ԵՄ-ն 300 հազար եվրոյի օգնություն կտրամադրի Հայաստանում հակամարտությունից տուժածներին
Եվրոպական միությունը հայտարարել է մոտ 118 միլիոն դրամի (300,000 եվրո) հրատապ օգնություն սեպտեմբերին տեղի ունեցած բախումների հետևանքով տուժած մարդկանց համար։ Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության մամուլի և տեղեկատվության բաժինը:
«Գալիք ձմռան ընթացքում այս ֆինանսավորումը կուղղվի ռազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված 7600 անձանց շրջանում առավել խոցելի մարդկանց, ինչպես նաև այդ մարդկանց հյուրընկալող համայնքներին և այն խոցելի անձանց, որոնք մնացել են հակամարտության ազդակիր տարածքներում։
ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինն ասել է.«Անցյալ ամսին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով եղել են ավելի շատ տեղահանումներ, ավելի շատ կորուստներ և ավերածություններ։ Եվրոպական միությունը հատկացնում է լրացուցիչ հրատապ ֆինանսական աջակցություն՝ մարտերից ուղղակիորեն տուժած առավել խոցելի անձանց կարիքները հոգալու և ձմռան ցուրտ ամիսների հաղթահարման հարցում նրանց օգնելու նպատակով»։
Հայաստանում ԵՄ գործընկեր մարդասիրական կազմակերպությունները կտրամադրեն հիգիենայի պարագաներ, կացարանների վերանորոգման փաթեթներ և դրամական աջակցություն՝ օգնելու մարդկանց հոգալ իրենց հիմնական կարիքները, օրինակ՝ սնունդ, ջեռուցման ծախսեր կամ վարձավճար:
Արտակարգ աջակցության տրամադրումը սերտորեն կհամակարգվի Հայաստանի իշխանությունների և արտակարգ իրավիճակների դերակատարների հետ:
Ֆինանսական աջակցությունը հնարավոր է դարձել «Emergency Toolbox» (Հրատապ գործիքատուփ) գործիքակազմի շնորհիվ, որը նախատեսված է արտակարգ իրավիճակներին արագ արձագանքման և ԵՄ-ի սահմաններից դուրս գտնվող խոցելի մարդկանց առաջնահերթ ֆինանսական միջոցներ տրամադրելու նպատակով և համակարգվում է Եվրոպական հանձնաժողովի Emergency Response Coordination Centre (ERCC) (Հրատապ արձագանքման համակարգման կենտրոնի) կողմից»,-նշված է հաղորդագրությունում։

The European Union has announced EUR 300,000 of emergency aid for those impacted in Armenia by the September clashes along the border with Azerbaijan.
During the upcoming winter, this funding will support the most vulnerable people among the 7,600 people who fled the hostilities, the communities hosting them, and vulnerable individuals who stayed in the conflict-affected areas.
EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin said, “The hostilities last month have caused more displacement, more loss, more destruction. The European Commission is allocating additional emergency funding to address the needs of the most vulnerable among the people directly affected by the fighting, and help them get through the cold months.”
EU humanitarian partner organisations in Armenia will deliver hygiene items, shelter repair kits and cash support to help people cover their essential needs, for example food, heating costs, or rent.
The delivery of emergency support will be closely coordinated with the Armenian authorities and emergency actors.
This funding is made available through the “Emergency Toolbox”, an instrument to rapidly respond to emergencies and provide first-line funding for vulnerable people outside the EU, coordinated by the Emergency Response Coordination Centre (ERCC) of the European Commission.