Ն. Փաշինյան. «Ադրբեջանն արտահայտում է իր անբավարարվածությունը՝ 44-օրյա պատերազմի արդյունքներից»
Պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Ազգային ժողովում հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ խնդիր է լուծում Ադրբեջանն իր ագրեսիվ գործողություններով:
Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով հարցին, նշեց՝ Ադրբեջանն արտահայտում է իր անբավարարվածությունը՝ 44-օրյա պատերազմի արդյունքներից:
«Ես հասկանում եմ, որ շատ տարօրինակ բան եմ հիմա ասում: Հասկանում եմ նաև, որ հիմա շատ մանրամասներ գուցե չեմ կարող ասել, բայց նաև պիտի արձանագրեմ, որ ինքան էլ մենք երջանիկ չենք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից, ակնհայտ է, որ հենց նոյեմբերի 10-ից սկսած Ադրբեջանը պայքարում է եռակողմ հայտարարության դրույթներն ի չիք դարձնելու համար»,- ասում է Ն. Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքերով՝ Ադրբեջանը պայքարում է նշված հայտարարության երեք դրույթի դեմ: Առաջինն այն է, որ կա Լեռնային Ղարաբաղ, երկրորդը՝ Լեռնային Ղարաբաղն ունի շփման գիծ, որի պաշտպանությունն ու անվտանգությունը երաշխավորում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, երրորդն էլ այն է, որ Լաչինի միջանցքով կապ է պահվում Հայաստանի հետ:

“Азербайджан выражает свою неудовлетворенность результатами 44-дневной войны” – Н. Пашинян
“Какую задачу решает Азербайджан своими агрессивными действиями?” – поинтересовался во время сегодняшнего правительственного часа в парламенте депутат Ваагн Алексанян. Отвечая на этот вопрос, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Азербайджан выражает свою неудовлетворенность результатами 44-дневной войны. “Я понимаю, что говорю странную вещь. Понимаю также, что сейчас не смогу представить многие детали, но в то же время я должен констатировать, что как бы мы ни были недовольны трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., очевидно, что начиная именно с 10 ноября Азербайджан ведет борьбу за отмену положений данного заявления”,- сказал Н. Пашинян.
По словам премьера, Азербайджан выступает против трех положений: во-первых, против существования Нагорного Карабаха, во-вторых, против того, что Нагорный Карабах имеет линию соприкосновения, защиту и безопасность которой гарантирует Российская Федерация, в-третьих, против того, что через Лачинской коридор обеспечивается связь с Арменией.