Հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ․ ՊՆ
ՀՀ ՊՆ-ի տարածած տեսանյութում խոսնակ Արամ Թորոսյանը հայտնեց, որ հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ, նրանց տվյալները ճշտվում են։
«Սեպտեմբերի 13-ին՝ կեսգիշերն անց, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական հատվածի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը։ Հարվածներ են հասցվում նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։ ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն ամբողջ ծավալով կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:
Ադրբեջանի ՊՆ պնդումները, թե հրետակոծությունն սկսել է հայկական կողմը, բացարձակ կեղծ է։ Ավելին՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն այս սադրանքի համար վերջին օրերին ակնհայտ տեղեկատվական հենք էր նախապատրաստում, ինչի վկայությունն էին ամենօրյա ռեժիմով հրապարակվող ապատեղեկատվությունները՝ իբր հայկական կողմի գնդակոծությունների վերաբերյալ։ Այս ձեռագրին մենք ծանոթ ենք դեռևս 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Ինչպես բոլոր այդ դեպքերում, վերջին լայնածավալ սադրանքի պարագայում նույնպես այն նախաձեռնել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
Հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ․ տվյալները ճշտվում են։ ՊՆ-ն պարբերաբար հանդես կգա հաղորդագրություններով՝ իրադրության զարգացումների վերաբերյալ։ Հորդորում ենք զերծ մնալ մարտական գործողությունների պատկերմամբ տեսանյութեր հրապարակելուց և հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին»,- ասված է ՊՆ-ի հայտարարության մեջ։

С армянской стороны есть погибшие и раненые – МО
Пресс-секретарь министерства обороны Республики Армения Арам Торосян выступил с видеозаявлением, в котором сообщил, что с армянской стороны есть погибшие и раненые. Эти данные уточняются.
“13 сентября после полуночи подразделения вооруженных сил Азербайджана с применением артиллерии, минометов и беспилотных летательных аппаратов начали вести интенсивный огонь в направлении армянских позиций, дислоцированных сразу на нескольких направлениях армяно-азербайджанской границы. Обстрелу, в частности, подверглись позиции, дислоцированные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Удары нанесены также по гражданским инфраструктурам. Подразделения ВС РА выполняют поставленные перед ними боевые задачи в полном объеме.
Абсолютно лживы утверждения МО Азербайджана о том, что обстрел начала армянская сторона. Более того, с целью начала этой провокации в последние дни военно-политическое-руководство Азербайджана явно готовило информационную базу, публикуя в каждодневном режиме дезинформацию о якобы обстрелах с армянской стороны. Этот почерк нам знаком еще с 44-дневной войны 2020 года. Как и во всех подобных случаях, инициатором последней широкомасштабной агрессии также является военно-политическое руководство Азербайджана.
С армянской стороны есть погибшие и ранные. Эти данные уточняются. Минобороны будет регулярно выступать с сообщениями о развитии ситуации. Призываем воздерживаться от публикации видеоматериалов с изображением боевых действий и следить только за официальной информацией”,- говорится в заявлении МО.