Թուրքիայում ձերբակալված քուրդ մարտիկներ Չիչեքին ու Յըլդըրըմին ՀՀ դատարանը չէր արգելել լքել Հայաստանի տարածքը․ արդյոք սա պատահականություն է
Հայաստանում դատապարտված, ապա պայմանական ազատ արձակված 2 քուրդ մարտիկները՝ Աթիլլա Չիչեքն ու Հուսեին Յըլդըրըմը, ՀՀ դատարանի կողմից Հայաստանի տարածքը լքելու արգելք չեն ունեցել: Այս մասին «Հետքին» հայտնել է ՀՀ արդարադատության նախարարությունը: Ինչպես հայտնի է, պատմությունն ավարտվել է նրանով, որ քրդերը հայտնվել են Թուրքիայի տարածքում, որտեղ ձերբակալվել են: Բայց ասվածը չի նշանակում, թե նրանք հաստատ իրենց նախաձեռնությամբ են հայտնվել այդ երկրում։
Ովքե՞ր են երկու քրդերը եւ ինչպե՞ս են հայտնվել Հայաստանում
Թուրքիայի քաղաքացի, ազգությամբ քուրդ 36-ամյա Աթիլլա Չիչեքն (կեղծանունը՝ Լեհենգ Դերսիմ) ու 38-ամյա Հուսեին Յըլդըրըմը (կեղծանունը՝ Սեիդ Թոլհըլդան) Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK, Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կազմակերպություն) ռազմական թեւի՝ Ինքնապաշտպանության ժողովրդական ուժերի (HPG) մարտիկներ են, որոնք 2021-ի օգոստոսի 16-ին ապօրինի անցել էին հայ-իրանական սահմանն ու հայտնվել Հայաստանի տարածքում: Այդուհանդերձ, սահմանային վերահսկողություն իրականացնող ՌԴ սահմանապահների կողմից քրդերը բռնվել էին ու հանձնվել հայ իրավապահներին: Չիչեքն ու Յըլդըրըմը եղել են զինված: Նրանց մոտ հայտնաբերվել է 2 ինքնաձիգ, 1 հատ ատրճանակ, 318 հատ փամփուշտ, 4 հատ նռնակ:
Նախաքննության ժամանակ Հուսեին Յըլդըրըմը հայտնել է, որ ինքը Թուրքիայից անցել էր Իրաք, ապա հասել մինչեւ իրանական Մակու քաղաք, որը Թուրքիայի սահմանի մոտ է: Այստեղ լեռներում ապրել է մոտ 1 ամիս, որտեղ հանդիպել է Աթիլլա Չիչեքին, ով եւս ցանկանում էր անցնել Թուրքիա: Չիչեքն էլ նշել է, թե քանի որ Թուրքիա-Իրան սահմանին պատ էր կառուցվում, իրենք չեն էլ փորձել հատել այդ սահմանը, փոխարենը որոշել են Թուրքիա գնալ Հայաստանի տարածքով, քանի որ վերջինս քրդերի համար բարեկամ երկիր է: Երկու քրդերի ցուցմունքների համաձայն՝ իրենց հայ-իրանական սահմանի մոտ՝ Արաքս գետի ափ է տեղափոխել իրանցի Ալին, ում վճարել են մի քանի հարյուր դոլար: Դատարանում, սակայն, քրդերը նշել են, թե իրենց պատկերացմամբ ՀՀ պետական սահմանը չեն հատել, քանի որ չեն գիտակցել, որ սահմանն անցնում է Արաքս գետի մեջտեղով, այլ ոչ թե փշալարերից այս կողմ։ Բանն այն է, որ ՌԴ սահմանապահները քրդերին բռնել են փշալարերի մոտ՝ դրանք դեռ չանցած:
Յըլդըրըմը նախաքննության ժամանակ նաեւ հայտնել է, որ ինքն ու Չիչեքը Հայաստանում չէին մնալու, այստեղ ծանոթներ չունեն, իրենց չէին դիմավորելու եւ չէին ուղղորդելու դեպի հայ-թուրքական սահման, դա իրենք պետք է անեին իրենց ուժերով, ինքնուրույն պետք է գտնեին սահմանն ու փորձեին աննկատ անցնել:
ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդանուր իրավասության դատարանում, որը քննել է գործը, Չիչեքն ու Յըլդըրըմն իրենց մեղավոր չեն ճանաչել: Նշել են, որ իրենք թուրքերի դեմ զինված եւ գաղափարական պայքար են մղում, զենք-զինամթերքը դրա համար է, զենքերն իրենց անբաժան մասն են, եւ պարտավոր են միշտ կրել։
Այդուհանդերձ, ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու եւ փոխադրելու, ինչպես նաեւ պետական սահմանն ապօրինի հատելու հիմքով Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր՝ Բորիս Բախշիյան) այս տարվա հունվարի 20-ին քրդերին դատապարտել է 7 տարվա ազատազրկման, ինչպես նաեւ բռնագրավել նրանց մոտ հայտնաբերված գումարը՝ 3 մլն իրանական ռիալ եւ 5700 ԱՄՆ դոլար:
Նախաքննության ու դատաքննության ընթացքում եւ այս վճռից հետո քրդերը եղել ու մնացել են կալանքի տակ:
Վերաքննիչ դատարանի որոշումը շրջադարձային է եղել
Քրդերի պաշտպան Դավիթ Գասպարյանը ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ խնդրելով նրանց անմեղ ճանաչել կամ նշանակել մեղմ պատիժ, իսկ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան:
Այս տարվա փետրվարի 23-ին վերաքննիչ քրեական դատարանը Տիգրան Սահակյան, Արմեն Բեկթաշյան, Սեւակ Համբարձումյան կազմով որոշել է, որ ստորադաս ատյանը համակարգային վերլուծության չի ենթարկել ամբաստանյալների պատասխանատվությունն ու պատիժը մեղմացնող եւ անձը բնութագրող մի շարք հանգամանքեր, մասնավորապես՝ վերջիններիս կողմից առաջին անգամ հանցանք կատարելը: Բացի դրանից, ըստ վերաքննիչ դատարանի, Սյունիքի դատարանը պատշաճ չի գնահատել քուրդ մարտիկների վարքագիծը ինչպես հանցանքը կատարելու պահին, այնպես էլ դրանից անմիջապես հետո, մասնավորապես այն, որ նրանք, լինելով զինված, որեւէ դիմադրություն ցույց չեն տվել ՌԴ սահմանապահներին, ինքնակամ հանձնվել են:
«Ինչպես վերոգրյալ հանգամանքները, այնպես էլ առաջին ատյանի դատարանի կողմից արձանագրված ամբաստանյալների՝ նախկինում դատապարտված կամ այլ կերպ արատավորված չլինելու եւ երիտասարդ լինելու հանգամանքները, վերաքննիչ դատարանին հիմք են տալիս գալու այն հիմնավոր եզրահանգման, որ վերջիններիս նկատմամբ ազատազրկման ձեւով նշանակված վերջնական պատիժը չի համապատասխանում ինչպես նրանց անձին, այնպես էլ կատարված հանցավոր արարքների վտանգավորության աստիճանին եւ բնույթին»,- գտել է վերաքննիչ ատյանն ու որոշել Աթիլլա Չիչեքին եւ Հուսեին Յըլդըրըմին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման, սակայն պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով 3 տարվա փորձաշրջան:
Այսինքն՝ ապօրինի զինված ու ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատած քուրդ մարտիկները 7 տարվա ազատազրկման վճռից հետո վերաքննիչի կողմից փետրվարի 23-ին 3 տարվա փորձաշրջան են ստացել ու ազատ արձակվել դատարանի դահլիճից, ինչն, իհարկե, կտրուկ շրջադարձ է:
Վերաքննիչի որոշումը բողոքարկել է թե՛ գլխավոր դատախազությունը, թե՛ պաշտպան Դավիթ Գասպարյանը, սակայն Վճռաբեկ դատարանն այս տարվա հունիսի 30-ին որոշել է բողոքները վարույթ չընդունել: Դրանից հետո՝ հուլիսի 28-ին, վերաքննիչի որոշումը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Պրոբացիայի ծառայությունը քրդերի «երեսը չի տեսել»
Քանի որ քուրդ մարտիկների հանդեպ փորձաշրջան էր սահմանվել, նրանց վերահսկող մարմինը պետք է լիներ ՀՀ արդադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայությունը: Քրեական դատավարության օրենսգիրքը սահմանում է, որ դատավճիռը կատարելու մաuին դատավորի կարգադրությունը վճռի պատճենի, իuկ վերանայման կարգով դատական ակտի փոփոխման դեպքում՝ նաեւ վերադաս դատարանի դատական ակտի պատճենի հետ միասին, ուղարկվում է այն մարմին, որը պետք է կատարի դատավճիռը, այս դեպքում դա պրոբացիայի ծառայությունն էր: Քանի որ վերաքննիչի որոշումն ուժի մեջ է մտել հուլիսի 28-ին, փաստաթղթերը (Սյունիքի դատարանի վճիռը, վերաքննիչի որոշումը եւ դրա կատարման կարգադրությունը) ԱՆ պրոբացիայի ծառայությունն ստացել է օգոստոսի 2-ին եւ նույն օրը մակագրել ծառայության Սյունիքի տարածքային մարմին: Հենց վերջինս էլ պիտի վերահսկողություն իրականացներ Չիչեքի ու Յըլդըրըմի հանդեպ:
«Պրոբացիայի մասին» օրենքի համաձայն՝ վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով ծառայությունը նախ պետք է պարզեր պրոբացիայի շահառու քրդերի գտնվելու վայրը, նրանց հետ կապ հաստատեր ու պատշաճ ծանուցեր ծառայության Սյունիքի ստորաբաժանում ներկայանալու մասին, կազմեր քրդերի անձնական գործերը: Պրոբացիայի ծառայություն ներկայանալուց հետո Չիչեքն ու Յըլդըրըմը հաշվառվելու էին, ստորագրությամբ նրանց պիտի պարզաբանվեին իրավունքներն ու պարտականությունները, դրանք չկատարելու դեպքում՝ օրենքով սահմանված պատասխանատվությունը:
Իսկ ի՞նչ է տեղի ունեցել՝ ըստ հայկական պաշտոնական վարկածի: Արդարադատության նախարարությունը «Հետքին» փոխանցել է, որ Աթիլլա Չիչեքին եւ Հուսեին Յըլդըրըմին հայտնաբերելու ու հաշվառելու նպատակով պրոբացիայի ծառայությունն իրականացրել է օրենքով սահմանված գործառույթներ, սակայն նրանք չեն հայտնաբերվել, ինչից հետո ծառայության Սյունիքի մարզային մարմինը օգոստոսի 8-ին Սյունիքի դատարանին միջնորդել է հետախուզում հայտարարել քրդերի նկատմամբ: Դատարանն օգոստոսի 22-ին բավարարել է միջնորդությունը, հետախուզում իրականացնողը ոստիկանության Գորիսի բաժինն էր: Հետո պիտի պարզվեր, որ քրդերը հայտնվել են Թուրքիայում ու ձերբակալվել են։
Պատմությունն այս կետին գուցե չհանգեր, եթե վերաքննիչ քրեական դատարանը փորձաշրջան սահմանելուն զուգահեռ քրդերի ազատ տեղաշարժի հանդեպ սահմանափակում մտցներ, առավել եւս, եթե ազատազրկումը չփոխարիներ փորձաշրջանով: ԱՆ-ն «Հետքին» հայտնել է, որ փորձաշրջան նշանակվելու դեպքում դատապարտյալներն ազատ են արձակվում դատական նիստերի դահլիճից եւ կարող են լքել ՀՀ տարածքը, եթե դատարանի կողմից չի սահմանվում ՀՀ տարածքը չլքելու պարտականություն: Այդպիսի արգելք-պարտականություն քրդերի հանդեպ չի կիրառվել, ու պարզ չէ, թե ինչու:
Այստեղ կարելի է որոշ ենթադրություններ անել ու վարկածներ առաջ քաշել, մասնավորապես, այն բանի վերաբերյալ, որ վերաքննիչի նման որոշումը եղել է նախապես մշակված օպերացիայի մաս, բայց վարկածների ու ենթադրությունների մեջ չենք խորանա։
Մյուս կողմից՝ հարց է, որ եթե նույնիսկ քրդերի նկատմամբ սահմանվեր ՀՀ տարածքը չլքելու պարտականություն, Թուրքիայից մինչեւ Հայաստան մի քանի երկրի տարածքով անցած ու վերաքննիչի որոշումից հետո նորից ազատության մեջ հայտնված այդ մարդկանց ի՞նչը կարող էր խանգարել թեկուզ ապօրինի լքել ՀՀ տարածքը կամ առնվազն նման փորձ կատարել: Այնպես, ինչպես փորձել էին մտնել:
Ընդ որում՝ պարզ չէ, թե երբ են նրանք լքել ՀՀ տարածքը. վերաքննիչի որոշումից անմիջապես հետո՞, թե՞ համեմատաբար ավելի ուշ (եթե ընդունենք, որ լքել են իրենց նախաձեռնությամբ): Փաստն այն է, որ վերաքննիչ ատյանի փետրվարյան որոշումն ուժի մեջ է մտել 5 ամիս անց, եւ այդ ամբողջ ընթացքում քուրդ մարտիկների ազատ տեղաշարժը սահմանափակված չի եղել: Միայն այն բանից հետո, երբ օգոստոսին գործը հանձնվել է պրոբացիայի ծառայությանը, պարզվել է, որ քրդերը չկան:
Բայց եթե հայկական կողմը պնդում է, որ արդարադատությունից խուսափած քուրդ մարտիկների հանդեպ Հայաստանում հետախուզում էր հայտարարված, իրենք՝ քրդերը, ՀՀ-ին են մեղադրում Թուրքիայի հետ համագործակցելու մեջ:
Քրդերը մեղադրում են Հայաստանին
Քրդական firatnews.com կայքը սեպտեմբերի 24-ին տարածել էր Ինքնապաշտպանության ժողովրդական ուժերի (HPG) մամուլի կենտրոնի հաղորդագրությունը, որում ասվում էր, թե չնայած 2022 թ. փետրվարի 23-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանն ազատ է արձակել քուրդ մարտիկներ Լեհենգին (36-ամյա Աթիլլա Չիչեքի կեղծանունն է) ու Ալիշերին (հավանաբար 38-ամյա Հուսեին Յըլդըրըմի կեղծանունն է, չնայած դատական գործում նշվում է Սեիդ Թոլհըլդան), նրանք առեւանգվել ու ձերբակալվել են հայկական հետախուզության կողմից: Այսինքն՝ ըստ քրդերի՝ վերաքննիչ դատարանի դահլիճից ազատ արձակվելուց հետո իրենց ընկերները բռնվել են հայ իրավապահների կողմից, ապա հանձնվել թուրքերին։
«Չնայած ձեռնարկված փորձերին ի պատասխան տրված խոստմանը նրանց ազատ արձակելու վերաբերյալ, մեր ընկերներ Լեհենգն ու Ալիշերը Հայաստանի կողմից հանձնվել են Թուրքիային մոտ մեկ ամիս առաջ»,- սեպտեմբերին հայտարարել է քրդական կողմը՝ փաստացի մեղադրելով հայկական հետախուզությանը կամ, ըստ ամենայնի, ՀՀ ԱԱԾ-ին: «HPG»-ն նաեւ սուտ է որակել թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունն առ այն, որ քուրդ մարտիկները բռնվել են թուրքական հետախուզության (MIT) օպերացիայի արդյունքում:
«HPG»-ի՝ հայկական հետախուզությանը մեղադրող հաղորդագրության եւ հայկական մամուլում դրա վերահրապարակման ու բուռն քննարկումների ֆոնին ԱԱԾ-ն սեպտեմբերի 25-ին հայտարարեց, որ քրեական վարույթների շրջանակներում դատապարտված անձանց հանձնման գործընթացը դուրս է ծառայության լիազորությունների շրջանակից: Հասկանալի էր, որ ԱԱԾ-ն սլաքներն ուղղում էր դեպի արդարադատության նախարարություն: Վերջինս էլ անմիջապես արձագանքեց՝ հայտնելով, որ ինքն է իրավասու դատապարտյալին փոխանցել իր քաղաքացիության երկրին՝ պատժի մնացած մասը կրելու համար, սակայն այս դեպքում ԱՆ-ն Աթիլլա Չիչեքին եւ Հուսեին Յըլդըրըմին Թուրքիային չի փոխանցել: «ԱՆ-ում նշված անձանց հանձնման կամ փոխանցման վերաբերյալ հարց չի քննարկվել»,- նշված է արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրությունում:
ԱՆ-ն ասում է, որ Թուրքիայի հետ չի համագործակցել
Փաստորեն, արդարադատության նախարարությունը հայտարարում է, որ քրդերին ո՛չ հանձնել է Թուրքիային, ո՛չ փոխանցել: Նախարարությունն այս շեշտադրումը պատահական չի արել, քանի որ դրանք տարբեր գործընթացներ են։
Փոխանցում են այն օտարերկրացի դատապարտյալներին, որոնք տվյալ երկրում դատապարտվել են որեւէ հանցանքի հիմքով, պատիժ են կրում, սակայն երկկողմ եւ բազմակողմ միջազգային պայմանագրերով սահմանված կարգով տվյալ երկիրը օտարերկրացի դատապարտյալին փոխանցում է իր քաղաքացիության երկրին, որպեսզի պատժի մնացած մասը կրի այնտեղ (այսպիսի օրինակ է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդի համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի փոխանցումը ՌԴ-ին): Հայաստանում դատապարտված եւ իր քաղաքացիության երկրում պատժի մնացած մասը կրելու մասին դիմում ներկայացրած օտարերկրացի դատապարտյալի փաստաթղթերն ուսումնասիրում է արդարադատության նախարարությունը, եւ նախարարի որոշմամբ իրականացվում կամ մերժվում է նրա փոխանցումը:
Իսկ հանձնումը նույն էքստրադիցիան է: Սա այն դեպքն է, երբ մի պետությունը, օրինակ՝ Հայաստանը, իր տարածքում հայտնաբերում է մեկ այլ պետության տարածքում հանցանք կատարած եւ հետախուզվող անձի կամ արդեն իսկ դատապարտված անձի, որը խուսափում է (փախուստի մեջ է) արդարադատությունից: Միջազգային կամ երկկողմ պայմանագրերի հիման վրա Հայաստանը տվյալ պետությանն է հանձնում հետախուզվող անձին՝ այնտեղ քրեական հետապնդումը շարունակելու կամ առկա դատավճիռն ի կատար ածելու համար:
Ընդ որում՝ եթե հետախուզվողի գործը նախաքննության փուլում է, ՀՀ գլխավոր դատախազն է որոշում հանձնել կամ չհանձնել նրան տվյալ երկրին: Իսկ եթե հետախուզվողի հանդեպ կա կայացված վճիռ, կամ գործը գտնվում է դատարանում, նրան չհանձնելու որոշումը կայացնում է ՀՀ արդարադատության նախարարը, իսկ հանձնելու որոշում կայացնելու համար նախարարը դիմում է ՀՀ դատարան, որն էլ բավարարում կամ մերժում է միջնորդությունը:
Նկատենք, որ, ըստ թուրքական մամուլի, թե՛ Չիչեքը, թե՛ Յըլդըրըմը հետախուզվում էին Թուրքիայի կողմից: Մասնավորապես՝ թուրքերը 38-ամյա Հուսեին Յըլդըրըմին են պատասխանատու համարում 2012-ի սեպտեմբերին Դերսիմում տեղի ունեցած միջադեպի մեջ։ Ինքնաշեն պայթուցիկով բեռնված ավտոմեքենայի պայթյունից զոհվել էր 6 թուրք զինվորական եւ 1 կին։ 2020-ի օգոստոսին էլ, ըստ թուրքական կողմի, Յըլդըրըմի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել մեկ այլ հարձակում, որի հետեւանքով սպանվել է 2 թուրք զինվորական։ Իսկ ահա 36-ամյա Աթիլլա Չիչեքին թուրքերը մեղադրում են Սիրիայի ու Իրանի տարածքում երկար տարիներ «ահաբեկչական գործունեություն» ծավալելու մեջ։
Չնայած ՀՀ ԱՆ-ն արդեն հայտարարել էր, որ 2 քրդերին հանձնելու հարց նախարարությունում չի քննարկվել, այդուհանդերձ, հաշվի առնելով, որ Թուրքիայում նրանք հետախուզման մեջ էին, նախարար Կարեն Անդրեասյանին հարցրել էինք, թե արդյոք ինքը միջնորդել է ՀՀ դատարանին, որ քրդերը հանձնվեն Թուրքիային։
«ԱՆ-ն հանդիսանում է հանձնում իրականացնող մարմին այն պարագայում, երբ գործը հանձնումը պահանջող պետությունում գտնվում է դատական վարույթի ընթացքում, ինչպես նաեւ այն դեպքում, երբ տվյալ անձի վերաբերյալ կա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ, ընդ որում՝ նախարարը իրավասու է ընդունել միայն հանձնումը մերժելու մասին որոշում, եթե առկա են հանձնման մերժման հիմք հանդիսացող միջազգային եւ ներպետական օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերը: Հանձնումը թույլատրելու մասին որոշում կարող է ընդունել միայն ՀՀ իրավասու դատարանը (ինչպես նաեւ ՀՀ գլխավոր դատախազը, եթե հանձնման հարցումը ներկայացրած օտարերկրյա պետությունում քրեական գործը գտնվում է մինչդատական վարույթում): ՀՀ ԱՆ-ն որեւէ միջնորդություն չի ներկայացրել ՀՀ իրավասու դատարան Աթիլլա Չիչեքին եւ Հուսեին Յըլդըրըմին որեւէ երկիր, մասնավորպես՝ Թուրքիայի Հանրապետություն հանձնելու կապակցությամբ, քանզի որեւէ հարցում չի ստացել թուրքական կողմից առ այն, որ նշյալ քաղաքացիները Թուրքիայում գտնվում են հետախուզման մեջ»,- փոխանցել են նախարարությունից:
Այդուհանդերձ, պրոբացիայի ծառայության վերադաս արդարադատության նախարար Անդրեասյանին հարցրել էինք, թե ինչպես կբացատրի հանգամանքը, որ քուրդ դատապարտյալները հայտնվել են Թուրքիայի տարածքում:
«Նկատի ունենալով, որ Հայաստանի տարածքը լքելու սահմանափակում դատարանը չի սահմանել՝ Աթիլլա Չիչեքի եւ Հուսեին Յըլդըրըմի՝ Թուրքիայում հայտնաբերվելու հանգամանքները, ինչպես նաեւ դրանց վերաբերյալ պարզաբանումներ տրամադրելը դուրս է ՀՀ արդարադատության նախարարության՝ Սահմանադրությամբ եւ նախարարության կանոնադրությամբ սահմանված լիազորությունների շրջանակից»,- պատասխանել են ԱՆ-ից:
Հարցրել էինք նաեւ, թե արդյոք Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը կամ այլ կառույցներ քրդերի գործով համագործակցել են ՀՀ ԱՆ-ի հետ, ինչին վերջինս պատասխանել է. «Թուրքական կողմի հետ համագործակցություն վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից երբեւէ չի իրականացվել»:
Հայաստանում քննարկվեց նաեւ ՀՀ իշխանությունների կողմից քուրդ մարտիկներին Թուրքիային հանձնելու քաղաքական որոշման վարկածը՝ ելնելով, մասնավորապես, հայ-թուրքական բանակցություններից, Հայաստան-Թուրքիա ներկա հարաբերություններից:
Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այն տեղեկությունները, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից կայացվել է քուրդ դատապարտյալներին Թուրքիային հանձնելու քաղաքական որոշում։ Մեր այս հարցին ԱՆ-ն տվել է այսպիսի պատասխան. «Աթիլլա Չիչեքի եւ Հուսեին Յըլդըրըմի՝ Թուրքիայի Հանրապետությունում հայտնաբերվելը որեւէ կերպ կապված չէ Թուրքիայի իրավասու մարմիններին նրանց հանձնելու իրավական գործընթացի հետ: Վերը նշված մանրամասն տեղեկատվությունը, եւ՛ միջազգային, եւ՛ ներպետական իրավակարգավորումների պարզաբանումը, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի ծառայության կողմից իրականացված գործառույթները որեւէ կերպ չեն կարող մեկնաբանվել այլ համատեքստում, քանի որ դրանք իրավական հարթությունում են, այլ ոչ թե քաղաքական: ՀՀ ԱՆ-ն չի կարող մեկնաբանել իրականության հետ աղերս չունեցող եւ սոցիալական ցանցերում շրջանառվող որեւէ տեղեկատվություն այլ կերպ, քան հանրությանը ներկայացնելով տեղեկատվությունը դատապարտյալի փոխանցման եւ հանձնման գործընթացների տարբերության, դրանց իրականացման կարգի եւ Աթիլլա Չիչեքի ու Հուսեին Յըլդըրըմի նկատմամբ այդ ընթացակարգերի առհասարակ կիրառելի չլինելու վերաբերյալ»:
Փաստորեն, արդարադատության նախարարությունը միանշանակ հերքում է իր մասնակցությունը քրդերի՝ Թուրքիայում հայտնվելու գործընթացին։
Հիմա հարց է ծագում, թե 5 ամիս ազատության մեջ գտնվող քրդերը ինչպես են հատել ՀՀ սահմանն ու հայտնվել Թուրքիայում՝ օրինակա՞ն, թե՞ ապօրինի ճանապարհով։
Հարցի հասցեատերն, իհարկե, սահմանապահ ծառայության պատասխանատու ԱԱԾ-ն է, որը չի հայտարարել, թե քրդերն այսինչ օրը օրինական դուրս են եկել Հայաստանից, ինչով հարցը, թերեւս, կփակվեր, փոխարենը ծառայությունը իր հասցեին հնչող քննադատությունների ֆոնին սեպտեմբերի 25-ին մի տեսակ զայրացած-նեղացած հայտարարել է․ «ԱԱԾ-ն հորդորում է զերծ մնալ պետական կառույցների հեղինակությունը արատավորող, երկրի արտաքին անվտանգությունը խաթարող ապատեղեկատվություն տարածելու անթույլատրելի գործելաոճից եւ զգուշացնում է, որ ծառայությունն իր լիազորությունների շրջանակում ստուգողական գործողությունների միջոցով հետամուտ է լինելու պարզելու ստահոդ լուրեր տարածողների իրական շարժառիթները եւ քողարկված մղումները»։
Պատկան մարմինների՝ «դուրս է մեր լիազորությունների շրջանակից» ոճի արձագանքներն ու անհերքելի իրողությունը, որ Հայաստանում դատապարտված 2 քրդերը ինչ-ինչ պայմաններում հայտնվել են Թուրքիայում, որի հետ այս պահին ՀՀ իշխանությունները քաղաքական բանակցություններ են վարում բարձր մակարդակով, ու այս ամենին զուգահեռ՝ քրդերի կողմից Հայաստանի իշխանություններին ուղղված մեղադրանքները հարցեր են առաջացնում, որոնց Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ու քաղաքական թիմը չեն տալիս սպառիչ պատասխաններ՝ հանգեցնելով նոր կասկածների, որոնք գոյություն ունենալու իրավունք ունեն։

Yerevan Denies Collusion with Ankara: Two Kurdish Fighters Arrested in Armenia Wind Up in Turkey
The saga of two armed Kurdish fighters who were arrested by Armenian authorities after illegally crossing the border from Iran, and then mysteriously wound up in Turkey, has caused an uproar in Kurdish circles and in the Armenian press.
Questions have been raised as to whether Armenia handed over the two Kurds to Turkey against the backdrop of ongoing Armenia-Turkey normalization talks.
Armenia’s Ministry of Justice told Hetq that Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım, members of the People's Defense Forces (HPG) - the military wing of the Kurdistan Workers' Party - were paroled and were allowed to leave Armenia.
Whether the Kurds left on their own volition remains unclear.
Who are the two Kurds and how did they end up in Armenia?
36-year-old Atilla Çiçek (pseudonym: Leheng Dersim) and 38-year-old Hüseyin Yıldırım (pseudonym: Seid Tolhıldan), a Turkish citizen illegally crossed the Armenian-Iranian border on August 16, 2021. They were caught by Russian border guards and handed over to the Armenian law enforcement officers. Çiçek and Yıldırım were carrying two machine guns, one pistol, ammunition and four grenades, this according to Armenian law enforcement agencies.
Armenian authorities state that when questioned Yıldırım said that he had crossed from Turkey to Iraq, and then reached the Iranian city of Maku, near the Turkish border. He lived there in the mountains for one month where he met Çiçek, who also wanted to cross into Turkey. Çiçek said that since a wall was being built on the Turkey-Iran border, they decided cross into Turkey via Armenia believing it is a friendly country for the Kurds. According to their testimony, they paid an Iranian citizen named Ali several hundred dollars to take them to the Arax River.
In the court, however, the Kurds stated that they did not cross the Armenian state border because they did not realize that the border between Iran and Armenia lies in the middle of the Arax River and not beyond the barbed wire on the other side. Russian border guards caught the Kurds near the barbed wire, before crossing it.
Yıldırım also stated during the preliminary investigation that he and Çiçek didn’t plan to stay in Armenia since they knew no one in the country that would escort them to the Armenian-Turkish border. They planned to do that on their own, covertly.
Çiçek and Yıldırım pleaded not guilty in the Syunik Provincial Court that reviewed their case. They said they are waging an armed and ideological struggle against Turkey, thus the arms they carried.
On January 20 of this year, the Syunik court sentenced the Kurds to seven years imprisonment for illegally possessing and transporting weapons and for illegally crossing the state border. The court also confiscated the three million Iranian Rials and US$5,700 they were carrying.
Armenia’s Criminal Court of Appeals Overturns Guilty Verdict
Armenian public defender Davit Gasparyan was assigned to defend the two Kurds and filed a petition with Armenia’s Criminal Court of Appeals․
On February 23, 2022, Armenia’s Criminal Court of Appeals (composed of Tigran Sahakyan, Armen Bektashyan, Sevak Hambardzumyan), overturned the Syunik court’s verdict, arguing the lower court did not systematically analyze several circumstances mitigating the responsibility and punishment of the defendants, noting it was their first offense.
The appeals court noted the two Kurds, while armed, offered no resistance to the Russian border guards, and surrendered voluntarily.
The appeals court decided to reduce their sentence to five years and to set them free on a three-year probationary period.
Armenia’s Prosecutor General’s Office filed an appeal to nullify the appellate court’s decision, but the Court of Cassation refused to review it.
Armenia’s Probation Service Never Followed Up
Since a probationary period was imposed on the Kurdish fighters, Armenia’s Probation Service, an arm of the Ministry of Justice, should have monitored their comings and goings.
The Probation Service should have first found out their location, established contact with them and properly notifed them about their appearance at the Syunik division of the service, and compiled their personal files. After appearing at the probation service, Çiçek and Yıldırım were to be registered, their rights and responsibilities were to be clarified with their signatures, and in case of non-fulfilment, their responsibilities established by law.
The Ministry of Justice told Hetq that the Probation Service (PS) did conduct its legal functions to locate and register Çiçek and Yıldırım, but to no avail.
This failure forced the Syunik division of the PS to petition the Syunik court on August 8 to launch a search for the two Kurds. The court granted the petition on August 22 and the Goris police department went to work. Later, to the surprise of local law enforcement, the two Kurds appeared in Turkey and were arrested.
As to why the appeals court did not impose a travel ban on the two Kurds during their probationary period remains unclear. The Ministry of Justice told Hetq that the court had the right to do so.
Here, we can make some assumptions, including that the appellate court intentionally decided not to impose a travel ban on the two Kurds. But we will not delve into this hypothesis for the moment.
Then too, even if a travel ban had been imposed, what was to stop the two Kurds from leaving Armenia. They had already crossed the borders of several countries to get to Armenia and could just as easily left Armenia.
Moreover, it is not clear when they left Armenia. Was it immediately after the appellate court’s decision or later (assuming they left on their own initiative)? The fact is that the February decision of the appellate court entered into force five months later, and during that time the free movement of Kurdish fighters was not restricted. It was only after the case was handed over to the Probation Service in August that the Kurds were found to be “missing.”
While Armenia officially claims that a search was announced for the Kurdish fighters who evaded justice, many Kurds accuse Armenia of cooperating with Turkey.
Kurds Blame Armenia for Complicity with Turkey
On September 24, the Kurdish website firatnews.com published a statement from People's Defense Forces (HPG) accusing Armenia of extraditing the two Kurds to Turkey and thus violating international legal norms.
The HPG described the alleged extradition as a “disgrace for Armenia” given the Armenian people’s historical oppression at the hands of the Turkish state.
“Comrades Leheng and Alişer encountered forces of the Armenian state in the border area with Armenia in August 2021 and acted prudently to prevent a negative situation. However, they were arrested, detained, and charged. Our friends fought legally and were brought before the Armenian Court of Appeal on 23 February 2022, which decided to release them. According to international and Armenian law, they should have been released. Instead, they were abducted and detained by the Armenian secret service. Although they were promised release after initiatives were taken, they were extradited from Armenia to Turkey about a month ago," reads the HPG statement.
Two days later, the website published a statement by the Kurdistan National Congress (KNK) Executive Council condemning the Armenian government for handing over two guerrillas to the Turkish state, saying that it was a "betrayal to the Kurdish and Armenian people and human values".
The KNK accused the Pashinyan government of collusion with Ankara and handing over the two Kurds to the Turkish intelligence service MIT.
“Moreover, the Pashinyan government has approved the 1915 genocide against the Armenian people with this attitude and became a partner with the invaders of Karabakh. At the same time, this attitude is an attempt to demolish the friendship bridge between the Kurdish and Armenian people,” reads the KNK statement.
Armenian Security Service, Justice Ministry Deny “Handing Over” Kurds to Turkey
In response to the Kurdish accusations and questions raised in the Armenian press, Armenia’s National Security Service (NSS) announced that the process of handing over persons convicted in criminal proceedings is outside its scope of authority.
Clearly the NSS was pointing an accusatory finger back at the Ministry of Justice. The ministry quickly responded that while it is authorized to transfer convicts to their country of citizenship to serve the rest of their sentence, it did not hand over Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım to Turkey.
"The issue of handover or transfer of the mentioned persons was not discussed at the Ministry of Justice," the ministry declared in a statement.
While the Ministry of Justice declares that it has neither “handed over nor transferred” the Kurds to Turkey there is a subtle but significant difference in the terms used. They are two different legal processes.
Foreign convicts convicted of any crime in a given country who are serving a sentence can be “transferred” to the country of their citizenship to serve the rest of their sentences in accordance with the procedure established by bilateral and multilateral international agreements. If a foreigner convicted in Armenia petitions to serve the rest of their sentence in the country of his citizenship, the Ministry of Justice examines the documents and the justice minister either approves or denies the request.
The process of “handing over” convicts is the same as extradition. This is the case when one state, for example, Armenia, discovers in its territory a person who has committed a crime and is wanted in the territory of another state, or a person who has already been convicted and is evading (is on the run from) justice. Based on international or bilateral agreements, Armenia hands over the wanted person to the given state to continue the criminal prosecution there or to execute the existing sentence.
Moreover, if the case of the wanted person is at the stage of preliminary investigation, it is the Prosecutor General of Armenia who decides whether to hand him/her over to the given country. And if there is a judgment against the wanted person, or the case is in court, the decision not to extradite is made by the Minister of Justice of Armenia, and to decide to extradite him, the minister applies to the Armenian court that approves or rejects the petition.
Note that, according to the Turkish press, both Çiçek and Yıldırım were wanted by Turkey. Turkey claims Yıldırım is responsible for the September 2012 car bomb attack in Dersim that killed six Turkish soldiers and one woman. Yıldırım is also accused of an August 2020 attack that killed two Turkish soldiers. Turkey accuses Çiçek of conducting "terrorist activities" in Syria and Iran for many years.
Although Armenia’s Ministry of Justice claims it never discussed handing over the two Kurds to Turkey, nevertheless, considering that they were wanted in Turkey, Hetq asked Minister of Justice Karen Andreasyan whether he had petitioned the Armenian court for the Kurds to be handed over to Turkey.
The press secrtetary of the Ministry responded that: “The Ministry has not submitted any petition to the competent court of the Republic of Armenia regarding the extradition of Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım to any country, in particular to the Republic of Turkey, because it has not received any request from the Turkish side that said citizens are wanted in Turkey.”
We then asked Andreasyan to explain how then did the two Kurds mysteriously wind up in Turkey?
"Considering that the court did not set a restriction on leaving the territory of Armenia, the circumstances of Atilla Çiçek's and Hüseyin Yıldırım's discovery in Turkey, as well as providing clarifications about them, are beyond the scope of the powers of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, defined by the Constitution and the Ministry's charter,” the ministry responded.
The Ministry of Justice also denied that it colluded with the Turkish Ministry of Justice or any other Turkish agency regarding the two Kurds.
The ministry evidently wants to wash its hands of the entire matter.
When asked to comment on allegations that the Armenian government handed over the two Kurds to Ankara as a good will gesture given ongoing normalization talks with Turkey, the justice ministry ruled out any linkage, adding that it cannot comment on such political rumors.
“The Armenian Ministry of Justice cannot interpret any information circulating on social networks that is not in line with reality in any other way than by presenting to the public the information about the difference between the processes of transfer and handover of convicts, the order of their implementation and the general inapplicability of these procedures to Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım.”
How Did the Kurdish Fighters End Up in Turkey?
Since the Armenian Ministry of Justice denies it had anything to do with Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım crossing into Turkey from Armenia border, the two Kurdish fighters either did so legally or illegally. There are no other options.
Armenia’s National Security Service (NSS), which manages the Border Guard Service, could have put the entire matter to rest by declaring that Atilla Çiçek and Hüseyin Yıldırım legally crossed the Armenian border on such and such a day. But it didn’t, raising more unanswered questions.
Instead, responding to criticism directed at it by Kurdish and domestic sources, angrily shot back:
"The NSS urges to refrain from the impermissible practice of spreading misinformation that tarnishes the reputation of state institutions and undermines the country's external security and warns that the service will investigate the real motives and hidden motives of those spreading false news through verification operations within the scope of its powers."
In the end, we have various Armenian government agencies relying on their tried-and-true default fallback argument that “such matters fall outside the scope of our jurisdiction.”
Such mealy-mouth prevarications as to how these two Kurds, caught and convicted in Armenia, wound up in Turkey endanger little confidence in Pashinyan and his administration especially given the backdrop of normalization talks with Ankara.