիլի 24-ին ցույց է լինում, բոլորս այնտեղ ենք գնում, երբ սեւամորթ է սպանվում, նրա ցույցին ենք գնում, նրա մասին խաղ անում,- պատմում է Միհրանը ու հավելում,- հայկական ժողովրդական պարել եմ, «Քարդեշ թյուրքյուլեր»-ի պարի խմբում եմ պարել տարբեր պարեր, բայց հայկական պարը մոդեռնիզացնելու ինչ-որ նպատակ չունեմ: Նման օրինակներ տեսնում եմ այստեղ, բայց դա ինձ համար մոդեռն չէ: Մոդեռն ասելով` ես հասկանում եմ ոչ թե արագ շարժում կամ պարզ հագուստներ, այլ ռիթմերի ձեւափոխություն, շարժումները հասկանալի դարձնելու փոփոխություններ»:
Միհրանը մասնակցել է Գյումրու բիենալեին եւ «Հայֆեստ» փառատոնին: Ներկայացումների ժամանակ շատ երիտասարդներ են եղել, ընդունելությունից գոհ է: Հուլիսին ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանի հրավերով կրկին Հայաստան պիտի գա` մի քանի օրով վերջինիս արտիստական խմբին դաս տալու:

"Для меня очень важно быть армянином, но в то же время это совсем не важно" (видео)
Уже 7 лет, как Мигран вместе со своими друзьями из университета художеств "Мимар Синан" основал танцевальный ансамбль "Чиплак айаклар" ("Босые ноги". Вначале члены ансамбля танцевали только босыми, однако, помимо этого обстоятельства, название "Чиплак айаклар" символизирует также чистоту и наивность ребенка. Сегодня ансамбль пользуется большой популярностью среди стамбульской молодежи. По словам Миграна, их движения – это сочетание танца с языком театра, кино, со словом. Три года назад коллектив арендовал студию, где готовит и показывает свои выступления.
В студии "Чиплак айаклар" работает не только танцевальная группа из 5 человек, но также одноименные кружки песни и театра, в которых участвуют около 30 человек. Постоянный гость студии – Арто Тунджбояджян. "Когда мы собираемся здесь за столом, Арто говорит, что звучащая здесь музыка вызывает у него такие же ощущения, как и вкусный обед",- с улыбкой рассказывает Мигран.
Сезон спектаклей начинается в сентябре и заканчивается в апреле-мае. Их основной зритель – люди в возрасте от 18 до 40 лет. Классический театр уже чужд Миграну: "Форма итальянского театра исчерпала себя. Из-за интернета живого общения уже нет, поэтому приходится искать новые способы выражения, чтобы что-то сказать людям. Я могу играть Шекспира или Брехта, могу приспособить их пьесы к сегодняшнему дню, но они меня больше не вдохновляют, так как уже устарели. Но мне очень интересен современный театр. В своих спектаклях мы показываем, как можно быть более реальными".
Мигран говорит, что для них очень важно посредством танца, движения передать зрителю свои мысли, "и люди каждый раз приходят, так как знают, что увидят что-то новое".
Студия "Чиплак айаклар" известна также своими политическими постановками, которые можно показывать на улице, во время различных акций и манифестаций. Один из таких спектаклей посвящен Мехмету Тархану, который отказался от военной службы, за что был брошен за решетку. Еще одну постановку они посвятили курдским женщинам, которые каждую неделю проводят акции протеста в память о пропавших без вести в 1990-х годах 3000 курдских деятелей. А спектакль под названием "Ты не рыба" посвящен Гранту Динку, однако, как уверяет Мигран, его можно показывать в любой стране, где был убит свободно мысливший журналист или человек.
По словам Миграна Томасяна, их очень часто подвергают приводу в полицию. Кроме того, на них оказывается психологическое давление. В студии "Чиплак айаклар" есть армяне, турки, курды, но "для нас самое важное быть человеком", говорит Мигран. И продолжает: "Если ты занимаешься искусством, то национальность не самое важное. Нужно отказаться от национализма, но сохранить культурную сторону. Для меня очень важно быть армянином, но в то же время это совсем не важно". Мигран говорит, что не пойдет воевать за землю, потому что ему чуждо убивать человека. "Все мои друзья такие. Когда 24 апреля организуется манифестация, мы все в ней участвуем. Когда убивают чернокожего, мы идем на эту акцию протеста,- рассказывает Мигран. – В ансамбле "Кардеш тюркюлер" я исполнял армянские танцы, различные другие танцы. У меня нет цели модернизировать армянский танец. Под модерном я понимаю изменение ритмов, большую доступность движений",- отметил Мигран Томасян.
Он участвовал в Гюмрийском биеннале и в фестивале "Айфест". На спектаклях присутствовало много молодежи, приемом Мигран остался доволен. По приглашению режиссера Сержа Аветикяна в июле он вновь приедет в Армению, чтобы дать уроки его театральной труппе.