Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին
Հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյի հետ։ Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր, անդրադարձել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Հայկական կողմը կարևորել է ադրբեջանական զինված ուժերի ՀՀ ինքնիշխան տարածքն անհապաղ լքելու, հայ ռազմագերիների հայրենադարձման և հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը։
Անհրաժեշտ է համարվել Ադրբեջանի կողմից կատարված հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների հստակ դատապարտումը միջազգային հանրության կողմից և հանցագործների պատասխանատվության ենթարկումը։

Встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от Франции Брисом Рокфо
2 октября в Женеве министр иностранных дел РА провел встречу с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от Франции Брисом Рокфо.
Собеседники обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности, коснулись урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также отношений между Арменией и Азербайджаном.
Армянская сторона подчеркнула необходимость незамедлительного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, возвращения армянских военнопленных и безоговорочного соблюдения режима прекращения огня.
Была подчеркнута необходимость четкого осуждения международным сообществом внесудебных убийств, пыток и других военных преступлений в отношении армянских военнопленных, совершенных Азербайджаном, а также привлечения к ответственности преступников.