Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորել է Անն-Լորանս Պետելը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները ստացել են նոր դինամիկա, ինչի արդյունքն է նաև տարբեր մակարդակներում հաճախակի փոխայցելությունները: «Այս ընթացքում բազմիցս համոզվել ենք, որ Ֆրանսիան մեզ համար բարեկամ երկիր է և դժվարին իրավիճակներում մշտապես գտնվում է Հայաստանի կողքին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահարգրգիռ է երկկողմ փոխգործակցության հետևողական զարգացմամբ բոլոր ոլորտներում:
Անն-Լորանս Պետելը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և որպես իշխող կուսակցության ներկայացուցիչ՝ հավելել, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է շարունակելու իր օժանդակությունը մեր երկրին մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների վերացման քայլերին, արդեն իսկ Հայաստանում գտնվող ԵՄ առաքելության գործունեությանը: Վարչապետը շեշտել է Ֆրանսիայի կարևորագույն դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն:
Մտքեր են փոխանակվել երկու երկրների տնտեսական կապերի և առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման ուղղությամբ հետագա քայլերի շուրջ: Քննարկվել են ենթակառուցվածքների, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, ավիափոխադրումների, ներդրումների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию группы дружбы Франция-Армения парламента Франции
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию группы дружбы Франция-Армения парламента Франции во главе с Анн-Лоранс Петель.
Премьер-министр с удовлетворением подчеркнул, что в последние годы отношения между Арменией и Францией приобрели новую динамику, результатом чего являются также частые взаимные визиты на разных уровнях. “За это время мы неоднократно убеждались в том, что Франция - дружественная для нас страна и в трудных ситуациях всегда находится рядом с Арменией”, - отметил Никол Пашинян, добавив, что правительство Армении заинтересовано в последовательном развитии двустороннего сотрудничества во всех сферах.
Анн-Лоранс Петель поблагодарила за теплый прием и как представитель правящей партии добавила, что Франция готова и впредь оказывать помощь нашей стране в преодолении вызовов.
В ходе встречи собеседники обсудили происходящие в регионе Южного Кавказа процессы, шаги по ликвидации последствий агрессии Азербайджана, деятельность находящейся в Армении миссии ЕС. Премьер-министр подчеркнул важную роль Франции как государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Состоялся обмен мнениями о дальнейших шагах по развитию экономических связей и увеличению объемов товарооборота между двумя странами. Обсужден ряд вопросов расширения сотрудничества в сферах инфраструктур, телекоммуникаций, энергетики, авиаперевозок, инвестиций, сельского хозяйства, здравоохранения, науки и образования.