Վարչապետը տիկնոջ հետ մասնակցել է Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մասնակցել է Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովի բացման արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, տարբեր ոլորտներ ներկայացնող սյուռքահայ բազմաթիվ գործիրչներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետի աշխատակազմը հրապարակել է Նիկոկ Փաշինյանի ելույթը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Արցախի մեծարգո նախագահ,Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ,Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար, պետական այրեր, հարգելի հյուրեր, սիրելի հայրենակիցներ,
Ողջունում եմ Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովի անցկացումը և նրա բոլոր մասնակիցներին: Հայաստան-Սփյուռք երկխոսության համատեքստում այս հավաքն իրավամբ սպասված և տեղին է, մանավանդ այս օրերին, երբ բոլորին ակնհայտ է, որ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները բովանդակային, սոցիալ-հոգեբանական, կազմակերպչական խորը փոփոխությունների են ենթարկվում՝ անկախ մեր կամքից:
Այդ փոփոխությունները տեղի են ունենում ոչ թե այն պատճառով, որ ինչ-որ մեկը ցանկանում է դա, այլ որովհետև գլոբալ պրոցեսներն են պարտադրում նման փոփոխոություններ: Այդ փոփոխությունները կապ չունեն ոչ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության, ոչ էլ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ողբերգության հետ: Թե հեղափոխությունը, թե պատերազմն առիթ էին, որ մենք արձանագրենք ակնհայտը, իսկ ակնհայտ է այն, որ ժամանակն անխուսափելի ազդեցություն է թողնում նաև հայկական Սփյուռքի էության և բովանդակության վրա:
Ի՞նչ է նշանակում սփյուռքահայ մի դարաշրջանում, երբ մարդը կարող է շաբաթվա 7 օրն անցկացնել 6 տարբեր աշխարհամասերում: Ի՞նչ է նշանակում լինել սփյուռքահայ մի պայմաններում, երբ աշխարհի ցանկացած վայրից կարելի է վայրկյանների ընթացքում նամակ, լուսանկար ու տեսանյութ ուղարկել և ստանալ, ուղիղ տեսակապ հաստատել ցանկացածի հետ օրվա մեջ 24 ժամ: Ի՞նչ է նշանակում համայնքային կյանք մի պայմաններում, երբ հայ գրականությունը, հայկական մամուլը, գրքերն ինտերնետի միջոցով հասանելի են ցանկացած ժամանակ և ցանկացած վայրում, և ցանկացած հայ ցանկացած պահի կարող է խոսել ցանկացած այլ հայի հետ՝ գեներացնել, կիսել, տարածել ցանկացած գաղափար մի պայմաններում, երբ Հայաստանն ինտերնետի հասանելիությամբ ու ազատությամբ աշխարհի առաջատար երկրների ցանկում է:
Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանելը չափազանց կարևոր է բոլորիս համար: Եվ մենք կարծում ենք, որ այս հարցերի պատասխանները Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի հարաբերություններում շատ բան են փոխելու: Նման բան կարծում ենք այն համոզմունքով, որ աշխարհասփյուռ հայությունը մեծ ներուժ է: Եվ նման աշխարհասփյուռ ռեսուրս ունեցող երկիրը՝ ինչպիսին է Հայաստանը, չպետք է ունենար այն խնդիրները, որ ունի: Իսկ եթե ունի՝ նշանակում է մենք շատ բան սխալ ենք արել և անում ոչ միայն Հայաստանում, այլև Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում:
Ամենամեծ սխալն, իմ կարծիքով, այն է, որ Հայաստան-Սփյուռք խոսակցությունը սովորաբար սկսվում, ընթանում և ավարտվում է մեզ հայտնի, կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ համազգային հավանության արժանացած ճշմարտություններով: Սա, իհարկե, վատ չէ: Սա նույնիսկ լավ է, բայց անթերի չէ այն իմաստով, որ չի ընդլայնում ինքներս մեր և աշխարհի մասին մեր ունեցած պատկերացումները: Սա էլ իր հերթին հնարավորություն չի տալիս, որ մենք բավարար արագությամբ ընկալենք և արձանագրենք աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններին, ասել է թե օգտվենք հնարավորություններից և կառավարենք մարտահրավերները:
Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովը տեղի է ունենում մի պայմաններում, երբ աշխարհի, տարածաշրջանի, նույնիսկ ինքներս մեր մասին շատ պատկերացումներ, երազանքներ սասանվել են, երբեմն նույնիսկ փլուզվել: Մեր առաջարկն ու պատկերացումն է՝ ոչ թե մնալ այդ փլատակների տակ, այլ փորձել գտնել նոր հնարավորություններ, փորձել հատկապես Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնել նոր պատկերացումների, նոր երազանքների, նոր մոտեցումների ձևավորման և զարգացման մի հարթակ՝ առանցքում ունենալով Հայաստանի անկախ, ինքնիշխան, անվտանգ, ազատ, զարգացած, ժողովրդավարական հանրապետություն, որովհետև ցանկացած հայ գլոբալացված աշխարհի ցանկացած վայրում կարող է ունենալ ցանկացած բան՝ բարեկեցություն, աշխատանք, փող, ընտանիք: Եվ բացառություն է միայն մեկ բան, և այդ մեկ բանը Հայաստանի Հանրապետությունն է, որի քաղաքացի լինելու հպարտությունն ու երջանկությունը կրում են դահլիճում ներկա մարդկանց մեծամասնությունը:
Համամաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովը նպատակ ունի դառնալ այն մարդկանց հարթակ և հանդիպման վայր, ովքեր ուզում են և պատրաստ են Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը դարձնել համահայկական օրակարգ, իրենց ներդրումն ունենալ այդ շահի առաջ մղման գործում, աջակցել պետականության ինստիտուցիոնալ կայացմանն ու ռազմավարական զարգացմանը՝ որպես 21-րդ դարի մարտահրավերներին համարժեք, արդիական պետություն: Շնորհակալ եմ բոլորիդ մասնակցության և պատրաստակամության համար»:
Գագաթնաժողովն ընդհանուր առմամբ ունենալու է 8 պանելային քննարկում և 17 համաժամանկյա նիստ՝ քննարկելով Հայաստանի անվտանգությունից մինչև աշխարհում հայկական շահերի պաշտպանություն, հայրենադարձությունից մինչև կրթություն, առողջապահություն և գյուղատնտեսություն, ճգնաժամային համայնքներից մինչև Սփյուռքի երիտասարդությանն առնչվող հարցեր: Գագաթնաժողովն ունի 600 մասնակից 50 երկրներից: Հանդես են գալու ավելի քան 100 բանախոսներ 15 երկրներից:

Pashinyan at Global Armenian Summit: Admits Mistakes in Armenia-Diaspora Relations
Armenian PM Nikol Pashinyan today attended the opening ceremony of the first Global Armenian Summit at the National Gallery of Armenia together with his wife Anna Hakobyan.
Here’s an official, unedited transcript of Pashinyan’s remarks.
I salute the holding of the first Global Armenian Summit and welcome all its participants. In the context of the Armenia-Diaspora dialogue, this gathering is rightly expected and relevant, especially these days, when it is obvious to everyone that Armenia-Diaspora relations are undergoing profound substantive, socio-psychological, and organizational changes, regardless of our will.
These changes are taking place not because someone wants them, but because global processes are forcing such changes. These changes have nothing to do with the revolution that took place in Armenia in 2018, nor the tragedy of the 44-day war in 2020. Both the revolution and the war were an opportunity for us to record the obvious, and the obvious thing is that time has an inevitable effect on the essence and content of the Armenian Diaspora.
What does Diaspora Armenian mean in an era when a person can spend the 7 days of the week in 6 different parts of the world? What does it mean to be a Diaspora Armenian in a situation where you can send and receive letters, photos and videos from anywhere in the world within seconds, establish video contact with anyone 24 hours a day? What does community life mean in a situation where Armenian literature, the Armenian press, books are available through the Internet at any time and in any place, and any Armenian can talk to any other Armenian at any time, generate, share, spread any idea, given that Armenia is on the list of the world's leading countries in terms of internet access and freedom.
The answers to these questions are extremely important for all of us. And we believe that the answers to these questions will change a lot in the relations between the Republic of Armenia and the Diaspora. We believe in this with the conviction that Armenians around the world have great potential. And a country with such worldwide resources, such as Armenia, should not have the problems it has now. And if it has, it means that we have done and are doing a lot wrong not only in Armenia, but also in Armenia-Diaspora relations.
The biggest mistake, in my opinion, is that the Armenia-Diaspora conversation usually begins, proceeds and ends with the truths known to us, or as it is customary to say, universally approved truths. This is certainly not bad. This is even good, but it is not perfect in the sense that it does not expand our understanding of ourselves and the world. This, in turn, does not allow us to perceive and record the changes taking place in the world at a sufficient speed, that is, to grasp the opportunities and manage the challenges.
The first Global Armenian Summit is taking place in a situation where many ideas and dreams about the world, the region, even ourselves have been shaken, sometimes even collapsed. Our proposal and idea is not to remain under those ruins, but to try to find new opportunities, to try to make the Republic of Armenia a platform for the formation and development of new ideas, new dreams, new approaches, with an independent, sovereign, safe, free, developed and democratic Armenia as the core, because any Armenian anywhere in the globalized world can have anything: welfare, job, money, family. And there is only one exception, and that one thing is the Republic of Armenia, the pride and happiness of being a citizen of which is enjoyed by the majority of people present in this hall.
The first Global Armenian Summit aims to become a platform and a meeting place for people who want and are ready to make the state interest of the Republic of Armenia a pan-Armenian agenda, have their contribution to the advancement of that interest, to support the institutional accomplishment and strategic development of the statehood as a modern state able to meet the challenges of the 21st century.