«ՀՀ-ն 29.800 քկմ տարածք ունի, և այդ տարածքի որևէ միլիմետրը քննարկման առարկա լինել չի կարող»․ Փաշինյան
«Պաշտպանության նախարարի հետ քննարկել ենք` Հայաստանի զինված ուժերի գործունեության խաթարման ցանկացած փորձ պետք է ամենակոշտ մեթոդներով կանխվի»,- այս մասին Կառավարության նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ ԱԱԾ-ն վերջին շրջանում մեծ հաջողություններ ունի գործակալական ցանցեր բացահայտելու առումով, բայց այդ խնդիրը իրենք դեռ չեն լուծել։
Անդրադառնալով ադրբեջանական ագրեսիային՝ Փաշինյանը շեշտեց՝ իրենց դիրքորոշումը հստակ է․ «Բոլոր հնարավոր քայլերը ձեռնարկելու ենք կարգավորումների տևական խաղաղության և կայունության հասնելու համար։ Սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի գործունեության առումով ուզում եմ ընդգծել, որ մեզ համար անընդունելի է այդ գործընթացը՝ տարածքային պահանջներ և նկրտումներ առաջադրելու նպատակով օգտագործելու ցանկացած փորձ։
ՀՀ-ն 29.800 քկմ տարածք ունի, և այդ տարածքի որևէ միլիմետրը քննարկման առարկա լինել չի կարող։ Ես ուզում եմ, որ սա հստակ արձանագրենք, և այս դիրքորոշումը որևէ հանգամանքի ներքո փոփոխության չի ենթարկվելու։ Կրկնում եմ՝ մեր քաղաքական դիրքորորշումն այն է, որ Ադրբեջանի ներխուժած ագրեսոր ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, և բոլոր ատյաններում, բոլոր հնարավոր միջոցներով պետք է հետապնդենք այս դիրքորոշումը և հասնենք առաջադրված խնդրի լուծմանը»,- ասաց Փաշինյանը։

“Территория РА составляет 29.800 кв.километров, и ни один миллиметр этой территории не может быть предметом обсуждения” – Н.Пашинян
“С министром обороны мы обсудили, что любая попытка нарушения деятельности вооруженных сил должна пресекаться самыми жесткими методами”,- заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, в последнее время Служба национальной безопасности добилась больших успехов в деле раскрытия агентурных сетей, однако полностью проблема пока не решена.
Касаясь азербайджанкой агрессии, Пашинян подчеркнул: “Мы предпримем все возможные шаги для достижения длительного мира и стабильности. Относительно деятельности комиссии по вопросам демаркации, делимитации и пограничной безопасности хочу подчеркнуть, что любая попытка использовать этот процесс с целью предъявления территориальных требований и претензий для нас неприемлема. Территория Республики Армения составляет 29.800 кв.километров, и ни один миллиметр этой территории не может быть предметом обсуждения”.
По словам Пашиняна, политическая позиция Армении заключается в следующем: вторгшиеся в нашу страну вооруженные силы Азербайджана должны покинуть суверенную территорию РА. “И эту позицию мы должны защищать во всех инстанциях и всеми возможными способами, чтобы добиться выполнения поставленной задачи”,- заявил глава правительства.