«Ադրբեջանն օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի տարածքները, և նրա կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր». Ն. Փաշինյան
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանին հանդես է եկել ելույթով։
Վարչապետի պաշտոնական կայքը ներկայացնում է Հայաստանի վարչապետի ելույթն ամբողջությամբ.
«Ինձ համար պատիվ է վերադառնալ Գլխավոր Ասամբլեա, թեև կցանկանայի այստեղ լինել ավելի դրական ուղերձով, հաշվի առնելով այն բոլոր մարտահրավերներն ու դժվարությունները, որոնց միջով աշխարհն անցել է վերջին մի քանի տարիների ընթացքում:
Բայց իմ ելույթը կկենտրոնանա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի վերջին չհրահրված ագրեսիայի և Հարավային Կովկասի կայունության նկատմամբ դրա ընդհանուր ազդեցության վրա։
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը չհրահրված և չարդարացված ռազմական ագրեսիա սկսեց Հայաստանի դեմ։ Օգտագործելով ծանր հրետանի, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և մարտական անօդաչու թռչող սարքեր՝ ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի խորքում գնդակոծել է 36 բնակելի տարածքներ և համայնքներ, այդ թվում՝ Գորիսը, Ջերմուկը, Վարդենիսը, Կապանը, Գեղամասարը։ Սա սահմանային բախում չէր. դա ուղղակի, անհերքելի հարձակում էր Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, որը դատապարտվեց և որին անդրադարձ կատարվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստերի ընթացքում և դրանից դուրս։
Ադրբեջանական հարձակումը միտումնավոր թիրախավորել է խաղաղ բնակչությանը և կենսական նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները. Ջերմուկը Հայաստանի հիմնական առողջարանային և զբոսաշրջային վայրերից մեկն է, և այժմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Ջերմուկի բոլոր հյուրանոցները, առողջարանային և հանգստի կենտրոնները փակ են։ Այս քաղաքի բոլոր բնակիչները տեղահանված են։ Հայաստանի Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերից ժամանակավոր տեղահանվածների ընդհանուր թիվը կազմում է ավելի քան 7600 մարդ, հիմնականում կանայք և տարեցներ, որոնցից 1437 երեխա և 99 հաշմանդամություն ունեցող անձ։
Շուրջ 192 տուն, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բուժհաստատություն մասնակի կամ ամբողջությամբ ավերված են։ Վնասվել են 7 էլեկտրական ենթակառուցվածք, 5 ջրային ենթակառուցվածք, 3 գազատար խողովակ, 1 կամուրջ։ Գնդակոծվել է 2 շտապօգնության և 4 մասնավոր ավտոմեքենա։ Թիրախավորվել և գնդակոծության է ենթարկվել Կեչուտի ջրամբարը։ Հարձակման թիրախ են դարձել նաև լրագրողներն ու շտապօգնության մեքենաներ։
Ագրեսիայի հետևանքով զոհերի և անհետ կորածների թիվն այս պահին գերազանցում է 207-ը, զոհերից 3-ը և անհետ կորածներից 2-ը խաղաղ բնակիչ են։ Վիրավորվել է 293 զինծառայող և 8 խաղաղ բնակիչ, առնվազն 20 զինծառայող գերեվարվել է։ Ապացույցներ կան գերեվարված կամ արդեն մահացած զինծառայողների խոշտանգումների և անդամահատման, արտադատական սպանությունների բազմաթիվ դեպքերի, հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, ինչպես նաև դիերի նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի մասին։ Հայ կին զինծառայողների դիերն առանձնակի դաժանությամբ անդամահատել են, ապա «հպարտորեն» տեսագրվել ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից։ Նման սարսափելի պատերազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մասին տեսանյութերը տարածվում և գովաբանվում են ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում առանձին օգտատերերի կողմից:
Անկասկած, նման անասելի վայրագությունները քաղաքական ղեկավարության կողմից ադրբեջանական հասարակության մեջ հակահայկական ատելություն և թշնամանք սերմանելու տասնամյակներ տևած քաղաքականության ուղղակի արդյունքն են։
Այս հարձակմանը զուգահեռ պաշտոնական խոսույթը և տեղեկատվության այլ աղբյուրները հուշում են, որ Ադրբեջանը մտադիր է օկուպացնել Հայաստանի այլ տարածքներ, ինչը պետք է կանխել: Ուզում եմ շեշտել, որ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանն ամեն օր խախտում է հրադադարը, և զոհերի ու վիրավորների թիվը կարող է փոփոխվել ցանկացած պահի։ Հետագա էսկալացիայի մեկ այլ պատճառ կարող է հանդիսանալ այս իրավիճակին տարածաշրջանային անվտանգային կազմակերպությունների ոչ պատշաճ արձագանքը, ինչը լրջագույն հարցեր առաջացրեց հայ հասարակության շրջանում։
Չնայած վերը նշված փաստերին` Ադրբեջանը փորձում է ներկայանալ որպես մեր տարածաշրջանում խաղաղության, Հայաստանի հետ խաղաղության ձգտող երկիր։ Կողքից լսելով, թե ինչ է ասում Ադրբեջանը, դուք կարող եք նույնիսկ տպավորվել նրա նվիրվածությամբ խաղաղության ջանքերին: Եվ նման տպավորություն ստեղծելու համար Ադրբեջանն օգտագործում է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի, սահմանների սահմանազատման, տարածաշրջանային հաղորդակցության բացման օրակարգի թեմաները։
Ինչո՞ւ մենք այս ուղղություններով շոշափելի առաջընթաց չունենք։ Պատճառը շատ պարզ է։ Ադրբեջանն այդ բոլոր թեմաներն օգտագործում է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների համար։ Օրինակ՝ խաղաղության պայմանագրի կարևորագույն կետերից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային ամբողջականության երկկողմ ճանաչումն է։ Մենք արդեն հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք դա անել, բայց Ադրբեջանը մինչ այժմ դա չի արել։ Հակառակը, Ադրբեջանը հրապարակավ բարձրաձայնում է, որ Հայաստանի ողջ հարավն ու արևելքը, նույնիսկ մայրաքաղաք Երևանն ադրբեջանական հող է։ Մյուս կողմից, Ադրբեջանն օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի շոշափելի տարածքները, և, ինչպես ասացի, Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր։
Այս կապակցությամբ ես պաշտոնական և հրապարակային հարց եմ ուղղում Ադրբեջանի նախագահին. կարո՞ղ եք ցույց տալ Հայաստանի քարտեզը, որը ճանաչում եք կամ պատրաստ եք ճանաչել որպես Հայաստանի Հանրապետություն։ Ինչո՞ւ եմ սա հարցնում: Որովհետև կարող է պարզվել, որ պաշտոնական Ադրբեջանի տեսակետով Հայաստանի տարածքի միայն կեսը կամ ավելի քիչն է Հայաստանի Հանրապետությունը։ Եթե Ադրբեջանը ճանաչի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ոչ թե տեսականորեն, այլ կոնկրետ, ես նկատի ունեմ մեր միջազգայնորեն ճանաչված 29800 քառակուսի կիլոմետր տարածքի ամբողջականությունը, կնշանակի, որ մենք կարող ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ փոխադարձաբար ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Հակառակ դեպքում մենք կունենանք ֆիկտիվ խաղաղության պայմանագիր, և դրանից հետո Ադրբեջանը կօգտագործի սահմանների սահմանազատման գործընթացը նոր տարածքային պահանջների և օկուպացիայի համար։
Ինչպես գիտեք, մայիսին ստեղծվել է սահմանների սահմանազատման և սահմանների անվտանգության երկկողմ հանձնաժողով, և տեղի է ունեցել հանձնաժողովի երկու նիստ։ Մինչ հանձնաժողովի ստեղծումը, անցյալ տարի Ադրբեջանն օկուպացրել էր Հայաստանի ավելի քան 40 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Դրանից հետո, Ադրբեջանի արդարացումներից մեկն այն էր, որ Հայաստանը, ըստ նրանց, հրաժարվում է սահմանազատման հանձնաժողով ստեղծելուց։ Մենք, իհարկե, չէինք հրաժարվել դրանից, այլ միայն պնդել էինք, որ միաժամանակ սահմանների անվտանգության մեխանիզմ ստեղծվի։
Ի վերջո, մեր միջազգային գործընկերների խնդրանքով, որոնք պնդում էին, որ սահմանային հանձնաժողովի աշխատանքն ինքնին վստահելի գործոն է լինելու սահմանների անվտանգության համար, պայմանավորվեցինք սկսել աշխատանքները։ Եվ հիմա, երբ ձևավորվել և աշխատում է սահմանների սահմանազատման և անվտանգության հանձնաժողովը, Ադրբեջանը նախաձեռնեց ագրեսիայի նոր փուլ։ Իսկ այդ միջազգային գործընկերներից ոմանք լռում են։ Բայց հիմա ինչո՞վ է բացատրվում Ադրբեջանի ագրեսիան։ Գիտեք, եթե ինչ-որ մեկի մոտ ագրեսիվության ավելցուկ կա, պատճառը միշտ կգտնվի։ Ինչպես ասվում է ֆիլմում, միշտ հնարավոր է պատճառ գտնել։ Օրինակ՝ ինչո՞ւ են սպանել արքայազն Համլետին։ Ո՞վ է սպանել, ինչպե՞ս, երբ և ինչո՞ւ, կարևոր չէ. իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանը փորձում է և շարունակելու է օգտագործել սահմանազատման գործընթացը Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների համար։
Նման մեկ այլ թեմա տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության կապերի բացումն է։ Ադրբեջանը փորձում է այս քննարկման մեջ Հայաստանին ներկայացնել որպես ապակառուցողական կողմ։ Իրականությունն այն է, որ Հայաստանը պատրաստ է մեր ազգային օրենսդրության շրջանակներում իր ճանապարհները բացել Ադրբեջանի համար։ Ավելին, օրերս հրապարակվեց կառավարության որոշման նախագիծը, որը ենթադրում է երեք անցակետ բացել Ադրբեջանի հետ սահմանին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ հոդվածի իրականացման համար։ Ըստ այդ նախագծի՝ Ադրբեջանի քաղաքացիները և բեռնափոխադրողներն իրավունք կունենան օգտվելու Հայաստանի գործող ճանապարհներից՝ Ադրբեջանից Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն երթևեկելու համար։ Հայաստանի իշխանությունն ուներ քաղաքական կամք՝ միակողմանի ընդունելու այդ որոշումը։ Բայց ադրբեջանցի պաշտոնյաները մեզ ասում են, որ իրենք այդ երթուղիների կարիքը չունեն։ Ի՞նչ են նրանք ուզում։ Նրանք ցանկանում են, որպեսզի նոր երթուղի կառուցվի։ Դա նույնպես ընդունելի է Հայաստանի համար, սակայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ նոր երթուղի կարող է կառուցվել կողմերի համաձայնությամբ։ Հայաստանը պատրաստ է կառուցել այնպիսի երթուղի, որը կգործի Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն և ինքնիշխան վերահսկողության ներքո։
Այդ դեպքում ո՞րն է ադրբեջանական պնդումների իմաստը։ Ադրբեջանն ակնարկում է, որ Հայաստանը պետք է արտատարածքային միջանցք տրամադրի, և դա, ըստ իրենց, բխում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ հոդվածից։ Եռակողմ հայտարարությունը հրապարակային փաստաթուղթ է, և 9-րդ հոդվածում ոչինչ չկա միջանցքի, արտատարածքայնության և այլնի մասին։ Ուրեմն ո՞րն է Ադրբեջանի նպատակը։ Ստեղծել նոր ճգնաժամ՝ որպես Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիայի և նոր տարածքային պահանջի պատրվակ։
Մենք Ադրբեջանի հետ փոխանակվել ենք կոմունիկացիաների բացման թեմայով առաջարկների փաթեթներով, և եթե Ադրբեջանը ընդունի, որ այդ երթուղիները պետք է գործեն ազգային օրենսդրության համաձայն, մենք կարող ենք այս հարցով շատ արագ որոշման հանգել։
Ի դեպ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները ենթադրում են, որ ոչ միայն Հայաստանը պետք է ճանապարհներ տրամադրի Ադրբեջանին, այլև նաև Ադրբեջանը պետք է ճանապարհներ տրամադրի Հայաստանին։ Եվ մենք դեռ ոչինչ չենք ստացել։
Ինչ վերաբերում է միջանցքային ձևակերպմանը, ապա շատ կաևոր է նշել, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ նշվում է միայն մեկ միջանցքի մասին, և դա Լաչինի միջանցքն է Լեռնային Ղարաբաղի համար։
Տարածաշրջանային կայունության վճռորոշ գործոններից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումն է, որտեղ հասցեագրվելու և երաշխավորվելու են ԼՂ-ում բնակվող հայերի իրավունքները և անվտանգությունը։
Վերջին ագրեսիան տեղի է ունենում այն դեպքում, երբ Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի պատերազմի հումանիտար հետևանքները դեռ չեն լուծվել։ Լեռնային Ղարաբաղի հետպատերազմյան վերականգնումը, տեղահանված բնակչության հոգեսոցիալական խնդիրները, հայ ռազմագերիների հայրենադարձությունը և մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը շարունակում են մնալ մեր կառավարության օրակարգում։
Այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունեն։ Մենք կոչ ենք անում աջակցել ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործակալությունների անվտանգ և անխոչընդոտ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական, մարդու իրավունքների իրավիճակը տեղում գնահատելու և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։ Մենք կարծում ենք, որ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փաստահավաք առաքելությունը պետք է մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի։
Ցավոք, Ադրբեջանը երկու առաքելություններն էլ արգելափակում է արհեստական, քաղաքական նախապայմաններ դնելով՝ ըստ էության արգելափակելով անկախ փաստահավաք առաքելության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։
Դատապարտելի է նաև, որ Ադրբեջանը կասեցրել է հայ ռազմագերիների հայրենադարձության գործընթացը՝ ի թիվս այլ գործողությունների, նրանց ենթարկելով արհեստական դատավարությունների՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, իր սեփական պարտավորվածությունների կոպիտ խախտումով և միջազգային հանրության կոչերին հակառակ։
Պարոն նախագահող,
Կայուն տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը մեր նպատակն է։ Անցյալ տարի ժողովրդավարական արտահերթ ընտրությունների միջոցով մեր ժողովուրդը վճռականորեն աջակցեց կառավարության խաղաղության օրակարգին և վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ գնալու ժողովրդավարական ճանապարհով։
Շատ կարևոր է փաստել, որ ադրբեջանական հարձակումների թիրախը ոչ միայն Հայաստանի անկախությունն է, ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, այլ նաև Հայաստանի ժողովրդավարությունը։ Հակառակ որոշ ուժերի ակնկալիքներին, Հայաստանը 2020 թվականի ավերիչ պատերազմից հետո մնաց ժողովրդավարական՝ օգտագործելով ազատ, արդար և ժողովրդավարական ընտրությունների գործիքը որպես ելք ներքաղաքական ճգնաժամից։ Միջազգային հանրությունը միաձայն ընդունեց և բարձր գնահատեց այս փաստը։
Հայկական ժողովրդավարությունը պայքարում է մի մթնոլորտում, երբ Ադրբեջանն ամեն օր ուժ է գործադրում՝ միակողմանիորեն պարտադրելու իր ծրագրերը, վերջ դնելու հայկական պետականությանը, անկախությանը և ժողովրդավարությանը։
Բայց ես այստեղ եմ՝ հայտարարելու, որ մենք վճռական ենք բոլոր միջոցներով պաշտպանելու մեր ժողովրդավարությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։ Ուզում եմ ընդգծել, որ դիվանագիտական լուծումները մեզ համար բացարձակ առաջնահերթություն են, և միջազգային հանրության լիարժեք ներգրավվածությունն ու աջակցությունը չափազանց կարևոր է։ Այս կապակցությամբ ուզում եմ նշել, որ միջազգային դիտորդական առաքելությունը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանամերձ տարածքներում կարևոր գործոն կլինի տարածաշրջանային կայունության համար։
Անհերքելի է, որ տարածաշրջանային կայունության շահերից ելնելով և միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան ադրբեջանական զինուժը պետք է դուրս բերվի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից։
ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել. մենք վճռական ենք մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու հարցում, բայց մեզ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության լիակատար աջակցությունը, որը կկանգնի ինքնիշխան և ժողովրդավարական երկրի և ժողովրդի կողքին, որը ենթարկվում է ագրեսիայի՝ ի հակասություն միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների։
Ես հավատում եմ երկարաժամկետ կայունության, անվտանգության և խաղաղության հաստատման ներուժին, և Հայաստանը հանձնառու է շարունակել այդ նպատակով դիվանագիտական ջանքերը։

Pashinyan at U.N., "No Tangible Peace Progress with Azerbaijan"
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan delivered the following speech at the 77th session of the UN General Assembly in New York.
It is an honor to return to the General Assembly, though I wish I was here with a more positive message, given all the challenges and tribulations the world has been through in the past few years.
But my statement will focus on the latest Azerbaijani unprovoked aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia and its overall impact on the stability in the South Caucasus.
On September 13, Azerbaijan launched an unprovoked and unjustified military aggression against Armenia. Using heavy artillery, Multiple Rocket Launchers and combat UAVs, the Azerbaijani armed forces shelled 36 residential areas and communities, including towns of Goris, Jermuk, Vardenis, Kapan, Geghamasar deep within the sovereign territory of Armenia. This was not a border clash. It was a direct, undeniable attack against the sovereignty and the territorial integrity of Armenia, which was condemned and addressed during the latest UN Security Council meetings and beyond.
The Azerbaijani attack deliberately targeted civilian population and vital civilian infrastructures: Jermuk is one of the main health tourism and resort places of Armenia and now as a result of Azerbaijani aggression all the hotels, resort and health centers of Jermuk are closed. All the residents of this town are displaced. Overall number of those temporarily displaced from Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik regions of Armenia is more than 7600 persons, mostly women and elderly people, among them 1437 children and 99 persons with disabilities.
Around 192 houses, 3 hotels, 2 schools, 1 medical facility, 1 medical facility, partially or completely destroyed. 7 electrical infrastructures, 5 water infrastructures, 3 gas pipelines, 1 bridge were damaged. 2 ambulances, 4 private cars were shelled. The Kechut water reservoir was targeted and shelled. Journalists and ambulance vehicles were targeted and shelled as well.
As a result of the aggression, the number of victims and missing persons at the moment exceeded 207, among them 3 civilians were killed and 2 civilians are missing. 293 servicemen and 8 civilians were wounded, at least 20 servicemen were captured. There are evidences of cases of torture, mutilation of captured or already dead servicemen, numerous instances of extra-judicial killings, and ill-treatment of Armenian prisoners of war, as well as humiliating treatment of the bodies. The dead bodies of Armenian female military personnel were mutilated and then “proudly” video-recorded with particular cruelty by the Azerbaijani servicemen. The videos featuring such gruesome war crimes and crimes against humanity are being shared and praised on Azerbaijani social media by individual users.
No doubt, committing such unspeakable atrocities is a direct result of decades long policy of implanting anti-Armenian hatred and animosity in the Azerbaijani society by the political leadership.
In the wake of this offensive, the official narrative and other sources of information suggest that Azerbaijan intends to occupy more territories of Armenia, which needs to be prevented. I want to stress that the risk of new aggression by Azerbaijan remains very high, especially taking into account that every day Azerbaijan violates the ceasefire, and the number of causalities and those injured could change any moment. Another factor for further escalation can be inappropriate reaction to this situation by the regional security organizations, which raised very hard questions among Armenian society.
Despite the above-mentioned facts Azerbaijan is trying to pose itself as a country seeking peace in our region, peace with Armenia. Hearing from aside what Azerbaijan is saying, you can even be impressed by its devotion to peace efforts. And for staging this impression Azerbaijan is using the subjects of peace treaty with Armenia, border delimitation, and regional communication opening agenda.
Why we have no tangible progress in these directions. The reason is very simple. Azerbaijan is using all those topics for territorial claims against Armenia. For example – one of the most important subjects of peace treaty is bilateral recognition of territorial integrity between Armenia and Azerbaijan. We have already declared that we are ready to do so, but Azerbaijan hasn’t done it so far. On the contrary, Azerbaijan has been publicly voicing that the entire South and East of Armenia and even the capital city of Yerevan, is an Azerbaijani land. On the other hand, Azerbaijan is keeping under occupation tangible territories of Armenia, and as I said the risk of new aggression by Azerbaijan remains very high.
In this regard I’m posing an official and public question to the Azerbaijani president. Could you show the map of Armenia, that you recognize or are ready to recognize as the Republic of Armenia? Why I’m asking this. Because it can come out that from the point of view of official Azerbaijan only half of Armenia and even less - is the Republic of Armenia. If Azerbaijan would recognize territorial integrity of Armenia, not theoretically, but concretely, I mean the integrity of our internationally recognized territory of 29.800 square kilometers, it would mean that we can sign peace treaty by mutually recognizing each other’s territorial integrity. Otherwise, we would have a phantom peace treaty and after that Azerbaijan will use border delimitation process for new territorial claims and occupation.
As you may know bilateral commission of border delimitation and border security was formed in May and two meetings of the commission have taken place. Before the formation of the commission, last year Azerbaijan occupied more than 40 square kilometer territories of Armenia. And then, one of the excuses of Azerbaijan about the reasons they have done this - was that Armenia, according to them, refuses to form border delimitation commission. Of course we didn’t refuse to do that but only insisted that simultaneously a mechanism of border security should be established.
In the end, according to our international partners’ request, who argued that the border commission work itself will be a reliable factor for border security, we agreed to start the work. And now that border delimitation and security commission has been formed and is working, Azerbaijan initiated a new phase of aggression. And some of those international partners are silent. But what is now the explanation for aggression of Azerbaijan. You know, if someone has excess of aggressiveness the reason always will be there. As it is said in a movie it is always possible to find a reason. For example, why they killed prince Hamlet. Who killed, how, when and why – it doesn’t matter. The reality is that Azerbaijan is trying and will continue to use delimitation process for territorial claims against Armenia.
Another such a topic is the opening of regional transport communication links. Azerbaijan is trying to represent Armenia as a destructive side in this discussion. The reality is, that Armenia is ready to open its roads for Azerbaijan in the framework of our national legislation. Moreover, recently the draft decision of government was published, that supposes to open three check points in the border with Azerbaijan for implementation of the article 9 of the trilateral statement from November 9, 2020. According to that draft, citizens and goods of Azerbaijan would be eligible to use the existing roads of Armenia to commute from main Azerbaijan to the Nakhchivan Autonomous Republic. The Armenian government had political will to unilaterally accept that decision. But Azerbaijani officials tell us, that they don’t want to have those routes. What do they want? They want a new route to be constructed. It is also acceptable for Armenia, but according to the 9th article of the trilateral statement from November 9, 2020, a new route can be constructed with the consent of the sides. Armenia is ready to construct such a route which would operate according to the legislation and within sovereign control of the Republic of Armenia.
So what is the point of Azerbaijani claims? Azerbaijan is hinting that Armenia has to provide an extraterritorial corridor and according to them the 9th article of the trilateral statement from November 9, 2020 is supposed to do that. The trilateral statement is a public document and in the 9th article there is nothing about corridor, extraterritoriality etc. So what is the purpose of Azerbaijan? To create a new crisis as a pretext for a new aggression against Armenia and for a new territorial claim.
We have shared packages of proposals with Azerbaijan on the topic of opening communications, and if Azerbaijan accepts that those routes must operate according to national legislations, we can decide on this very quickly.
By the way, the trilateral statements from November 9, 2020 and January 11, 2021 imply that not only Armenia should provide roads to Azerbaijan, but Azerbaijan should provide roads to Armenia too. And we haven’t received anything so far either.
As for the corridor wording, it is very important to note that in the trilateral statement from November 9, only one corridor is mentioned, and it is the Lachin corridor for Nagorno-Karabakh.
Ladies and gentleman,
One of the crucial factors of regional stability is the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict where the rights and the security of the Armenians living in NK will be addressed and guaranteed.
Latest aggression is happening while the humanitarian consequences of the 2020 war in Nagorno-Karabakh have not been addressed yet. The post-war rehabilitation of Nagorno-Karabakh, the psycho-social issues of the displaced population, the repatriation of Armenian POW’s and the preservation of cultural and religious heritage remain on the agenda of our Government.
Nevertheless, the Armenians in Nagorno-Karabakh are in need of the support of the international community. We call to support the secure and unhindered access of UN humanitarian agencies to Nagorno-Karabakh in order to assess the humanitarian, human rights situation and ensure protection of cultural heritage on the ground. We think that the Office of the UN High Commissioner for Refugees and the independent fact-finding mission of UNESCO should have access to the Nagorno-Karabakh conflict zone.
Unfortunately, Azerbaijan has been blocking both missions by making artificial, political preconditions, essentially blocking the access of an independent fact-finding mission in Nagorno-Karabakh.
It is also reprehensible that Azerbaijan stalls the repatriation of Armenian Prisoners of War, inter alia subjecting them to artificial trials in gross violation of international humanitarian law, its own commitments, and contrary to the calls of the international community.
Sustainable regional peace and stability is our objective. Last year through democratic snap elections our people strongly supported the peace agenda of the Government and re-confirmed the commitment of Armenia to pursue the democratic path.
It is very important to state that the target of Azerbaijani attacks isn’t only the independence,
sovereignty and territorial integrity of Armenia, but democracy of Armenia too. Despite the expectation of some forces Armenia stayed democratic after devastating war of 2020, using the tool of free fair and democratic elections as a way out from internal political crisis. International community unanimously recognized and praised this fact.
The Armenian democracy is struggling in an atmosphere, when Azerbaijan is using force every day, to impose its plans unilaterally, to bring to the end the Armenian statehood, independence and democracy.
But I’m here to announce that we are determined to defend our democracy, independence, sovereignty and territorial integrity by all means. I want to underscore that diplomatic solutions are an absolute priority for us and the full engagement and support of international community is crucial. In this regard I would like to mention, that the international observation mission to the Armenia-Azerbaijan bordering areas would be an important factor for regional stability.
Undeniably, in the interests of regional stability and in accordance with norms and principles of international law Azerbaijani military forces must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Ladies and gentlemen, I want to stress again: we are determined to build peace in our region, but we need the full support of international community, which will stand by the sovereign and democratic country and people subjected to aggression against the norms and principles of international law.
I believe in the potential of establishing long-term stability, security and peace and Armenia is committed to continuing diplomatic efforts to this end.