Օձունի վանքի վերականգնման մրցույթի հաղթողը հայտնի է. նախագծի արժեքը 320 մլն դրամ է
Օձունի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերականգնումը կիրականացնի «ԼևԳուգ» ՓԲԸ-ն: Մրցույթի հաղթողը պարտավորվում է ավարտել V-VII դարերի հայ ճարտարապետության մարգարիտի նորոգումն ու վերականգնումը երեք տարվա ընթացքում: Նախագծի արժեքը կազմում է 320 մլն դրամ:
Սույն թվականի մարտի 27-ին հայտարարված մրցույթին մասնակցեցին 8 հայկական շինարարական ընկերություններ: Մրցութային հանձնաժողովը, որի կազմում ընդգրկված են Հայ առաքելական եկեղեցու, ՀՀ մշակույթի նախարարության և «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչները, երեք փուլերի ընթացքում քննարկելով հայտերը, ընտրեց երկու հավակնորդի: «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը լավագույնը համարեց «ԼևԳուգ» ՓԲԸ առաջարկությունը:
Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերականգնումը կսկսվի շինարարական աշխատանքների կատարման թույլատրություն ստանալուց հետո: Այդ ժամանակացույցի պահպանումը և աշխատանքի որակը վերահսկելու է համատեղ իրազեկ հանձնաժողովը, հեղինակային վերահսկողությունը դրված է նախագծի կազմողների վրա: Արդեն ստորագրված է պայմանագիր տեխնիկական վերահսկողությունն իրականացնող մասնագետների հետ:
Օձունի Սուրբ Մարիամ Աստվածածնի եկեղեցու վերականգնման ծրագրի իրականացումը կդառնա պետության և մասնավոր բիզնեսի համագործակցության անդրանիկ օրինակը: Վերանորոգողները պարտավորվում են վերականգնել իրենց հանձնարարված շինությունը' խստագույնս համաձայն գիտականորեն հիմնավորված նախագծի: Այս մասին հայտնում է «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» հիմնադրամը:

Объявлен победитель тендера по восстановлению Одзунского храма
Восстановление церкви Пресвятой Марии Богородицы в селе Одзун будет осуществлять ЗАО “ЛевГуг”. Победитель тендера обязуется завершить ремонт и восстановление жемчужины армянской архитектуры V-VII вв. в течение трех лет. Стоимость проекта составляет 320 млн драмов.
В тендере, объявленном 27 марта с.г., приняли участие 8 армянских строительных компаний.
После рассмотрения заявок в трех турах тендерная комиссия, в состав которой входили представители Армянской Апостольской церкви, Министерства культуры РА и Благотворительного фонда “Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци”, отобрала двух претендентов. Совет попечителей Благотворительного фонда “Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци” лучшим признал предложение ЗАО “ЛевГуг”.
Восстановление церкви Пресвятой Марии Богородицы начнется после получения разрешения на проведение строительных работ. Совместная компетентная комиссия будет контролировать их качество и соблюдение графика, авторский надзор возлагается на составителей проекта. Уже подписан договор со специалистами, которым поручено осуществлять технический надзор.
Реализация проекта восстановления церкви Пресвятой Марии Богородицы станет первым примером сотрудничества государства и частного бизнеса в деле возрождения одного из шедевров раннесредневековой армянской архитектуры. Реставраторы обязаны восстановить порученный им объект в строгом соответствии с научно обоснованным проектом.