Նալբանդյան 106/1. հետընտրական զարգացումներ
Թումանյան, Նալբանդյան, Սայաթ-Նովայի պողոտա և Ավագ Պետրոսյան փողոցների բնակիչները կրկին ստորագրահավաք են կազմակերպել՝ ընդդեմ նշված փողոցներով պարփակված ներբակային տարածքում նախատսվող բազմահարկ-բազմաֆունկցիոնալ շենքերի շինարարության:
Նշենք, որ բնակիչները արդեն երկու տարի բողոքում են իրենց բակում նախատեսվող հսկայածավալ շինարարության դեմ, որի հետևանքով կվերանան բակի տասնյակ հաստաբուն ծառեր, իսկ ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության պաշտոնական գրությունից բխում է, որ նախքան շինարարությունը անհրաժեշտ կլինի ամրացնել շրջակա բնակելի շենքերի հիմքերը:
Եթե այս հարցով նախորդ ստորագրահավաքին մասնակցել էր 160 բնակիչ, ապա այս անգամ արդեն ավելի քան 270 բնակիչ միացել է ստորագրահավաքին՝ հուսալով, որ այս անգամ գոնե իրենց պահանջը անարձագանք չի մնա:
Ստորագրահավաքի տեքստում մասնավորապես ասված է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, 2012թ. նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում՝ Էրեբունի համայնքում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ, Դուք հայտարարեցիք. «Մենք օրենքով բացառելու ենք Երևանի կենտրոնի որևէ կառուցապատում, եթե այն չի պատշաճում մայրաքաղաքի ճարտարապետությանը: Այսօր ակնհայտ է, որ կա հասարակական լուրջ պահանջարկ և նույնիսկ պայքար այս հարցում: Այստեղ մենք դաշնակիցներ ենք: Մի քանի տարի, և Երևանում վերջնականապես կհաղթահարի մայրաքաղաքի դիմագիծը պահելու առաջնահերթությունը»:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր հերթին 2011 դեկտեմբերի 20-ին՝ Հայաստանի Ճարտարապետների միության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ, նշել է, որ քաղաքաշինական խոշոր բոլոր նախագծերը և այս ուղղությամբ կատարվող ներդրումները Կենտրոնից նախատեսվում է տեղափոխել վարչական այլ շրջաններ:
Խնդրում ենք, հավատարիմ լինելով այս խոստումներին, վերջնականապես դադարեցնել Նալբանդյան 106/1 ներբակային տարածքում «Ավագ Շին» ՍՊԸ-ի կողմից նախատեսվող բազմահարկ, բազմաֆունկցիոնալ շենքերի վիճահարույց շինարարության ծրագիրը, որն իրականացնելու որոշմամբ ՀՀ կառավարության կողմից խախտվել են գործող մի շարք օրենքներ, և որը սպառնում է շրջակա շենքերի բնակիչներին զրկել առողջ կենսամիջավայրից, բակում առկա կանաչ տարածքից, բազմաթիվ հաստաբուն ծառերից, ինչպես նաև խտացնել բնակչության թիվը, ծանրաբեռնել կոմունիկացիոն գծերն ու կոյուղին, մեծացնել շրջակա շենքերի նկատմամբ սեյսմիկ ռիսկերը:
Մենք հստակ առաջարկ ենք ներկայացրել Երևանի քաղաքային իշխանություններին Երևանի գլխավոր ճարտարապետի հետ հանդիպման ժամանակ: Առաջարկել ենք և պահանջել այլընտրանքային տարածք հատկացնել կառուցապատողին՝ բարձրահարկ բազմաֆունկցիոնալ շենքերի կառուցման համար՝ միաժամանակ վերոհիշյալ տարածքում վերականգնելով ցածրահարկ մանկապարտեզը և կանաչ գոտին, որից օգտվում էին շրջակա շենքերի հարյուրավոր ընտանիքներ»:
Նշենք, որ այս տեքստը, որին կցված են եղել առանձին դիմումներ ՀՀ նախագահի, վարչապետի և Երևանի քաղաքապետի անունով, մուտքադրվել է ս.թ. ԱԺ ընտրությունների նախօրեին: Ըստ բնակիչներից ստացած տեղեկությունների՝ իրենք առայժմ որևէ արձագանք չեն ստացել՝ բացի քաղաքապետարանից ստացված կցկտուր մի գրությունից, որով ասվում է, թե կառուցապատման աշխատանքներին վերաբերող փաստաթղթերը դեռևս մշակման փուլում են:
Միևնույն ժամանակ անհասկանալի կերպով արդեն այսօր տարածքում հայտնվել են անձինք, ովքեր, իրենց ասելով, թույլտվություն են ստացել քաղաքապետարանի կողմից՝ գազատար խողովակի տեղափոխման աշխատանքներ իրականացնելու համար, որպեսզի ապահովվի կռունկի և շինարարական տեխնիկայի մուտքը դեպի ներբակային տարածք:
Մինչ այս խնդրի սպառիչ պատասխան ստանալը բնակիչները պատրաստվում են հունիսի 1-ին հերթական բողոքի ակցիան կազմակերպել Նալբանդյան 106/1 հասցեում ներբակային անցանկալի շինարարության դեմ:

Поствыборные процессы во дворе по адресу Налбандяна, 106/1
Общественно-гражданская инициатива “Наш город” сегодня распространила заявление в связи со строительством многоквартирного многофункционального здания на территории, ограниченной улицами Туманяна, Налбандяна, Авака Петросяна и проспектом Саят-Новы.
Жильцы этого двора уже два года протестуют против предусмотренного на их территории широкомасштабного строительства, в результате которого будут вырублены десятки крупных деревьев. Кроме того, согласно заключению Национальной службы сейсмической защиты МЧС РА, до начала строительства необходимо будет укрепить фундаменты окружающих данную территорию зданий.
По словам авторов заявления, если в предыдущем сборе подписей против предусмотренного строительства участвовало 160 жильцов, то сегодня уже 270.
“В тексте к собранным подписям граждан в частности говорится: “Многоуважаемый президент, на встрече с избирателями столичной общины Эребуни, которая состоялась в ходе предвыборной кампании 2012 г., Вы заявили: “Мы исключим в соответствии с законом какую-либо застройку в центре Еревана, если она не будет соответствовать архитектуре столицы. Сегодня уже очевидно, что в этом направлении существует серьезный спрос и даже борьба. И мы являемся союзниками в этом вопросе”.
В свою очередь мэр Еревана Тарон Маркарян на встрече с членами Союза архитекторов Армении 20 декабря 2011 г. отметил, что все осуществляемые в этом направлении крупные градостроительные проекты и инвестиции предусматривается перенести из центра в другие административные районы столицы. Просим сохранить верность этим обещаниям и окончательно прекратить реализацию спорной программы по осуществляемому ООО “Авак Шин” строительству многоквартирных многофункциональных зданий на территории по адресу Налбандяна, 106/1.
Принятое правительством РА решение об осуществлении этого строительства, которое нарушило ряд действующих законов, грозит лишить жильцов соседних зданий здоровой биосреды, существующей во дворе зеленой зоны, многих крупных деревьев, создать дополнительную нагрузку на коммуникационные линии и канализационную систему, повысить сейсмические риски для соседних зданий”.
Это заявление, к которому были приложены отдельные заявления на имя президента РА, премьер-министра и мэра Еревана, было оприходовано накануне парламентских выборов с.г. По словам жильцов, никакого отклика они пока не получили.
Вместе с тем уже сегодня на территории объявились люди, которые получили разрешение мэрии на проведение работ по переносу газопровода с тем, чтобы обеспечить въезд на территорию двора башенного крана и другой строительной техники”,- говорится в заявлении инициативы “Наш город”.