Սոչիում կայացել է Պուտին-Փաշինյան հանդիպումը
Սոչիում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այն տեղի է ունեցել Փաշինյան-Ալիև-Պուտին եռակողմ հանդիպումից առաջ։
Հանդիպումը Սոչիի «Ռուս» առողջարանում էր, որտեղ ավանդաբար Պուտինն ընդունում է արտասահմանցի հյուրերին։ Հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը։ Ռուսական կողմից էլ ներկա էին այդ երկրի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։ Ընդհանուր առմամբ, Փաշինյան-Պուտին հանդիպումը տևել է մեկ ժամից մի փոքր ավելի։
Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ հանդիպման սկզբում Պուտինը հայտարարեց, որ Հայաստանի ղեկավարությունն ունի քաղաքական կամք լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը։ «Հակամարտությունն արդեն տասնամյակներ է տեւում։ Եվ դրան պետք է ինչ-որ կերպ վերջ տալ: Գիտեմ, որ դուք քաղաքական կամք ունեք դրա համար։ Մենք ամեն կերպ սատարում ենք: Պետք է գտնենք այն առանցքային պահերը, որոնք մեզ թույլ կտան առաջ շարժվել»,- ասել է Պուտինը։ Նա հույս է հայտնել, որ Սոչիում բանակցությունները եւս մեկ հնարավորություն կլինեն ներկա իրավիճակը քննարկելու համար։ Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանը ելնում է նրանից, որ Հայաստանը հնագույն ժամանակներից ռազմավարական դաշնակից ու գործընկեր է։
«Մենք տեսնում ենք մեր գործընկերների մոտեցումներն այն ամենին, ինչ կատարվում է հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ Ղարաբաղի շուրջ։ Այս հակամարտությունը շարունակվում է մեկ տասնամյակ, ուստի պետք է ինչ-որ ժամանակ վերջ տալ դրան, համաձա՞յն եք: Գիտեմ, որ դուք դրա համար քաղաքական կամք ունեք։ Եվ մենք ամեն կերպ աջակցում ենք դրան։ Մենք, ձեզ հետ, իհարկե, այժմ, իսկ հետո եռակողմ ձեւաչափով պետք է գտնենք այն առանցքային պահերը, որոնք թույլ կտան մեզ առաջ շարժվել»,- հայտարարել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինը հույս է հայտնել, որ եռակողմ գագաթնաժողովի ժամանակ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում առաջընթաց կլինի։ «Այսօր մենք պետք է խոսենք այս բոլոր հարցերի շուրջ, եւ մեծ հույս ունեմ, որ մենք առաջ կգնանք… Իսկապես հուսով եմ, որ այսօր մենք կկարողանանք կարգավորման ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրել», - նշել է նա։
Իր ելույթում Վլադիմիր Պուտինը նաև կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղում ապահովել խաղաղություն և ապաշրջափակել տրանսպորտային ենթակառուցվածքները։ «Ես ինձ թույլ կտամ հիշել այն, թե ինչպես է պայմանավորվածություն ձեռք բերվել զինված հակամարտության դադարեցման ընթացքում։ Այդ ժամանակ բոլորս ելնում էինք նրանից, որ կարեւորը խաղաղության ապահովումն է եւ զարգացման պայմանների ստեղծումը, այդ թվում՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար»,- ասել է Պուտինը։
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ցանկանում է Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը։ «Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել հրավերի և այսօրվա եռակողմ հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Իհարկե, մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը ծավալուն է, բայց, ձեր թույլտվությամբ, ես նույնպես բացման խոսքում ցանկանում եմ կենտրոնանալ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների վրա»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդունելի է անվանել ՌԴ մոտեցումները Հայաստանի ևր Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների հաստատման հարցում։ «Դուք շոշափեցիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հնարավոր խաղաղության պայմանագրի հարցը՝ ընդգծելով այս գործընթացի որոշ կարեւոր պարամետրեր՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հետ՝ պնդելով, որ կաջակցեք այն սկզբունքների ընտրությանը, որոնց օգտին կարտահայտվի հայկական կողմը»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ՌԴ նախագահը կաջակցի հայկական կողմի առաջարկին՝ այսօրվա եռակողմ հանդիպման արդյունքում հնարավոր եռակողմ հայտարարության տեքստում անդրադառնալ համապատասխան փաստաթղթին. «Հայաստանն առաջարկել է սա, սակայն մինչ այժմ չի հաստատվել, որ ռուսական կողմը սատարում է այդ առաջարկին։ Սա ոչ մի կերպ չի հակասում 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք բերված առաջարկություններին։ Հայաստանի համար կարեւոր է ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման հարցը Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց, որտեղ նրանք ներխուժել են 2022 թվականի մարտին և ի հեճուկս բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով հաղորդակցության ուղիներին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանի տարածքում հաղորդակցության ուղիները պետք է լինեն Երևանի լիակատար վերահսկողության ներքո։ «Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային վարչությունն իր հերթին պետք է վերահսկողություն իրականացնի ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նկատմամբ»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։
Փաշինյանը նաև ընդգծել է, որ կարևոր է ՌԴ հստակ դիրքորոշումը՝ Հայաստան ներխուժած ադրբեջանական ուժերի՝ ելման դիրքեր հետ քաշվելու վերաբերյալ։ «Ռուսաստանի դիրքորոշումն այն էր, որ սահմանազատման հանձնաժողովի ձևավորումը կդառնա սահմանների անվտանգության մեխանիզմ։ Մենք համամիտ չէինք այս դիրքորոշումը, բայց, ի վերջո, որոշեցինք հիմնվել մեր ռազմավարական դաշնակցի՝ Ռուսաստանի մեկնաբանության վրա։ Եվ չնայած դրան, սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նոր լայնածավալ ագրեսիա նախաձեռնեց Հայաստանի դեմ և օկուպացրեց մեր երկրի նոր տարածքներ, այդ իսկ պատճառով հիմա Հայաստանի համար կարեւոր է Ռուսաստանի հստակ դիրքորոշումը՝ ադրբեջանական զորքերը 2021 թվականի մայիսի 11-ի դրությամբ եղած ելման դիրքեր դուրս բերելու անհրաժեշտության ձևակերպմամբ»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը բարձրաձայնել է նաև գերիների խնդիրը՝ պնդելով, որ չնայած Վլադիմիր Պուտինի հետ բազմիցս քննարկել է այդ հարցը, այն դեռեւս լուծված չէ։ «Ուզում եմ ընդգծել Ադրբեջանում պահվող Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների ազատման եւ հայրենադարձության հարցի կարեւորությունը։ Չնայած նրան, որ մենք տասնյակ անգամ քննարկել ենք այս հարցը Ձեզ հետ եւ հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, հարցը դեռեւս լուծված չէ»,- նշել է վարչապետը։

В Сочи состоялась встреча премьер-министра Армения Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина
Мы, как и договаривались при встрече в Казахстане, встречаемся сегодня в Сочи. Сочи как место встречи тоже выбрано Вами и Президентом Алиевым. Мы уже неоднократно здесь встречались в таком формате. Прошу прощения за осеннюю погоду, но ничего не поделаешь, осень есть осень. Главное не в этом, главное, что есть возможность встретиться, поговорить.
По сути, мы уже начали это обсуждение, когда встречались в Астане «на троих», но, конечно, чтобы с таким серьёзным и застарелым вопросом, с такой проблемой разобраться, этого недостаточно. Поэтому и реализуем Вашу инициативу.
Совсем недавно по Вашей же инициативе была проведена онлайн-встреча на уровне глав государств ОДКБ.
Мы видим подходы наших коллег к тому, что происходит на армяно-азербайджанской границе и вокруг Карабаха. Этот конфликт длится уже десятилетия, поэтому надо всё-таки когда-то его завершать, согласен с этим. Знаю, что у Вас есть политическая воля к этому, и мы всячески это поддерживаем. Мы с Вами должны, конечно, сейчас – а потом в трёхстороннем формате – найти ключевые моменты, которые позволят нам сдвинуться вперёд.
Я позволю себе вспомнить о том, как была достигнута договорённость в ходе прекращения вооружённого конфликта, и тогда мы все исходили из того, что самое главное – это обеспечить мир и создать условия для развития, в том числе для развития экономики Армении, потому разблокировка транспортной инфраструктуры, создание новых маршрутов, все вопросы, связанные с развитием экономики, социальной сферы, – в конечном итоге это то, ради чего мы работаем, всё это планируется в интересах людей. Поэтому мы должны сегодня поговорить по всем этим вопросам, и очень надеюсь, что продвинемся.
Мы всегда исходим из того, что Армения – наш стратегический партнёр, союзник, как я уже говорил на встрече с лидерами ОДКБ, с древнейших времён, что называется, и по сей день. Поэтому для нас это всё-таки особая ситуация. Очень рассчитываю на то, что мы сегодня сможем сделать шаги вперёд в направлении урегулирования.
Рад Вас видеть.
Н.Пашинян: Спасибо большое, уважаемый Владимир Владимирович.
Прежде всего, позвольте поблагодарить Вас за приглашение и за организацию сегодняшней трёхсторонней встречи.
Конечно, повестка наших двусторонних отношений обширна, но с Вашего позволения я тоже в своём вступительном слове хочу сконцентрироваться на вопросах региональной безопасности.
На прошлой неделе на площадке Валдайского дискуссионного клуба Вы затронули вопрос о возможном мирном договоре между Арменией и Азербайджаном, подчёркивая некоторые важные параметры этого процесса, связанные с Нагорным Карабахом, утверждая, что Вы поддержите выбор тех принципов, в пользу которых выразится армянская сторона.
В ходе последнего закрытого заседания СКБ ОДКБ с Вашим участием я говорил об этом, хочу ещё раз подчеркнуть, – что по Нагорному Карабаху для нас приемлемы те подходы, которые предлагаются российским проектом базовых принципов и параметров установления межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Я надеюсь, что Вы поддержите предложения сослаться на этот документ в тексте сегодняшнего возможного трёхстороннего заявления по итогам нашей трёхсторонней встречи. Армения предложила это, но до сих пор у нас нет подтверждения, что российская сторона поддерживает это предложение.
Хочу подчеркнуть, что это никак не противоречит тем соглашениям, которые были достигнуты в Праге 6 октября сего года. Между прочим, в ходе пражских переговоров я ориентировался на Ваши, в том числе, публичные заявления по Нагорному Карабаху.
Уважаемый Владимир Владимирович!
Для нас очень важен вопрос вывода азербайджанских войск из зоны ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе, куда они вторглись в марте сего года. Вопреки договорённостям на высшем уровне азербайджанские войска до сих пор не вышли из зоны ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Надеюсь на решение этого вопроса по итогам сегодняшних обсуждений.
Что касается процесса делимитации государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, то началу работ по делимитации, мы не раз подчеркивали, должно предшествовать создание механизмов по повышению уровня стабильности и безопасности на азербайджано-армянской границе. Позиция России заключалась в том, что само формирование комиссии по делимитации и ее работа станут механизмом пограничной безопасности. Честно говоря, тогда мы не разделяли эту позицию, но в конце концов решили опираться на трактовку нашего стратегического союзника, то есть России. Вопреки этому 13 сентября сего года Азербайджан инициировал новую широкомасштабную агрессию против Армении и оккупировал новые территории нашей страны. Для нас очень важна чёткая позиция Российской Федерации в этом вопросе с формулировкой о необходимости отвода азербайджанских войск на позиции по состоянию на 11 мая 2021 года.
Касательно разблокирования региональных коммуникаций. Вы знаете, что Армения очень заинтересована в этом вопросе, и мы готовы в любой момент пойти на конкретные решения на основе девятого пункта трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и трёхстороннего заявления от 11 января 2021 года.
В этом контексте мы опираемся ещё и на третий пункт Вашего Указа от 9 ноября 2020 года «О мерах по поддержанию мира в Нагорном Карабахе» и на Ваше телеобращение от 9 ноября 2020 года, где отражаются те договорённости, которых мы достигли.
А суть вопроса в следующем: коммуникации, которые проходят по территории Республики Армения, должны находиться под полным контролем Республики Армения и эксплуатироваться согласно законодательству Армении. Пограничная служба ФСБ России должна осуществлять контроль за исполнением вышеуказанных договорённостей.
Уважаемый Владимир Владимирович, хочу подчеркнуть важность вопроса освобождения и репатриации всех граждан Армении, удерживаемых в Азербайджане. Несмотря на то, что мы этот вопрос с Вами обсуждали десятки раз, и вопреки трёхстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, вопрос не решен до сих пор.
Спасибо большое. Хочу еще раз поблагодарить Вас за те усилия, которые Вы вкладываете для мира, стабильности и безопасности на Южном Кавказе.