Նիկոլ Փաշինյան. «Ես ցանկանում եմ, որ խաղաղության պայմանագիրը կնքվի մինչև այս տարեվերջ»
Պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն, ԱԺ ամբիոնից պատասխանելով պատգամավոր Լուսինե Բադալյանի հարցին, նշեց, որ ինքն ու Կառավարությունը բոլոր հնարավոր ջանքերը կգործադրեն, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքումը՝ մինչև տարեվերջ, լինի իրատեսական:
Պատգամավորը հետաքրքրվել էր, թե ո՞ր փուլում են գտնվում բանակցությունները և հավանակա՞ն է խաղաղության պայմանագրի կնքումը: Բադալյանը նաև հետաքրքրվեց՝ արդյոք նման պայմանագրի կնքումը նշանակում է բարեկամությու՞ն թշնամիների հետ:
«Կա մի այսպիսի կարևոր հանգամանք: Մենք հույս ունենք, և դա կարևոր նրբություն է, որ մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ավարտված լինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները: Ինչքանով է դա իրատեսական, եթե հաշվի առնենք, որ Պրահայում մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ դա տեղի է ունենալու 1991թ․ սահմանների հիման վրա, կարող է լինել իրատեսական: Այդ սահմաններն, ըստ էության, հայտնի են»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կարևոր է նաև երկխոսություն սկսելը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև: Ըստ նրա՝ Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և պաշտպանության տեսանելի մեխանիզմներ պետք է լինեն:

Никол Пашинян: “Я хочу, чтобы договор о мире был заключен до конца этого года”
Правительство приложит все усилия, чтобы заключение с Азербайджаном договора о мире стало реальностью до конца этого года, заявил сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Лусине Бадалян.
Депутат поинтересовалась, на каком этапе находится переговорный процесс и есть ли вероятность заключения договора о мире.
“Есть одно важное обстоятельство: мы надеемся, и это важный нюанс, что работы по делимитации завершатся до подписания договора о мире. Насколько это реально, если учесть, что в Праге мы достигли договоренности об осуществлении этих работ на основании границ 1991 года. Эти границы, по сути, известны”,- сказал глава правительства.
Никол Пашинян также отметил важность начала диалога между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Должны быть ощутимые механизмы обеспечения прав и защиты населения Карабаха, добавил премьер.