Հունիսի 3, 4, 5 (2012)
Սեմինարների շարքը իրականացվում է «Ժառանգությունը, ինքնությունը եւ հաղորդակցությունը եվրոպական ժամանակակից արվեստի պրակտիկաներում» միջազգային նախագծի շրջանակում (www.atlantisprojects.eu)
Հիմնվելով եվրոպական արվեստի հաստատությունների արդեն գոյություն ունեցող Ատլանտիդա ցանցի վրա` «Ժառանգությունը, ինքնությունը եւ հաղորդակցությունը եվրոպական ժամանակակից արվեստի պրակտիկաներում» նախագիծը նպաստում է սահմանները հատող մշակութային փոխանակությանը, ինչպես նաեւ սեփական ինքնության քննությանը` այն գործընկեր երկրների ինքնության եւ նրանց քաղաքական եւ մշակութային ժառանգության հետ հարաբերելով։
Գործընկերները իրականացնում են փոխկապակցված ցուցահանդեսներ Պոտսդամում, Պլովդիվում, Քիշնեւում, Բրատիսլավայում եւ սեմինարների շարք Երեւանում։ Նախագիծը օժանդակում է փոխանակությունը արտիստների միջեւ ռեզիդենտային ծրագրերի միջոցով Պլովդիվում (Բուլղարիա), Երեւանում (Հայաստան), Թբիլիսիում (Վրաստան) եւ Բրատիսլավայում (Սլովակիայի Հանրապետություն)։ Ծրագրերի արդյունքները ներկայացվում են այդ երկրներում կատարվող ցուցադրություններում: www.atlantisprojects.eu/
Այս նախագիծը ֆինանսավորվել է Եվրահանձնաժողովի աջակցությամբ։
Սեմինարները արտացոլում են միայն հեղինակի տեսակետը, եւ Եվրահանձնաժողովը պատասխանատու չէ դրանցում տեղ գտած տեղեկատվության ցանկացած օգտագործման համար։
Համահովանարող` ՀՀ մշակույթի նախարարություն
Մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում «Կալենց» թանգարանին
------------
Այս երեք զեկույցներում ես փորձում եմ հիմնական գծերով ամփոփել արեւելահայ մշակութային ինքնության հարցին վերաբերող վերջին տարիների իմ հոդվածները: Այդ աշխատանքի հիմնական խթանը եղել է ետխորհրդային բարդ, խճճված իրադրության մեջ կողմնորոշվելու, մշակութային, սոցիալական եւ քաղաքական ինչ-ինչ իրողություններ հասկանալու ցանկությունը: Այդ մղումն է թելադրել եւ ձեւավորել նաեւ իմ` անհրաժեշտաբար հատվածական անդրադարձը նախորդ երկու դարերին վերաբերող որոշ վճռական զարգացումների եւ կենտրոնական թեմաների:
Այստեղ հիմնական տեսական-մեկնաբանական շրջանակը արդիականացումն (modernization) է, որքանով որ այդ ժամանակաշրջանի արեւելահայ պատմությունը կարող է դիտվել արդիականացման արեւմտյան ընթացքի հետ ունեցած առնչության (առնվազն որպես որոշ էլիտային նախագիծ) տեսանկյունից: Բայց այդ շրջանակն օգտագործվում է` հաշվի առնելով բազմաթիվ քննադատական վերանայումներ` արված մասնավորապես ետգաղութային ուսումնասիրությունների տեսանկյունից:
Սակայն արեւելահայության համար արդիության դարաշրջանն անքակտելիորեն կապված էր ռուսական կողմնորոշման հետ, այն նաեւ ռուսական-խորհրդային տիրապետության ժամանակաշրջանն էր: Ընդ որում, ռուսական կողմնորոշումը դադարում է լինելուց պարզապես կողմնորոշում եւ աստիճանաբար գրավում արեւելահայության (ռուսահայության) ողջ պատմական-մշակութային հորիզոնը:
Այս հանգամանքը, իմ կարծիքով, ընդգծված հրատապություն է ստանում ետխորհրդային Հայաստանում` որպես, ասենք, ռուսական-խորհրդային մշակութային տիրապետությունը հաղթահարելու կամ մշակութային ապագաղութացման խնդիր: Եթե արդիության ընդլայնված տեսանկյունը (օրինակ` որպես «այլընտրական արդիություններ», ‘alternative modernities’) թույլ է տալիս դիտարկել խորհրդային սոցիալիզմի փորձառությունը, ուրեմն եւ ետխորհրդային հասարակությունների պատմությունները, իր ժամանակի գլոբալ փոխակերպումների համատեքստում, ապա միաժամանակ ենթադրում է նոր տեսական-մեթոդաբանական մոտեցումների որդեգրում:
Ըստ այդմ, համառոտ ձեւով ներկայացվում են հետազոտության այն տիրույթները, որոնք առավել տեղին են թվում այս նպատակին հասնելու համար. ետգաղութային ուսումնասիրություններ (Postcolonial studies), մշակութային ուսումնասիրություններ (Cultural studies): Քննարկվում են նաեւ մի խումբ հիմնական հղացքներ. ետգաղութատիրություն (postcolonialism), օրիենտալիզմ, գերիշխանություն (hegemony), ազգայնականություն եւ այլն: (Հրաչ Բայադյան)
-------------------
Հրաչ Բայադյանը մշակութաբան է, ապրում եւ աշխատում է Երեւանում, Հայաստան։ Նա Երեւանի պետական համալսարանի դասախոս է, ղեկավարում է «Հաղորդակցություն, մեդիա եւ հասարակություն» (‘Communication, Media and Society’) մագիստրոսական ծրագիրը Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում եւ, ի թիվս այլ դասընթացների, դասավանդում «Մեդիայի եւ մշակութային ուսումնասիրություններ» (‘Media and Cultural Studies’)։ Նրա վերջին տարիների հոդվածները վերաբերում են տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների քաղաքական, սոցիալական եւ մշակութային նշանակություններին, ետխորհրդային մեդիամշակույթին եւ քաղաքային տարածության փոփոխություններին, ռուսական-խորհրդային օրիենտալիզմին եւ մշակութային ինքնության հարցերին։ Նրա վերջի հրապարակումների թվում են. Articles “Boredom” and “Hierarchy” for the book “Atlas of Transformation”, JRP-Ringier, 2010 (Project “Monument to Transformation 1989-2009”, Tranzit, Prague); Becoming Post-Soviet, Series: Documenta 13: 100 notes – 100 thoughts, No. 059, Hatje Cantz, 2012.

The seminars are organized by Art and Cultural Studies Laboratory (ACSL) www.acsl.am
The seminars are organized in the framework of the international project HEICO – Heritage, Identity and Communication in European Contemporary Art Practices www.atlantisprojects.eul
Building on the already existed Atlantis Network of European art institutions, the project “Heritage, Identity and Communication in European Contemporary Art Practices” fosters cross-border cultural exchange as well as the examination of the own identity in relation to the identity of partner countries and their political and cultural heritage.
The partners implement five cross-linked exhibitions in Potsdam, Plovdiv, Tbilisi, Chisinau, Bratislava and the series of seminars in Armenia. The project promotes exchange between artists through residential programs in Plovdiv (Bulgaria), Yerevan (Armenia), Tbilisi (Georgia) and Bratislava (Slovak Republic). The results of the programs are presented in country exhibitions (www.atlantisprojects.eu/).
This project has been funded with support from the European Commission. The seminars reflect the views of the author only, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information therein.
The seminars are partially supported by the Ministry of Culture of RA.
Thanks to the "Kalents" Museum
--------------
In these three seminars I try to give an overall summary of my recent articles that concern the issues of Eastern Armenian cultural identity. The main stimulus behind this work has been the desire to understand the complex post-Soviet situation with its cultural, social, and political aspects. This desire has led to an interest in the central themes and some decisive developments of the past two centuries that have been, although fragmentarily, reflected in my work.
Here the core theoretical-interpretational framework is the modernization, to the extent to which the Eastern Armenian history of that period can be viewed from the perspective of its relation, at least as a certain elitist project, to the Western processes of modernization. This framework is used taking into account the vast number of critical revisions done, particularly, from the viewpoint of Postcolonial studies.
However, for the Eastern Armenians the era of modernization was inseparably linked to the Russian orientation, as it was also the era of Russian-Soviet domination. Moreover, the Russian orientation goes beyond being just an orientation and gradually conquers the whole historical-cultural horizon of the Eastern Armenians (Russian Armenians).
In my opinion, this circumstance becomes highly urgent in the post-Soviet Armenia and can be viewed as, for instance, a problem of overcoming the Russian-Soviet cultural dominance or a problem of cultural decolonization. If the extended viewpoint on modernity (“alternative modernities”, for instance) allows to consider the experience of Soviet Socialism and, thus, the history of post-Soviet societies in the context of global transformations of the time, then, at the same time, it implies adoption of new theoretical-methodological approaches.
In this regard, I will briefly present those sectors of the research that seem to be most relevant for this purpose: Postcolonial studies and Cultural studies. Moreover, we will discuss a number of key concepts: postcolonialism, Orientalism, hegemony, nationalism, and so on. (Hrach Bayadyan)
---------------
Hrach Bayadyan is a cultural critic living and working in Yerevan, Armenia. He is a lecturer at the Yerevan State University, leading the “Communication, Media and Society” Master’s programme at the Department of Journalism. Along with other courses, he teaches “Media and Cultural Studies”. His recent articles are related to such issues as political, social, and cultural implications of information and communication technologies, post-Soviet media culture and transformations of urban spaces, as well as Russian-Soviet orientalism and cultural identity. Among his recent publications are: Articles “Boredom” and “Hierarchy” for the book “Atlas of Transformation”, JRP-Ringier, 2010 (Project “Monument to Transformation 1989-2009”, Tranzit, Prague); Becoming Post-Soviet, Series: Documenta 13: 100 notes – 100 thoughts, No. 059, Hatje Cantz, 2012. PHD on Mathematics.