ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ ԳԽ Հելգա Շմիդի հետ
Սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ: Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մանրամասները՝ մատնանշելով, որ այն ուղեկցվել է խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ վայրագությունների և խոշտանգումների իրականացմամբ։
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիան կոպտորեն խախտում է միջազգային հումանիտար իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար դրույթները։
Արարատ Միրզոյանը խստորեն դատապարտել է ուժի կիրառմամբ իր առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի վարքագիծը՝ հատուկ ընդգծելով ադրբեջանական ագրեսիայի առնչությամբ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ հստակ և հասցեական արձագանքի կարևորությունը, ինչպես նաև կազմակերպության շրջանակներում առկա համապատասխան մեխանիզմների հրատապ գործարկման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը հակամարտության տևական և համապարփակ լուծման նպատակով։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

Встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид
19 сентября в Нью-Йорке министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид.
Глава внешнеполитического ведомства РА представил собеседнику подробности развязанной Азербайджаном агрессии в отношении суверенной территории Армении, отметив, что она сопровождалась преднамеренными обстрелами мирных жителей и гражданской инфраструктуры, осуществлением зверств и пыток в отношении армянских военнослужащих и военнопленных.
Министр Мирзоян отметил, что осуществляемая Азербайджаном агрессия грубо нарушает основополагающие положения международного гуманитарного права, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта.
Арарат Мирзоян решительно осудил поведение Азербайджана, направленное на достижение своих максималистских устремлений с применением силы, особо подчеркнув важность четкого и адресного ответа международного сообщества, в том числе ОБСЕ, на азербайджанскую агрессию, а также необходимость неотложного применения соответствующих механизмов в рамках организации.
Коснувшись урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также нагорно-карабахского конфликта, была отмечена роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в целях долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования конфликта.
Министр Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, сложившихся в результате 44-дневной войны, указав в этом контексте на необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.