ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ ԳԽ Հելգա Շմիդի հետ
Սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ: Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մանրամասները՝ մատնանշելով, որ այն ուղեկցվել է խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ վայրագությունների և խոշտանգումների իրականացմամբ։
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիան կոպտորեն խախտում է միջազգային հումանիտար իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար դրույթները։
Արարատ Միրզոյանը խստորեն դատապարտել է ուժի կիրառմամբ իր առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի վարքագիծը՝ հատուկ ընդգծելով ադրբեջանական ագրեսիայի առնչությամբ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ հստակ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը, ինչպես նաև կազմակերպության շրջանակներում առկա համապատասխան մեխանիզմների հրատապ գործարկման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը հակամարտության տևական և համապարփակ լուծման նպատակով։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and OSCE Secretary General Helga Schmid met in New York today on the sidelines of the U.N. General Assembly session.
Mirzoyan, according to his office, provided Schmid with details of the aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, pointing out that it was accompanied by deliberate targeting of the civilian population and civilian infrastructure, atrocities and torture against Armenian servicemen, servicewomen and prisoners of war.
Mirzoyan noted that the attacks grossly violate the fundamental provisions of international humanitarian law, the U.N. Charter and the Helsinki Final Act.
Mirzoyan strongly condemned the Azerbaijani aggressionand stressed the importance of a clear and targeted response of the international community, including the OSCE, to the aggression of Azerbaijan, as well as the urgency of launching relevant mechanisms within the framework of the organization.
Touching upon relations between Armenia and Azerbaijan as well as the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was highlighted in terms of reaching a lasting and comprehensive resolution of the conflict.
Mirzoyan noted the humanitarian issues resulting from the 2020 Artsakh war, stressing the need for the immediate repatriation of Armenian POWs and other detainees.