Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացած հանդիպման արդյունքում ընդունվել է հետեւյալ հայտարարությունը (տեքստն՝ ըստ ՀՀ կառավարության).
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպեցին 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի նախաձեռնությամբ կայացած «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» առաջին հանդիպման շրջանակներում:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:
Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար, և որ այդ հանձնաժողովների հաջորդ նիստը կկայանա Բրյուսելում, մինչև հոկտեմբերի վերջ: Հայաստանն իր համաձայնությունը հայտնեց՝ խրախուսելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով:
Ադրբեջանը համաձայնեց համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով որ առնչություն կունենա: Առաքելությունն իր աշխատանքները կսկսի հոկտեմբերին, առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով: Առաքելության նպատակը կլինի վստահության կառուցումը, և իր զեկույցների միջոցով, սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելը:

Armenia, Azerbaijan Reaffirm Recognition of Each Other's Territorial Integrity and Sovereignty
Following yesterday’s meeting in Prague between Armenian PM Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev and French President Emmanuel Macron, the Armenian government issued the following statement.
Within the framework of the first meeting of the European Political Community in Prague, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met on October 6, 2022 at the initiative of the President of the French Republic and the President of the European Council.
Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment to the UN Charter and the Alma-Ata Declaration of 1991, through which both sides recognize each other's territorial integrity and sovereignty. They confirmed that this will serve as basis for the work of the commissions on delimitation and that the next meeting of these commissions will take place in Brussels by the end of October.
Armenia expressed its agreement to encourage the EU civilian mission along the border with Azerbaijan. Azerbaijan agreed to cooperate with the mentioned mission to the extent it will be concerned. The mission will start its work in October, for a maximum period of two months. The purpose of the mission will be to build confidence and, through its reports, support the border commissions.