Հայերը պետք է միասնական ճակատ կազմեն Թուրքիայի հետ ցանկացած բանակցություն վարելուց առաջ
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի` սփյուռքի հետ երկխոսություն սկսելու ջանքերի վերաբերյալ իմ վերջին հոդվածը բազմաթիվ արձագանքների տեղիք տվեց հայկական և թուրքական շրջանակներում:
Թուրքական թերթերը, հեռուստաընկերություններն ու կայքերը լայնածավալ լուսաբանություններ կատարեցին Դավութօղլուի՝ հայերի հետ կապեր հաստատելու փորձերի վերաբերյալ: Թուրքական ԶԼՄ-ներն արտաքին գործերի նախարարի նախաձեռնությունը կապում են հայերի՝ 2015 թվականին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակման ծրագրերի հետ:
Հայերը ևս մեկնաբանություններով ողողեցին ինտերնետային էջերն ու facebook-ը իմ հոդվածի կապակցությամբ, որը շրջանառվեց աշխարհով մեկ անգլերեն, հայերեն, թուրքերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն լեզուներով: Հայերի արձագանքն հասկանալիորեն լի էր կասկածամտությամբ և զգուշավորությամբ: Հայաստանի պաշտոնատարները հանգիստ հետևում էին Դավութօղլուի հանդիպումների վերաբերյալ զեկույցներին` զերծ մնալով որևէ հրապարակային մեկնաբանություն անելուց, մինչդեռ Ստամբուլի հայկական մամուլը մարզապես վերատպում էր այն, ինչ այդ թեմայի շուրջ հրապարակվում էր թուրքական մամուլում:
Հայ ընթերցողներին երկու հարց հուզեց. ո՞վ կներկայացնի սփյուռքը, եթե և երբ հայերը սկսեն բանակցություններ վարել Թուրքիայի հետ, և որո՞նք են կոնկրետ հայկական պահանջները Թուրքիայի կառավարությունից:
Սրանք չափազանց բարդ խնդիրներ են, որոնք պետք է լուրջ դիտարկվեն աշխարհասփյուռ հայերի կողմից: Իդեալական կլիներ, եթե սփյուռքի ներկայացուցիչներն ընտրվեին իրենց երկրների հայ բնակիչների քվեների միջոցով, ինչպես առաջարկել էի իմ նախկին հոդվածներում: Ընտրվածներն իրավունք կունենան ներկայացնել սփյուռքահայությանը ցանկացած բանակցություններում:
Այս ներկայացուցիչները կհամաձայնեցնեն իրենց որոշումներն ու գործողությունները Հայաստանի կառավարության հետ, մասնավորապես Թուրքիայի հետ բանակցություններ վարելու չափազանց կարևոր խնդրի շուրջ` ստեղծելով համատեղ պատվիրակություն: Դասեր քաղելով ձախողված հայ-թուրքական արձանագրությունների փորձից, հստակ է, որ անհնար է Թուրքիայի հետ երկխոսություն հաստատել առանց երկուսի` Հայաստանի և սփյուռքի մասնակցության և համաձայնության:
Սփյուռքի ընտրովի կառույցի բացակայության դեպքում, հայկական երեք ավանդական քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչները, Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ, կարող են նախաձեռնել միասնական բանակցությունների թիմ: Պատվիրակությունն առավել ներկայացուցչական դարձնելու նպատակով, մի քանի գլխավոր համայնքային կազմակերպություններ և ճանաչված անհատներ կարող են նաև ընդգրկվել այնտեղ, ներառյալ` Թուրքիայի հայերի ներկայացուցիչը:
Մեկ այլ չափազանց կարևոր հարց թուրք պաշտոնատարների հետ բանակցությունների օրակարգ մշակելն է: Որո՞նք են հայերի կոնկրետ պահանջները Թուրքիայից: Այս շատ լուրջ և զգայուն խնդիր է, որը պահանջում է հայկական հարցի խորը գիտելիք և բանակցություններ վարելու ռազմավարության և մարտավարության մասնագիտություն:
Հայերի համար ուսուցողական կլիներ դիտարկել, թե ինչպես էին Իսրայելն ու հրեական 23 խոշոր կազմակերպություններ միավորվել` կազմելով մի համաժողով
Գերմանիայից հրեաների նյութական պահանջների` Հոլոքոստի զոհերի համար փոխհատուցում ստանալու նպատակով, և թե ինչպես էին այս կազմակերպությունները համաձայնեցնում իրենց դիրքորոշումները Իսրայելի հետ, որը փոխհատուցման առանձին պայմանագիր էր կնքել Արևմտյան Գերմանիայի հետ: Տարիների ընթացքում նրանց համատեղ ջանքերի արդյունքում հրեական սփյուռքի կազմակերպությունների և Իսրայելի կոալիցիան Գերմանիայից որպես փոխհատուցում ստացավ 70 միլիարդ դոլար:
Կարելի է հավելյալ դասեր քաղել զանգվածային դատերից, ասբեստի ներգործությունից, ապրանքների համար պատասխանատվությունից, ինչպես նաև Նյու Յորքի Առևտրական զույգ շենքերի կործանումից և Մեքսիկայի ծովածոց նավթ թափելուց առաջացած ֆինանսական կարգավորումների օրինակներից:
Այնուամենայնիվ, Հոլոքոստի և Հայոց Ցեղասպանության միջև մի կարևոր տարբերություն կա: Մինդեռ հրեաները կոտորվեցին Եվրոպական երկրներում նացիստական իշխանության լծի տակ, հայերը կոտորվեցին և բռնի կերպով հեռացվեցին իրենց հայրենիքից: Ուստի, դրամական ոչ մի վճարում չի կարող լիովին փոխհատուցել հայերին իրենց պատմական հողերի կորստի դիմաց: Հայերը պետք է պահանջեն ոչ միայն իրենց անձնական կորուստների փոխհատուցում, այլ նաև պահանջեն վերադարձնել Արևմտյան Հայաստանը, ինչպես վճռել էր նախագահ Վուդրո Վիլսոնը` մի պահանջ, որը Թուրքիան շարունակաբար մերժում է:
Եթե լուրջ բանակցություններ սկսվեն, ապա հայերի համատեղ պատվիրակությունը կկարողանա Թուրքիայից պահանջել հետևյալ նախնական քայլերը, որոնցով Թուրքիան կապացուցի իր բարյացակամությունը`
-- փոխհատուցել ցեղասպանության բոլոր զոհերին,
--վերականգնել և Ստամբուլի հայոց պատրիարքարանին վերադարձնել կրոնական բոլոր սրբավայրերը,
--վերադարձնել առգրավված մասնավոր և համայնքային բոլոր կալվածքները իրենց հայ տերերին,
--ապահովել Հայաստանի Հանրապետության համար հատուկ միջանցք օգտագործելու համար Տրապիզոնի թուրքական նավահանգիստը առևտրային նպատակներով,
--թույլատրել հայերին առանց մուտքի արտոնագրի այցելել Արարատ, Անի և Թուրքիայում գտնվող այլ հայկական պատմական վայրերը,
-- վերացնել Հայաստանի շրջափակումը,
--վերջ տալ Հայոց ցեղասպանության Թուրքիայի կողմից ժխտման պաշտոնական քաղաքականությանը և ջնջել Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը,
--զերծ մնալ Հայաստանի և Արցախի դեմ ուղղված թշնամական քաղաքականությունից:
Համաձայնության գալու դեպքում, այս միջոցառումները զգալի առաջընթաց կլինեն Թուրքիայից հայկական պահանջների հետապնդման գործում, մինչդեռ տարածքների վերադարձի խնդրին կարելի է առանձին դիմել միջազգային իրավական ատյաններին:

My latest column on Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s efforts to initiate a dialog with the Diaspora generated numerous reactions from both Armenians and Turks.
Turkish newspapers, TV stations, and websites gave extensive coverage to Davutoglu’s reported overtures to Armenians. The Turkish media linked the Foreign Minister’s initiative to Armenian plans for the commemoration of the 100th anniversary of the Genocide in 2015.
Armenians posted dozens of comments on websites and facebook in response to my column which was circulated worldwide in English, Armenian, Turkish, French, and Russian. The Armenian reaction was understandably skeptical and cautious. Armenian government officials quietly followed the reports on Davutoglu’s meetings without making any public comment, while the Armenian press in Istanbul simply reprinted what the Turkish media had published on this topic.
Armenian readers raised two key issues: Who would represent the Diaspora if and when Armenians start negotiating with Turkey, and what should be the specific Armenian demands from the Turkish government?
These are highly complex issues deserving serious consideration by Armenians worldwide. Ideally, Diaspora representatives should be selected through elections in various countries, as proposed in my earlier columns. Those elected would have the right to represent Diaspora Armenians in any negotiations.
These representatives would have to coordinate their decisions and actions with the Armenian government, particularly on the critical issue of negotiating with Turkey, by forming a joint delegation. As Armenians learned from the recent fiasco of the Armenia-Turkey Protocols, it would be unthinkable to reach a settlement with Turkey without the participation and agreement of both Armenia and the Diaspora.
In the absence of an elected Diasporan structure, representatives of the three main Armenian political parties, jointly with the Armenian government, could take the lead in forming a single negotiating team. To make the delegation more inclusive, several major community organizations and prominent individuals could be asked to join, including representatives of Armenians in Turkey.
Another critical issue is framing the agenda of negotiations with Turkish officials. What are the Armenians’ concrete demands from Turkey? This is an extremely serious and sensitive matter that requires in depth knowledge of the Armenian Cause and expertise in negotiating strategies and tactics.
It would be instructive for Armenians to review how Israel and 23 major Jewish organizations came together as the Conference on Jewish Material Claims Against Germany, to obtain restitution for Holocaust victims; and how these organizations coordinated their positions with the State of Israel which signed a separate Reparations Agreement with West Germany? Over the years, as a result of their collaborative efforts, the coalition of Jewish Diaspora organizations and Israel received more than $70 billion dollars in restitution from Germany.
Additional lessons could be learned from examples of financial settlements resulting from mass torts, asbestos exposure and product liability, and claims arising from destruction of the World Trade Center and the Gulf oil spill.
There is, however, a significant difference between the Holocaust and the Armenian Genocide. While the Jewish people were exterminated in European countries under Nazi rule, Armenians were massacred and forcefully driven from their ancestral homeland. Therefore, no amount of monetary payment will fully compensate Armenians for the loss of their historic lands. Armenians should seek not only compensation for their personal losses, but also the return of Western Armenia as arbitrated by Pres. Woodrow Wilson -- a claim Turkey has repeatedly rejected.
Should serious negotiations materialize, the joint Armenian delegation could ask Turkey to take the following preliminary actions to show its good faith:
-- Compensate all Genocide victims;
-- Rebuild and return all religious sites to the Armenian Patriarchate of Istanbul;
-- Return all confiscated private and community properties to their Armenian owners;
-- Provide the Republic of Armenia with special access to the Turkish port of Trabzon for commercial purposes;
-- Give Armenians visa-free entry to Ararat, Ani, and other Armenian historical sites in Turkey;
-- Lift the blockade of Armenia;
-- End Turkey’s official policy of denial of the Armenian Genocide and annul Article 301 of the Turkish Penal Code;
-- Refrain from all hostile policies directed against Armenia and Artsakh (Karabagh).
These measures, if agreed upon, would represent significant progress in the pursuit of Armenian claims from Turkey, whereas the issue of territorial restitution could be addressed separately through international legal action.