Վարչապետն ընդունել է Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային փոխնախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Աննա Բյերդենին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի աշխատակազմի հաղորդմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ-ՀԲ գործընկերությունը, որի 30-ամյակը լրանում է այս տարի սեպտեմբերին, և որի շրջանակում մեր երկրում իրագործվում են տնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր՝ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածներում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունների թվում են կրթության, ենթակառուցվածքների, կառավարման, թվայնացման ոլորտների բարեփոխումները, և դրանց հաջող իրականացման գործում Համաշխարհային բանկը Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է:
ՀԲ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար և շնորհավորել փոխշահավետ գործընկերության 30-ամյակի առթիվ: Աննա Բյերդեն անդրադարձել է համատեղ ծրագրերին՝ արդյունավետ գնահատելով դրանց ընթացքը և մեր երկրի տնտեսական առաջընթացին բերած նպաստը: Նա նշել է, որ ՀԲ-ն պատրաստակամ է շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը՝ գործունեության ծրագրով նախանշված առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
«Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկկողմ գործընկերության շրջանակում առ այսօր կատարված աշխատանքներից և մտքեր փոխանակել դրա զարգացման հեռանկարների շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է կրթության, ենթակառուցվածքերի, դատաիրավական, թվայնացման, առողջապահության, հանրային կառավարման և այլ ուղղություններով փոխգործակցությունը: Նշվել է ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման և մարդկային կապիտալի զարգացման ծրագրերի անհրաժեշտությունը:
Վարչապետն ընդգծել է կրթության ոլորտի բարեփոխման առաջնահերթությունը, քանի որ մարդկային կապիտալը կարևորագույն ռեսուրսն է, և կրթությունն է ցանկացած ռեֆորմի հաջողության հիմքը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հենց այս տեսլականն է դրված Կառավարության ծրագրի հիմքում, որի իրականացման ուղղությամբ էլ գործադիրը հետևողականորեն առաջ է շարժվում: Ռեֆորմները հաջողելու համատեքստում Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացմանը միտված ծրագրերը՝ դատական ոլորտից մինչև հանրային կառավարում:
Վարչապետ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել Համաշխարհային բանկին, ՀԲ հայաստանյան գրասենյակին արդյունավետ գործընկերության համար և վերահաստատել Կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու ու հարստացնելու այն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախաձեռնություններով»,- ասված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр Пашинян принял регионального вице-президента Всемирного банка
Премьер-министр Никол Пашинян принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анну Бердье и возглавляемую ею делегацию.
Премьер-министр подчеркнул важность партнерства между Арменией и ВБ, 30-летие которого исполняется в конце сентября текущего года, отметив, что в рамках этого партнерства в нашей стране как в государственном, так и в частном секторах реализуются проекты, направленные на развитие экономики. Никол Пашинян отметил, что одними из приоритетов программы правительства Армении являются реформы в сфере образования, инфраструктуры, управления и цифровизации, и Всемирный банк является одним из важных партнеров Армении в их успешной реализации.
Вице-президент Всемирного банка поблагодарила премьер-министра Армении за высокую оценку и поздравила его с 30-летием взаимовыгодного партнерства. Анна Бьерде коснулась совместных программ, назвав эффективным их ход и вклад в экономический прогресс нашей страны. Она отметила, что ВБ готов и впредь оказывать помощь исполнительной власти Армении в реализации предусмотренных программой правительства приоритетов.
Собеседники выразили удовлетворение проделанной в рамках двустороннего партнерства работой и обменялись мнениями вокруг перспектив его развития. Двусторонне была подчеркнута важность сотрудничества в сферах образования, инфраструктуры, судебно-правовой системы, цифровизации, здравоохранения, государственного управления и в других направлениях. Была подчеркнута необходимость в программах наращивания институционального потенциала и развития человеческого капитала.
Премьер-министр подчеркнул приоритетность реформирования сферы образования, поскольку человеческий капитал является важнейшим ресурсом, а образование является основой успеха любой реформы. По словам Никола Пашиняна, именно это видение лежит в основе программы правительства, и исполнительная власть последовательно движется вперед в этом направлении. В контексте успешных реформ глава правительства подчеркнул также важность программ по укреплению институционального потенциала - от судебной системы до общественного управления.
Премьер-министр выразил благодарность Всемирному банку и представительству ВБ в Армении за эффективное партнерство и подтвердил готовность правительства развивать и обогащать его представляющими взаимный интерес инициативами.