Համո Սահյանի միակ կենդանի ժառանգը, նախագահականի ու կառավարության ընդունարանները և մշակույթի նախարարությունը
Նաիրի Սահյան. «Սա փակ դռների պետություն է»
2014թ. ապրիլի 14-ին լրանում է մեծ բանաստեղծ Համո Սահյանի 100-ամյակը: Գրողի միակ կենդանի ժառանգը՝ Նաիրի Սահյանը, ով 7 տարի է, ապրում է ԱՄՆ-ում, 2011թ. հունիսին վերադարձել է Հայաստան, որպեսզի զբաղվի հոր 100-ամյակի միջոցառումների հարցերով և օգնի այդ գործում: Նաիրի Սահյանին հատկապես մտահոգում է այն, որ Երևանում մինչ այժմ չկան Համո Սահյանի ոչ արձան, ոչ էլ տուն-թանգարան: Նա ցանկացել է պետական պաշտոնյաների հետ քննարկել այդ հարցը:
2011թ. օգոստոսին Նաիրի Սահյանը նախագահ Սերժ Սարգսյանի մերձավոր պաշտոնյաներից մեկին խնդրել է նախագահին հաղորդել, որ Համո Սահյանի միակ կենդանի ժառանգը ընդունելություն է խնդրում՝ հոր 100-ամյակի հետ կապված: Նաիրի Սահյանը չի ցանկանում, որ նշվի այդ պաշտոնյայի անունը, քանի որ նրան դիմել էր՝ որպես անձնական խնդրանք. ի պաշտոնե այդ պաշտոնյան պարտավոր չէր օգնել:
«Ասաց՝ «կփոխանցեմ», 2 ամիս տարավ-բերեց, ասաց՝ «չի լինելու», «չեմ կարող», «ես բացակայում եմ հանրապետությունից»: Ես չգիտեմ՝ ասել է, թե չէ, բայց ինձ թվաց՝ ասել է, նա չի համաձայնվել: Հոկտեմբերին՝ 2 ամիս խաբելուց հետո, մերժեց ինչ-որ մեկի միջոցով: Չհանդիպեց էլ ինձ»,- պատմում է գրողի որդին:
Դրանից հետո՝ 2011թ. հոկտեմբերին, Նաիրի Սահյանը գնացել է նախագահականի ընդունարան, ներկայացել, հարցրել, թե ինչ պետք է անի, որ հանդիպի նախագահին: Նախագահականում ասել են, որ նամակ պետք է գրի: Նա նամակ է գրել ու հանձնել նախագահականին, որտեղից ասել են, որ կզանգահարեն:
«Երկու հեռախոսի համար տվեցի և սկսեցի սպասել: Երկու ամիս սպասելուց հետո տեսա, որ ինձ զանգ չտվեցին, նորից գնացի ընդունարանի պետի՝ այդ կնոջ մոտ, ասացի, որ «2 ամիս է սպասում եմ, ձեր զանգը չկա»: «Դե, գիտեք, մակագրել ենք մի հատ ռեֆերենտի, որին նոր սենյակ են տվել, ինքը պիտի սենյակը ռեմոնտ անի, ռեմոնտ անելուց հետո ձեզ կընդունի»: Ես տեսա, որ ինձ էլի խաբում են: Հեռացա»,- պատմում է Նաիրի Սահյանը:
Այնուհետև նա ընդունելության է գնացել Սերժ Սարգսյանի ազգականներից մեկի մոտ, որի անունը ևս չի ուզում, որ նշվի: Ազգականն ասել է, որ չի կարող զանգահարել Սերժ Սարգսյանին, քանի որ վերջինս նախագահ է, բայց հենց հանդիպի, կասի, որ Նաիրի Սահյանն ուզում է հանդիպել:
«Հետո էլի խաբեց 2-2,5 ամիս, հեռախոսին մոտեցավ-չմոտեցավ, «դեռ չեմ գնացել», հետո օգնականն էր վերցնում, հետո վարորդն էր վերցնում հեռախոսը և այլն: Ես զգացի, որ էդ մարդը չի անելու, նա էլ խաբեց»,- ասում է Նաիրի Սահյանը:
Դրանից հետո՝ 2012-ի սկզբներին, Նաիրի Սահյանը գնացել է կառավարության ընդունարան և հարցրել, թե ինչ կարգով է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունում քաղաքացիներին: Ընդունարանում մի կին է նստած եղել, ով ասել է, որ «վարչապետը քաղաքացիներին չի ընդունում»: «Իսկ գյուղացիների՞ն»,- հարցրել է Նաիրի Սահյանը: «Առավել ևս»,- պատախանել է ընդունարանի կինը:
«Այսինքն՝ մարդ չի ընդունում: Էդ մարդիկ ապրում են դռների հետևում, որտեղ կանգնած են զինված մարդիկ, որպեսզի ժողովրդի հետ կապ չունենան: Մարդիկ, որոնք կոչված են ծառայելու ժողովրդին, բայց ամեն մեկը մի փոքր թագավոր է իր կաբինետում, ու մարդիկ, որոնք ոչ մի հարց չեն լուծում այս ազգի համար: Ես եկա և էս 10 ամսում համոզվեցի, որ միայն իրենց մոտիկ բարեկամների և իրենց հարցերն են լուծում նրանք: Սա փակ դռների պետություն է: 10 ամիս է՝ ինչի հանդիպեցի ես էստեղ. անտարբերության, կոպտության, խաբեության»,- ասում է Նաիրի Սահյանը:
Նա մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին չի դիմել, քանի որ կարծում է, որ նախարարը հարցեր չի կարողանում լուծել. մեր աչքի առջև եկեղեցիներ են փլուզվում, Վրաստանում հայկական եկեղեցիներ են խլում, բայց ոչ ոք ոչինչ չի անում:
«Հարց լուծող անձնավորություն չի մշակույթի նախարարը: Էնպիսի բաներ չի կարողանում անել, որ ուղղակի լացդ գալիս է: Հիմա ինչ-որ մեկը եկել է, ԱՕԿՍ-ի շենքի հետևի մասը քանդել է, հյուրանոց է սարքում իր համար: Մշակույթի նախարարությունը համաձայնությունը տվել է, որ ԱՕԿՍ-ի շենքի (որը պատմական կառույց է) հետևի մասը փլուզեն: Էլ ես գնամ էդ նախարարի մոտ, ի՞նչ ասեմ: Ու ես հետաքրքրվեցի, որովհետև էլի ցավ ապրեցի. պրոյեկտ չունի էդ շենքը, որը կառուցվում է»,- ասում է Նաիրի Սահյանը:
Մշակույթի նախարարության բաժնի պետ. «Ուրեմն, ես քեզ ասեմ, որ եթե 2014 թվականին ա, հիմա էս պահի դրությամբ որևէ բան նախարարությունը չի կարող ասել»
«Հետքը» նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Մերի Հարությունյանից հետաքրքրվեց, թե ինչու նախագահականից մինչ այժմ պատասխան չի եղել Նաիրի Սահյանի՝ 2011թ. հոկտեմբերի նամակին: Մերի Հարությունյանը չկարողացավ ասել, թե ինչու:
«Ճիշտն ասած, ռեֆերենտը, ում մակագրված է եղել, վատառողջ է և հիվանդանոցում է հիմա: Մենք իր հետ էլ ենք խոսել: Էնպես որ, կարևորը հիմա, որ որևէ ձևով խնդիրը կլուծվի: Վաղը (մայիսի 25-ին - հեղ.) արդեն աշխատակազմի ղեկավարը կընդունի իրեն և կլսի»,- ասաց Մերի Հարությունյանը:
Նա չկարողացավ ասել՝ արդյոք հնարավո՞ր է, որ Նաիրի Սահյանին ընդունի նախագահը: Աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը կխոսի գրողի որդու հետ, որից հետո գուցե կծրագրվի հանդիպումը նախագահի հետ, կամ խնդիրը հենց այդ մակարդակում էլ կլուծվի, և նախագահի հետ հանդիպման անհրաժեշտություն չի լինի:
Իմանալով, որ իրեն կանչում են նախագահական՝ Նաիրի Սահյանն ասաց, որ երկու անգամ արդեն գնացել է նախագահականի ընդունարան և մայիսի 25-ին կայանալիք հանդիպման հետ էլ հույսեր չի կապում: Նրան վրդովեցրեց այն, որ նախագահականից որոշեցին իր նամակին արձագանքել միայն ամիսներ անց, երբ «Հետքը» պարզաբանում խնդրեց:
Իսկ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արամ Անանյանը մեզ ասաց, որ առաջին անգամ է լսում կառավարության ընդունարանում Նաիրի Սահյանի հետ կատարվածի մասին: Բայց միաժամանակ Արամ Անանյանը հաստատեց, որ վարչապետն իսկապես չի ընդունում քաղաքացիների: Հարցին, թե այդ դեպքում ինչպես կարող էր Նաիրի Սահյանն իր խնդիրը հասցնել վարչապետին՝ մամուլի քարտուղարն ասաց. «Հավանաբար, նամակի տեսքով: Նամակում կարող էր հանդիպում խնդրել: Բայց քաղաքացիների ընդունելություն վարչապետը չունի»:
Երբ նշեցինք, որ Նաիրի Սահյանը վարչապետի հետ ուզում էր հանդիպել, որպեսզի Համո Սահյանի 100-ամյակին ընդառաջ՝ քննարկեր գրողի հուշարձանի և տուն-թանգարանի խնդիրը, Արամ Անանյանն ասաց, որ եթե չի սխալվում, հոբելյանական միջոցառումները ծրագրում և իրականացնում է մշակույթի նախարարությունը:
Մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գայանե Դուրգարյանը, սակայն, «Հետքի» հետ զրույցում հարցրեց, թե Համո Սահյանի ո՞րերորդ ամյակն է լրանում 2014թ. ապրիլին:
«Ուրեմն, ես քեզ ասեմ, որ եթե 2014 թվականին ա, հիմա էս պահի դրությամբ որևէ բան նախարարությունը չի կարող ասել՝ ինչ է նախատեսվում, որովհետև սկզբում նախարարություն ներկայացնում են հայտեր և առաջարկներ, թե ինչ կարելի է անել, և էդ գրական ոլորտի արվեստագետները, մարդիկ, գրողները, գրականագետները ինչ կուզենային անցկացնել, ինչ ձևով նշել, հետո ստեղծվում է հանձնաժողով, որը քննարկում է այդ առաջարկությունները, և դրան համաձայն՝ ստեղծվում է ուրեմն ծրագիր, որը հետո էդ տվյալ հանձնաժողովը հաստատում է: Դրանից հետո նոր սկսում են իրականացվել, ասենք, միջոցառումները»,- ասաց Գայանե Դուրգարյանը:
Նա հավելեց, որ քանի որ խոսքը 2014 թ.-ին լրանալիք 100-ամյակի մասին է, ապա 2013 թ. կարող է ստեղծվել խումբ, որը կքննարկի ներկայացվելիք առաջարկությունները: «Էս պահի դրությամբ Համո Սահյանի 100-ամյակի առնչությամբ որևէ պատրաստի ծրագիր կամ միջոցառում չկա»,- ասաց Գայանե Դուրգարյանը:
Այսինքն՝ որպեսզի որևէ բան արվի, պարտադի՞ր պայման է, որ մշակույթի նախարարությանը առաջարկներով դիմեն գրողները, գրականագետները: Այս հարցին Գայանե Դուրգարյանը պատասխանեց. «Պարտադիր պայմանը դրա համար չի: Պարտադիր պայմանը նրա համար է, որ դիմեն նախարարությանը, որպեսզի հաշվի առնվի ոլորտի՝ գրողների և գրականագետների առաջարկությունները, որովհետև 100-ամյակի ժամանակ շատ տարբեր միջոցառումներ են»: Եվ անմիջապես հավելեց, որ այդ տարբեր միջոցառումներն անելու համար հարկավոր է հանձնաժողով:
«Ընդհանրապես բոլոր հոբելյանական հանձնաժողովները էդ ձևով են անում, ոչ թե նախարարությունը սպասում ա, որ եթե չդիմեն, այլ նորից սկսվում ա ցանկը, այլ հաշվի առնելով, որ ամեն մեկը իրա համար ինչ-որ մի բան չանի, արվի համակարգված, և բացի դրանից՝ արդեն երևա, թե պետությունը ինչ է անում, ինչ ֆինանսավորմամբ, պետական ֆինանսավորմամբ և ինչ կարող է, ասենք, անել մյուս ոլորտները, որպեսզի ամբողջովին և լիարժեք երևա և ներկայացվի տվյալ գրողը»,- ասաց Գայանե Դուրգարյանը:
«Համո Սահյանի 100-ամյակի դեպքում նախարարությունն ինքը ինքնուրույն ի՞նչ է ձեռնարկելու»,- հարցն առաջին անգամ լսելուց հետո Գայանե Դուրգարյանը չկարողացավ տիրապետել իրեն: «Ազիզ ջան, ես քեզ էսքան բան եմ ասում, որ դու ինձ նորից նույն հարցը տաս, թե Համո Սահյանի 100-ամյակի կապակցությամբ նախարարությունը ինքը ի՞նչ է ձեռնարկելու»,- ասաց մշակույթի նախարարության բաժնի պետը: Գայանե Դուրգարյանին հատկապես մտահոգեց այն, որ իրեն զանգահարած լրագրողը ձայնագրում է հարցազրույցը: Փաստորեն, մշակույթի նախարարության բաժնի պետի պահվածքն անմիջականորեն կախված է նրանից՝ լրագրողի ձայնագրիչը միացվա՞ծ է, թե՞ ոչ: Այնուամենայնիվ, միացված ձայնագրիչից մտահոգվելով հանդերձ՝ Գայանե Դուրգարյանը շարունակեց գործածել «ազիզ ջան» դիմելաձևը և նույն ձևով խոսել:
Նա նաև ասաց, որ կա մշակույթի նախարարի մոտ ընդունելության կարգ, և եթե Նաիրի Սահյանը, այդ կարգին համապատասխան, դիմի գրողի հուշարձանի ու տուն-թանգարանի հարցով, ապա ընդունելություն կկատարվի, և այդ հարցերը, բնականաբար, կքննարկվեն: «Դրա համար կա նաև Գրողների միություն, այլ կազմակերպություններ»,- հավելեց Գայանե Դուրգարյանը:
Նաիրի Սահյան. համերգներն ու երեկոներն անցողիկ են, իսկ հուշարձանն ու տուն-թանգարանը՝ Սահյանի պոեզիայի պես մնայուն
Նաիրի Սահյանի խոսքով՝ գուցե համերգներ, երեկոներ կամ այլ միջոցառումներ կազմակերպվեն 100-ամյակին նախորդող 2 ամսվա ընթացքում, բայց դրանք անցողիկ են, իսկ հուշարձանն ու տուն-թանգարանը՝ մնայուն, ինչպես Սահյանի պոեզիան:
Համո Սահյանի հուշարձան կա միայն ծննդավայր Սիսիանում: Հուշարձանը մոտ 10 տարի առաջ տեղադրվել է ռուսաստանաբնակ սիսիանցիների և ոչ թե պետության միջոցներով:
Համո Սահյանն ապրում էր Երևանում: Գրողի ստեղծագործական լավագույն տարիներին՝ 1960-73թթ., ընտանիքն ապրել է Կասյան փողոցում գտնվող գրողների շենքում: Ապա այդ տունը տվել են թարգմանիչ Լևոն Մկրտչյանին, իսկ Սահյանի ընտանիքին բնակարան են հատկացրել քաղաքի կենտրոնում՝ Թումանյան փողոցում:
Համո Սահյանը մահացել է 1993թ. հուլիսին: Նրա մահից հետո կինը և երկու որդիները, ծանր պայմանների պատճառով, վաճառել են տունը և 1-սենյականոց բնակարան ձեռք բերել: Այդ տարիներին ընտանիքն այնքան վատ է ապրել, որ արձանի կամ տուն-թանգարանի հարցը չի բարձրացրել: Նաիրի Սահյանին հատկապես ցավ է պատճառում այն, որ 1991-92թթ. հայրը վառում էր իր ձեռագրերի բնօրինակները, որ տաքանար:
2002թ. մահացել է Նաիրի Սահյանի մայրը, 2003-ին՝ միակ եղբայրը, ինչից հետո Նաիրի Սահյանը չի կարողացել աշխատանք գտնել, սպառնալիքներ է ստացել և իր ազգականներից մեկին է տվել 1-սենյականոց բնակարանը (ինչը մոր խնդրանքն էր) ու գնացել է ԱՄՆ:
«Հիմա ես էլ տուն չունեմ էստեղ: Ես 10 ամիս է եկել եմ, վարձով եմ ապրում: Ես ուզում եմ՝ տուն-թանգարան լինի: Որտեղ կլինի, ոնց կլինի՝ թող պետականորեն որոշվի: Եթե ես փող ունենայի, հիմա էս հարցերը լուծած կլինեի արդեն: Ես ուղղակի գումար չունեմ, թե չէ կգնայի տունն էլ կրկնակի գնով կվերցնեի, կսարքեի ինչ պետք է, թանգարան էլ կսարքեի, հուշարձան էլ կդնեի: Քաղաքի կենտրոնում հողերը սեփականացված են. փողը կտայի, կառնեի»,- ասում է Նաիրի Սահյանը:
Արձանի տեղը, ըստ էության կա. Ալեք Մանուկյան փողոցի՝ Երևանի պետական համալսարանի առջև գտնվող այգու սեփականատերը պատրաստակամ է տարածք հատկացնել արձանի համար: Բայց մնացած հարցերը՝ քաղաքապետարանի համաձայնությունը, արձանի ստեղծումը, ժամանակատար են և պետք է պետական մակարդակով լուծվեն:
Համո Սահյանի որդին ունի 2 ճանապարհ. վերադառնալ ԱՄՆ կամ մնալ Հայաստանում ու պայքարել
ԱՄՆ-ում Նաիրի Սահյանը հոգևոր-փիլիսոփայական ուղղվածության հաղորդում է վարում հայկական հեռուստաալիքներից մեկով: Նա 25 տարի եղել է «Սասունցի Դավիթ», «Կոմիտաս» կինոթատրոնների տնօրենը: Մասնագիտությամբ իրավաբան է և ավելի քան 6 տարի էլ քննիչ է աշխատել Շահումյանի ներքին գործերի բաժնի քննչական բաժանմունքում: Գրողի որդին ասում է, որ այնտեղ այնպիսի պայմաններ էին ստեղծված, որ պետք է դառնայիր կամ կաշառակեր, կամ սպիտակ ագռավ ու հեռանայիր համակարգից:
«Եղեռնից հետո սա մեր ազգի վատագույն ժամանակահատվածն են համարելու: 90 թվականից էս կողմ մեր ժողովրդի ողբերգությունն է: 1,5 միլիոն մարդ արդեն գնացել է: Ժողովուրդը վախեցած է, որովհետև հանցագործ ճանապարհով կարող են հարցերը լուծել, ներքին գործերի միջամտությամբ կարող են լուծել: Կոռուպցիա է էստեղ, մի հատ տեր կա էս հանրապետությունում՝ ինքը և իր եղբայրները: Մնացածների ոչ մեկի ձեռքը բան չկա, ուղղակի տեղ են զբաղեցնում. բազկաթոռ, կաբինետ են տվել՝ նստում են»,- ասում է Նաիրի Սահյանը:
Նա այլևս չի դիմելու պետական պաշտոնյաներին և այս պահից ապավինում է ժողովրդին: Կա ժողովրդի մի մաս, որը ցավ կապրի, իր ձայնը կբարձրացնի, ինչ-որ կերպ կազդի իշխանությունների վրա: Բացի դրանից՝ իշխանություններն ի պաշտոնե պարտավոր չեն Համո Սահյանի հուշարձան կամ տուն-թանգարան բացել: Գրողի որդին կուզենար, որ իշխանությունները գոնե ասեին այդ մասին, որ ինքն իմանար իր հետագա քայլերը:
«Վերադառնալո՞ւ եք ԱՄՆ»,- հարցին պատասխանում է. «Մեծ հաճույքով ու էլ երևի չգամ էստեղ»: Բայց քիչ անց նա չի բացառում երկրորդ տարբերակը. մնալ Հայաստանում ու այնքան պայքարել, մինչև այս իշխանությունները կամ գնան, կամ իր նկատմամբ կիրառեն իրենց մեթոդները:
«Կամ ինձ վնաս տան ֆիզիկապես, կամ նստացնեն: Ես դեռ չեմ որոշել: Իմ կարծիքով՝ պայքարն էլ է ճիշտ, գնալն էլ է ճիշտ: Բայց 1,5 միլիոն մարդ գնացել է: Որ բոլորս գնանք, ո՞ւր է հասնելու: Հիմա սրտիս մեջ պայքարի էներգիան բարձրացել է. երևի թե մնալը ճիշտ է: Մի ժամ շուտ էս մարդիկ գնան, մեր օգուտն է, բոլորիս, հայերի օգուտն է, որովհետև մեղք է ժողովուրդը: Ես էս 10 ամսվա ընթացքում մի 20 անգամ տեսել եմ ժողովուրդը՝ հավաքված նախագահի աշխատակազմի մոտ: Ընդունող չկա, հետները խոսող չկա: Հրապարակում տարբեր հարցերով հարյուրավոր մարդիկ՝ արհամարհված, բոլորի կողմից լքված, իրենց իրավունքները չեն կարողանում պաշտպանել, որովհետև դատարանները, դատավորները վաճառված են»,- ասում է Նաիրի Սահյանը:
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ եթե մնա Հայաստանում, չի մասնակցի Համո Սահյանի 100-ամյակին նվիրված այն միջոցառումներին, որոնք կկազմակերպեն իշխանությունները:

Единственный оставшийся в живых наследник Амо Сагяна, приемные администрации президента и правительства, министерство культуры
Наири Сагян: “Это государство закрытых дверей”
14 апреля 2014 г. исполняется 100-летие со дня рождения выдающегося армянского поэта Амо Сагяна. Единственный оставшийся в живых наследник поэта, его сын Наири Сагян, который уже 7 лет живет в Соединенных Штатах, в июне 2011 г. вернулся в Армению, чтобы заняться организацией мероприятий по случаю 100-летнего юбилея отца. Наири Сагяна особенно тревожило то, что в Ереване до сих пор нет ни памятника Амо Сагяну, ни его дома-музея. Он захотел обсудить этот вопрос с должностными лицами.
В августе 2011 г. Наири Сагян попросил одного из людей из окружения Сержа Саргсяна передать президенту, что единственный оставшихся в живых наследник Амо Сагяна просит о встрече в связи со 100-летием отца. Наири Сагян на назвал имя этого чиновника, сказав, что обратился к нему с личной просьбой. “Он сказал, что передаст мою просьбу, и после этого два месяца приводил различные предлоги. Но мне показалось, что он передал мою просьбу, но ему не отказали. Спустя 2 месяца он через другого человека сообщил мне об отказе, но при этом даже не встретился со мной”,- рассказал сын поэта.
В октябре 2011 г. Наири Сагян пришел в приемную администрации президента РА, представился, спросил, как можно встретиться с президентом. Ему сказали, что нужно написать письмо. Письмо Н.Сагян написал и передал в админстрацию, где ему сказали, что позвонят.
“Я дал два номера телефона и стал ждать. После 2-месячного ожидания я вновь отправился к руководителю приемной – женщине. сказал, что “прождал 2 месяца, но мне не позвонили”. “Знаете, мы подписали это письмо на имя одного из референтов, которому выделили новый кабинет. Он должен сделать ремонт и потом примет Вас”,- заявили мне. Я понял, что меня обманывают и ушел”,- сказал Наири Сагян.
Затем он отправился на прием к одному из родственников Сержа Саргсяна. Тот сказал, что не может позвонить Сержу Саргсяну, но при встрече сообщит ему, что Наири Сагян хочет увидеться с ним.
“ В течение 2,5 месяцев он водил меня за нос – то подходил к телефону, то не подходил. Трубку брал то его помощник, то водитель и т.д. Я понял, что этот человек тоже обманывает и не выполнит мою просьбу”,- сказал Наири Сагян.
В начале 2012 г. он пришел в приемную правительства и попросил представить порядок приема граждан у премьер-министра Тиграна Саркисяна. Сидевшая в приемной женщина заявила, что “премьер-министр граждан не принимает”. “А крестьян?” – поинтересовался Наири Сагян. “Их тем более”,- последовал ответ.
“Он фактически никого не принимает. Эти люди живут за закрытыми дверями, возле которых стоят вооруженные люди, не позволяющие народу общаться с ними. Эти люди призваны служить народу, но каждый из них – маленький князек в своем кабинете. Ни одну проблему народа они не решают. Я приехал сюда 10 месяцев назад и убедился в том, что они решают только собственные вопросы и вопросы своих близких родственников. Это государство закрытых дверей. За 10 месяцев я столкнулся здесь только с безразличием, грубостью, обманом”,- сказал Наири Сагян.
Он не захотел обращаться к министру культуры Асмик Погосян, поскольку считает, что она не может решать вопросы. На наших глазах разрушаются церкви, в Грузии отнимают армянские церкви, но никто ничего не делает, говорит Наири Сагян. “Министр не в состоянии решать вопросы. Сейчас кто-то решил разрушить заднюю часть здания АОКСа, строит для себя гостиницу. И министерство дало на это согласие (а ведь здание АОКСа является историческим сооружением). Какой смысл в этих условиях к этому министру”,- с болью отметил Наири Сагян.
Начальник отдела министерства культуры: “Если речь идет о 2014 годе, то сейчас министерство ничего сказать не может”
“Hetq” поинтересовался у начальника управления по связям с общественностью и СМИ администрации президента РА Мери Арутюнян, почему из администрации до сих пор не ответили на письмо Наири Сагян, которое было отправлено в октябре 2011 г. Мери Арутюнян не смогла ответить на этот вопрос.
“Честно говоря, референт, на имя которого было подписано письмо, сейчас находится в больнице. Мы с ним уже говорили. Сейчас главное, чтобы вопрос был каким-то образом решен. Завтра (25 мая. – авт.) руководитель администрации президента примет и выслушает его”,- заверила М.Арутюнян. Она не смогла сказать, примет президент Наири Сагяна или нет. С сыном поэта побеседует глава президентской администрации Виген Саркисян, после чего, возможно, будет запланирована встреча с президентом. Но не исключено, что проблема решится уже на этом уровне.
Узнав о том, что его вызывают в администрацию президента, Наири Сагян сказал, что дважды ходил туда и не связывает особых надежды с назначенной на 25 мая встречей. Сагяна возмутило то, что на его письмо решили отреагировать лишь через несколько месяцев, причем только после обращения “Hetq”-а.
А пресс-секретарь премьер-министра Арам Ананян сказал нам, что впервые слышит о том, что произошло с Наири Сагяном в приемной. Вместе с тем он подтвердил, что премьер-министр действительно не принимает граждан. На вопрос, как в таком случае Наири Сагян мог рассказать главе правительства о своей проблеме, пресс-секретарь ответил: “Наверное, посредством письма, в котором он мог попросить о встрече”.
Когда мы сообщили, что Наири Сагян хотел встретиться с премьер-министром для того, чтобы в связи со 100-летием Амо Сагяна обсудить вопросы установки памятника поэту и создания его дома-музея, пресс-секретарь сказал, что юбилейные мероприятия проводит министерство культуры.
Начальник отдела по связям с общественностью министерства культуры Гаяне Дургарян в беседе с “Hetq”-ом поинтересовалась, сколько лет исполняется Амо Сагяну в апреле 2014 г.
“Вот что я вам скажу: если речь идет о 2014 годе, то сейчас министерство не может сказать, что предусматривается, потому что сперва в министерство представляют заявки и предложения о том, что можно сделать и что бы хотели организовать представители литературной сферы, писатели, литературоведы, в какой форме отметить. Потом создается комиссия, которая обсуждает эти предложения. В соответствии с этим составляется программа, которую потом комиссия утверждает. Только после этого мы начинаем осуществлять мероприятия”,- заявила Гаяне Дургарян. По ее словам, если 100-летие исполняется в 2014 г., то в 2013 г. может быть сформирована группа, которая обсудит представленные предложения. Представитель минкульта также отметила, что в настоящий момент никакой программы или мероприятий, связанных со 100-летием Амо Сагияна, нет.
“А что министерство само может организовать по случаю 100-летия Амо Сагияна?”, - спросили мы. Этот вопрос вывел чиновницу из себя. “Азиз джан, я тебе все это рассказала не для того, чтобы ты опять спросила, что министерство намерено организовать в связи со 100-летием Амо Сагияна”,- заявила Гаяне Дургарян. Она также сказала, что существует порядок приема у министра культуры, и если Наири Сагиян обратится к ним по вопросам памятника и дома-музея поэта, то они будут обсуждены.
Наири Сагиян: концерты и вечера – временное явление, а памятник и дом-музей непреходящи, как поэзия Сагяна
По словам Наири Сагяна, концерты, вечера и другие мероприятия в честь 100-летия Амо Сагяна будут организовываться в течение двух предшествующих юбилею месяцев. Но все это преходяще, а памятник и дом-музей непреходящи, как поэзия Сагяна.
Памятник поэту установлен только на его родине – в Сисиане. Лет 10 назад деньги на его установку выделили проживающие в России сисианцы, а не государство.
Амо Сагиян жил в Ереване. В 1960-1973 гг., которые были наиболее плодотворными в творчестве поэта, его семья проживала в доме писателей на улице Касьяна. Затем эта квартира была предоставлена переводчику Левону Мкртчяну, а семье Сагяна выделили квартиру в центре города – на улице Туманяна.
Амо Сагиян умер в июле 1993 г. После его смерти жена и двое сыновей, оказавшись в тяжелых материальных условиях, продали эту квартиру и купили другую, однокомнатную. В те годы семья Сагянов жила настолько плохо, что не смогла поднять вопрос о памятнике или доме-музее. Наири Сагян с особой болью вспоминает о том, что в 1991-92 гг. отец сжигал оригиналы своих рукописей, чтобы семья могла обогреться.
В 2002 г. умерла мать Наири Сагяна, а в 2003-ем – его единственный брат. После этого он не смог найти работу и, отдав 1-комнатную квартиру одному из своих родственников (это была просьба матери), уехал в США.
“Сейчас у меня здесь нет дома. Уже 10 месяцев после своего приезда я живу по найму. Я хочу, чтобы был дом-музей. Где и как он будет создан, пусть решает государство. Если бы у меня были деньги, то я бы давно решил эти вопросы. Но у меня нет средств, а то я бы за двойную цену купил квартиру, устроил бы там музей, поставил бы памятник”,- говорит Наири Сагян.
Место для памятника уже есть – владелец парка перед Ереванским государственным университетом готов выделить в этих целях территорию. Но все остальные вопросы должны быть решить на государственном уровне.
У сына Амо Сагияна два пути: вернуться в США или остаться в Армении и бороться
В США Наири Сагян на одном из армянских телеканалов ведет передачу духовно-философского содержания. В течение 25 лет он работал в Ереване директором кинотеатров “Сасунци Давид” и “Комитас”. По специальности он юрист, более 6 лет проработал в Ереване следователем. Говорит, что тогда условия были такими, что либо надо было стать взяточником, либо остаться белой вороной и уйти из этой системы.
“Этот период в жизни нашего народа будут считать самым плохим после геноцида. Из страны уже уехало 1,5 млн человек. Люди напуганы, потому что вопросы можно решать преступным путем, посредством вмешательства во внутренние дела. Здесь коррупция. В республике только один хозяин – он и его братья. Все остальные ничего не имеют, им только дали кресло и кабинет, где они сидят”,- говорит Наири Сагиян.
Он уже не хочет обращаться к госчиновникам и с этого момента надеется только на народ. Часть народа, по его словам, испытает боль, поднимет свой голос, каким-то образом попытается повлиять на власти. Но власти по долгу службы не обязаны ставить памятник Амо Сагяну или создавать его дом-музей. Сын поэта хочет, чтобы власти хотя бы сказали об этом, чтобы он знал, какие шаги предпринять в дальнейшем.
На вопрос, собирается ли Наири Сагян вернуться в США, он ответил: “С большим удовольствием, и, наверное, больше сюда не вернусь”. Однако чуть позже он не исключил и второй вариант: остаться в Армении и бороться до тех пор, пока эта власть не уйдет или пока она не применит к нему свои методы.
“Они либо причинят мне физический вред, либо посадят меня. Я пока не знаю. Мне кажется, правильны оба варианта – и вести борьбу, и уехать. Однако 1,5 миллиона человек уже уехало, и если все уедут, то что потом будет. Сейчас я чувствую в себе энергию для борьбы. Наверное, правильнее будет остаться. Чем раньше уйдут эти люди, тем лучше будет для всех нас, армян. Народ жалко. За эти 10 месяцев я видел, как люди собираются перед администрацией президента, но их никто не принимает и ни выслушивает. Сотни людей собираются по различным вопросам на площади, но они всеми покинуты, они не могут защищать свои права, потому что суды, судьи – все продажные”,- говорит Наири Сагян.
Он также отмечает, что если даже останется в Армении, то не примет участие в тех мероприятиях по случаю 100-летия Амо Сагияна, которые организуют власти.