Կայացել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Երևանում մեկնարկած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին: Այն անցկացվում է նեղ և ընդլայնված կազմերով, այսօր տեղի է ունեցել նեղ կազմով հանդիպումը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Նիստին մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Նեղ կազմով նիստի սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Անկեղծորեն ուրախ եմ ողջունելու Ձեզ Հայաստանի մայրաքաղաքում, որտեղ մենք, կարելի է ասել ավանդաբար, անցկացնում ենք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի աշնանային նիստը։
Ցավով պիտի նշեմ, որ համաշխարհային տնտեսությունը դժվար ժամանակներ է ապրում. բազմաթիվ առևտրային, արդյունաբերական և լոգիստիկ կապեր, որոնք դեռ նոր էին սկսել վերականգնվել համավարակից հետո, այժմ նոր ցնցումների են ենթարկվում: Հարցականի տակ են հայտնվել նաև համաշխարհային տնտեսական համակարգի հիմնարար սկզբունքները։
Ներկայիս անկայուն տնտեսական իրողությունների պայմաններում կասկած չեն հարուցում բարձրագույն մակարդակում կանոնավոր վստահելի երկխոսության արդիականությունն ու պահանջարկը՝ առավել ներդաշնակ և համակարգված փոխգործակցության համար:
Փոխադարձ շահերի ըմբռնումը, փոխզիջումների և համագործակցության պատրաստակամությունը կարող են դառնալ բազմաթիվ հարցերի լուծման բանալին: Այս համատեքստում ցանկանում եմ նշել ԵԱՏՄ շրջանակում բոլոր մակարդակներում իրականացվող բառի բուն իմաստով ամենօրյա աշխատանքը՝ ի հայտ եկող խնդիրներին արձագանքի համակարգված միջոցառումներ մշակելու ուղղությամբ:
Մինչ խոսքը Միջկառավարական խորհրդի նախագահ Ակիլբեկ Ժապարովին փոխանցելը, թույլ տվեք երախտագիտություն հայտնել ղրղզական կողմին ինչպես նախագահության, այնպես էլ այսօրվա հարուստ օրակարգի մշակման ուղղությամբ գործադրված ջանքերի համար, որն ընդգրկում է եվրասիական ինտեգրման արդիական հարցերի բավական լայն շրջանակ։
Բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք և կառուցողական քննարկումներ»:
Նեղ կազմով նիստին ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերական նախագծերի ֆինանսավորման աղբյուրներին ու մեխանիզմներին, Միության ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացմանը վերաբերող հարցեր:
Միջկառավարական խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն է ներկայացվել գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման ուղղությամբ միջազգային պայմանագրերի նախապատրաստման ընթացքի, ինչպես նաև Միության ներսում ապրանքների էլեկտրոնային առևտրի կառավարման միասնական վերլուծական համակարգի տեխնիկական առաջադրանքի մշակման մասին: Զեկուցվել է նախորդ նիստերի հանձնարարականների և կարգադրությունների կատարման վերաբերյալ:

Понимание взаимных интересов может стать ключом к решению многих вопросов: премьер-министр Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в проходящем в Ереване очередном заседании Евразийского межправительственного совета, которое проводится в узком и расширенном составах. Сегодня состоялось заседание в узком составе.
В заседании также приняли участие председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко, премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов, председатель Кабинета министров Республики Кыргызстан Акылбек Жапаров и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
Премьер-министр Армении встретил коллег из государств-членов ЕАЭС, затем состоялась протокольная церемония фотографирования.
В начале заседания в узком составе Никол Пашинян выступил с приветственной речью, в которой, в частности, отметил:
“Уважаемые гости,
Уважаемые главы правительств,
Искренне рад приветствовать вас в столице Армении, где мы, можно сказать традиционно, проводим осеннее заседание Евразийского межправительственного совета.
С сожалением вынужден отметить, что мировая экономика переживает не лучшие времена: многие торговые, производственные и логистические связи, которые только начали восстанавливаться после пандемии, теперь подвергаются новым потрясениям. Под вопросом оказались в том числе основополагающие принципы глобальной экономической системы.
В нынешних неустойчивых экономических реалиях не вызывают сомнений востребованность и безусловная актуальность регулярного доверительного диалога на высшем уровне для более слаженного и скоординированного взаимодействия․
Понимание взаимных интересов и готовность к компромиссам и сотрудничеству могут стать ключом к решению многих вопросов. В этом контексте отмечу каждодневную, в буквальном смысле слова, работу по выработке скоординированных мер реагирования на возникающие проблемы, проводимую в рамках ЕАЭС на всех уровнях.
Прежде чем передать слово председателю Межправительственного совета Акылбеку Усенбековичу, позвольте выразить признательность кыргызской стороне как за председательство, так и за усилия по выработке сегодняшней насыщенной повестки, которая охватывает довольно широкий круг актуальных вопросов евразийской интеграции.
Желаю всем нам плодотворной работы и конструктивных обсуждений.
В ходе заседания заседания в узком составе главы правительств стран Евразийского экономического союза обсудили источники и механизмы финансирования промышленных кооперационных проектов в рамках ЕАЭС, вопросы устранения препятствий на внутреннем рынке Союза.
Члены ЕМПС были проинформированы о ходе подготовки международных договоров по формированию общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов, а также о разработке технического задания единой аналитической системы управления электронной торговлей товарами на внутреннем рынке Союза. Было доложено о выполнении поручений и распоряжений предыдущих заседаний.