Գագիկ Ծառուկյանի ընկերությունը կազատվի 16,5 մլրդ դրամի մաքսատուրքից
Կառավարությունը գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի տաբակ» ընկերությանը կազատի 16,5 մլրդ դրամի մաքսատուրքից։ Որոշումն ընդունվեց գործադիրի նոյեմբերի 3-ի նիստում՝ չզեկուցվող հարցերի փաթեթով։
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ «Մուլտի տաբակ» ՍՊ Ը-ի կողմից ներմուծվող հումքը նախատեսվում է օգտագործել ծխախոտի արտադրության համար։
Արտադրությունն իրականացվելու է Կոտայքի մարզում։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2019 թվականին։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 59 մլրդ դրամի ներդրում՝ հիմնական և շրջանառու միջոցների ձեռքբերման համար։ Արտադրանքի 80 տոկոսից ավելին նախատեսվում է արտահանել։
Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ստեղծել 100 նոր աշխատատեղ՝ 350 հազ․ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 162.6 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 16․5 մլրդ դրամ։
Հիմնավորմամբ՝ ներմուծվող ապրանքները չեն ներմուծվում ԵԱՏՄ անդամ-երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջները։
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ՝ 224 մլն դրամի մաքսատուրքից ազատման արտոնություն կստանա «Օվալ պլաստիկ» ՍՊԸ-ն։
Ընկերության 100 %-ի բաժնետեր է Վարուժան Խալաթյանը։
Ընկերության կողմից ներմուծվող հումքը նախատեսվում է օգտագործել պոլիմերային տարաների արտադրության համար։
Արտադրությունն իրականացվելու է Երևանում։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 1995 թվականին։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 12 մլրդ դրամի ներդրում հումքի ձեռքբերման համար։
Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ստեղծել 113 նոր աշխատատեղ՝ 207-274 հազ․ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 12 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 224 մլն դրամ:

Компания Гагика Царукяна заплатит таможенную пошлину меньше на 16․5 млрд драмов
Правительство освободит компанию “Мульти табак”, принадлежащую руководителю партии “Процветающая Армения” Гагику Царукяну, от уплаты таможенной пошлины в размере 16,5 млрд драмов. Решение принято на заседании правительства сегодня, 3 ноября.
Согласно обоснованию, сырье, которое собирается импортировать ООО “Мульти табак”, предусмотрено для производства табачной продукции. В рамках программы предусмотрено инвестировать 59 млрд драмов на приобретение основных и оборотных средств. Более 80 процентов продукции компания намерена импортировать. Инвестиционной программой предусмотрено создание 100 новых рабочих мест со средней месячной зарплатой 350 тысяч драмов.
Стоимость представленных для получения таможенной льготы товаров оценивается в 162.6 млрд драмов, стоимость таможенной льготы –  16․5 млрд драмов. Согласно обоснованию, необходимые для налаживания производства товары с целью соответствия техническим требованиям компании импортируются не из стран-членов ЕАЭС.