Սահմռկեցուցիչ պատմության «ձայնը» (ձայնագրություն)
Այսօր Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում, Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, շարունակվել է Հայկանուշ Միքայելյանի դատավարությունը: Վերջինս ամբաստանյալի կարգավիճակում է հայտնվել իր նախկին հարսների հետ կատարվածի պատճառով:
Հայկանուշի որդին՝ Դավիթ Զիրոյանը, սկզբում կնության էր առել Մոնիկային (2005-2008թթ.), այնուհետեւ ամուսնացել էր Մարիամ Գեւորգյանի հետ (2010թ.): Թե ինչ էր կատարվել այս աղջիկների հետ Զիրոյանների ընտանիքում, «Հետքն» արդեն անդրադարձել է, ընդ որում՝ կատարվածը մանրամասնություններով «Հետքին» պատմել էին հենց իրենք՝ Մարիամն ու Մոնիկան:
Մոնիկայի իրական անունը Մելինե Բայաթյան է: «Հետքն» այլեւս նպատակահարմար չի համարում վերջինիս ներկայացնել կեղծանունով, քանի որ այս ընթացքում տարբեր լրատվամիջոցներում աղջկա իրական անուն-ազգանունը բազմիցս նշվել է:
Մելինեն եւ նրա ծնողները «Հետքի» թղթակցի հետ զրուցել են ավելի քան 40 րոպե: Գրեթե նույն բանը դրանից առաջ Մելինեն պատմել էր նաեւ քննիչին: Սակայն «Հետքի» հոդվածներում հրապարակված հանգամանքների շուրջ լրացուցիչ հարցաքննության ժամանակ Մելինե Բայաթյանն իր նախկին ցուցմունքների եւ լրագրողին պատմածների որոշ մասից հրաժարվել է: Արդյունքում Հայկանուշ Միքայելյանին առաջադրված մեղադրանքն ավելի մեղմ պատիժ է սահմանում, քան կարող էր լինել նախկին ցուցմունքների առկայության պայմաններում:
Այսօրվա նիստում ամբաստանյալի պաշտպան Արթուր Սարգսյանը միջնորդել է դատավարությունն անցկացնել դռնփակ՝ պատճառաբանելով, որ գործը վերաբերում է անձնական եւ ընտանեկան կյանքին: Տուժողներից Մելինե Բայաթյանը միջնորդությանը միացել է, ընդ որում՝ պաշտպանը դատարանում բացեիբաց հայտարարել է, որ նիստից առաջ խոսել է Մելինեի հետ եւ ճշտել, որ վերջինս նույնպես դռնփակ դատավարությանը կողմ է:
«Այսինքն՝ ամբաստանյալի ներկայացուցիչն ու տուժողը արտադատական կապերի մեջ են»,- իբրեւ հաստատված փաստ՝ արձանագրում է մյուս տուժողի՝ Մարիամի ներկայացուցիչ Նոնա Գալստյանը: Նա դատաքննությունը փակ անցկացնելու դեմ առարկել է՝ պնդելով, որ «սա (գործը) մարդու առողջության դեմ ուղղված հանցագործություն է»:
Նոնա Գալստյանը միաժամանակ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանին բացարկ է հայտնել, ինչը կքննարկվի հաջորդ նիստին՝ հունիսի 1-ին: Բայց այն արդեն կանցկացվի դռնփակ, քանի որ դատավորը պաշտպան Սարգսյանի միջնորդությունը բավարարել է:
Ելնելով վերոգրյալից՝ «Հետքը» հրապարակում է Մելինե Բայաթյանի եւ նրա ծնողների հետ զրույցի ձայնագրության առաջին մասը: Իսկ թե ինչու է իր որոշ պատմածներից Մելինեն հետագայում հրաժարվել, եւ ինչու է քննիչ Արթուր Ավետյանը հիմք ընդունել միայն աղջկա «հետագա» ցուցմունքները, կանդրադառնանք հաջորդիվ՝ ներկայացնելով նաեւ ձայնագրության մյուս հատվածները:

Запись рассказа о чудовищной истории
Сегодня в суде общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей продолжилось судебное заседание по делу Айкануш Микаелян. Последняя оказалась на скамье подсудимых из-за жестокого обращения с бывшими невестками.
Сын Айкануш Микаелян, Давид Зироян, сперва женился на Монике (2005-2008 гг.), а затем – на Мариам Геворкян (2010 г.). “Hetq” уже писал о том, что произошло с этими молодыми женщинами в семье Зироянов. При этом подробности произошедшего нам рассказали сами потерпевшие – Мариам и Моника.
Настоящее имя Моники Мелине Баятян. “Hetq” уже не считает целесообразным называть ее другим именем, поскольку за это время ее настоящее имя несколько раз упоминалось в различных СМИ.
С журналистом “Hetq”-а Мелине и ее родители беседовали более 40 минут. До этого Мелине рассказала обо всем и следователю. Однако в ходе дополнительного допроса она отказалась от части своих прежних показаний. В результате Айкануш Микаелян было выдвинуто обвинение, предусматривающее более мягкое наказание по сравнению с тем, которое грозило ей при сохранении предыдущих показаний.
На сегодняшнем судебном заседании защитник подсудимой Артур Саркисян, сославшись на то, что дело касается личной и семейной жизни, ходатайствовал о проведении закрытого судебного процесса. К ходатайству присоединилась также потерпевшая Мелине Баятян. В суде защитник открыто заявил, что до начала заседания он разговаривал с Мелине, которая также высказалась за проведение закрытого судебного заседания.
”Фактически представитель подсудимой и потерпевшая поддерживают внесудебные связи”,- констатировала представитель потерпевшей Мариам Геворкян Нона Галстян. Она возразила против проведения судебного процесса в закрытом режиме, отметив, что речь идет “о преступлении, направленном против здоровья человека”.
Вместе с тем Н.Галстян представила ходатайство об отводе кандидатуры судьи Армена Бекташяна, которое будет рассмотрено на заседании 1 июня. Это заседание уже будет проводиться за закрытыми дверями, поскольку судья удовлетворил ходатайство защитника Саркисяна.
Исходя из вышеизложенного, “Hetq” представляет первую часть аудиозаписи разговора с Мелине Баятян и ее родителями. Что касается того, почему Мелине в дальнейшем отказалась от части свого рассказа и почему следователь Артур Аветян взял за основу последние показания потерпевшей, то этот вопрос будет рассмотрен в нашей следующей публикации, в которой мы представим также остальную часть аудиозаписи.