Սոթքում 55-60 տուն է վնասվել․ ԱԻ նախարարը տվյալներ է ներկայացնում
Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Վայոց ձորում տուժել են հյուրատներ, առողջարան, ճոպանուղին, հրշեջ-փրկարարական շենքը, անձնական մեքենաներ և այլ գույք։ 2 արկ ընկել է Կեչուտի ջրամբարը։ Այս մասին Կառավարության նիստում հայտնեց Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը։
«Ունենք էլեկտրամատակարարման գծերի հետ կապված խնդիր, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզում՝ Սիսիան համայնքի Վաղատին, Որոտանավան, Շամբ, Դարբաս, Գետաթաղ, Լոր, Լեռնաշեն, Դաստակերտ բնակավայրերը սպասարկող էլեկտրամատակարարման գիծը։
Ունենք նաև շտապօգնության մեքենաներ, որոնք ռմբակոծության հետևանքով վնասվել են կրկին Սյունիքի մարզում։
Գեղարքունիքի մարզում հիմնականում վնասվել են մարդկանց տները և հեկտարներով ցորենի, գարու արտեր։ Սոթքում 55-60 տուն է վնասվել, անասնագոմեր, գազամատակարարման բազմաթիվ խողովակներ և մասնավոր մեքենաներ են վնասվել»,- նշեց նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ տեղեկացրեց, որ բոլոր վնասները կգույքագրվեն 2 նպատակով՝ Կառավարությունը պետք է համապատասխան միջոցներ տրամադրի և՛ մասնավոր անձանց, և՛ համայնքներին, և՛ ընկերություններին աջակցելու համար, որպեսզի կրած վնասները փոխհատուցվեն։ Ըստ գործադիրի ղեկավարի՝ կարևոր է նաև փաստագրել այս հանգամանքները իրավական առումով։
«Ունենք նաև ադրբեջանական ագրեսոր ուժերի կողմից ռազմական բնույթի հանցագործությունների դեպքեր, որոնք պետք է մանրամասն փաստագրվեն և հետագայում ընթացք տրվի դրանց միջազգային իրավական գործընթացների շրջանակում»,- ասաց Փաշինյանը։

В Сотке повреждено 55-60 домов: министр ЧС представил данные
Вследствие азербайджанской агрессии в Вайоц дзоре пострадали гостиницы, здравница, канатная дорога, здание пожарно-спасательной службы, частные автомобили, другое имущество. Два снаряда упали в Кечутское водохранилище. Об этом сообщил сегодня на заседании правительства министр чрезвычайных ситуаций Армен Памбухчян.
“В частности в Сюникской области возникла проблема с линией электропередач, питающей общины Сисиан, Вагатин, Воротанаван, Шамб, Гетатох, Лор, Лернашен, Дастакерт. “Вследствие обстрелов Сюникской области повреждены машины скорой помощи. В Гегаркуникской области в основном пострадали дома мирных жителей, зерновые, ячменные поля. В Сотке повреждено 55-60 домов, хлева, газопроводные трубы, частные автомобили”,- отметил министр.
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что будет проведена инвентаризация всего ущерба с тем, чтобы правительство с целью возмещения ущерба выделило соответствующие средства частным лицам, общинам, компаниям. По словам Пашиняна, в правовом плане тоже важно задокументировать эти обстоятельства.
“Имеются также случаи совершения агрессором военных преступлений, которые должны быть тщательно задокументированы, чтобы в дальнейшем им был дан ход в рамках международных правовых процессов”,- сказал премьер.