Ազատության հրապարակում բացվել է դիրիժոր Օհան Դուրյանի արձանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն Ազատության հրապարակում՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերային թատրոնի հարակից տարածքում, ներկա են գտնվել անվանի դիրիժոր, կոմպոզիտոր Օհան Դուրյանի արձան-հուշակոթողի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ միջոցառմանը մասնակցել են նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, Օհան Դուրյանի տիկինը՝ Ալիս Դուրյանը և որդին՝ Նարեկ Դուրյանը:
Արձան-հուշակոթողի գաղափարը պատկանում է Վահան Վարդապետյանին, արձանի քանդակագործը Գետիկ Բաղդասարյանն է, ճարտարապետը` Սահակ Սաֆարյանը, ապակե պատվանդանի հեղինակը` Արսեն Պետրոսյանը: Համակարգման աշխատանքներն իրականացրել է Սամվել Ղումաշյանը:
«Իսկապես շատ ուրախալի առիթ է, և պիտի ասեմ, որ պատիվ և ուրախություն եմ ունեցել, բայց երևի նաև ինչ-որ տեղ թերություն է՝ մաեստրո Օհան Դուրյանի հետ գրեթե հավասար շփվել այս պատերից ներս և այս պատերից դուրս: Իրականում դա թերություն է, որովհետև ճիշտ բալանսը կլիներ ավելի շատ շփվել այս պատերից ներս, քան թե պատերից դուրս՝ այս հրապարակում: Պետք է խոստովանեմ, որ հիմա, իսկապես, այն, ինչ տեսա և լսեցի, շատ դրական լիցքերով լիցքավորեց ինձ, որովհետև պիտի անկեղծ ասեմ, երկու դրվագի մասին խոսեմ:
Առաջինը, երբ այդ գաղափարը լսեցի՝ Ազատության հրապարակում Օհան Դուրյանի արձանը տեղադրել, ճիշտն ասած՝ այն ինձ համար անսպասելի էր, որովհետև, այնուամենայնիվ, Ազատության հրապարակ, և ինչքանո՞վ կներգրավվի Ազատության հրապարակում Օհան Դուրյանը. գիտեի, որ ներգրավված է, բայց, այնուամենայնիվ, արձանն ուրիշ երևույթ է: Եվ երբ գաղափարն ավելի մանրամասն հասկացա, ընկալեցի, տեսա, որ իսկապես շատ կարևոր է Օհան Դուրյանի այսպիսի ներկայությունն Ազատության հրապարակում, որովհետև, կարծում եմ, Օհան Դուրյանի այս ներկայությունն Ազատության հրապարակում, ավելի ճիշտ՝ հենց այստեղ, խորհրդանշում է իր ներկայությունը և՛ պատերից ներս, և՛ պատերից դուրս:
Կարծում եմ՝ Օհան Դուրյանի ներկայությունն այստեղ խորհրդանշում է նաև մեր բազմաթիվ քաղաքական գործընկերների ներկայությունն այս հրապարակում՝ Արամ Սարգսյանի ներկայությունն է ընդգծում, Վահագն Խաչատուրյանի ներկայությունն է ընդգծում, Վահրամ Դումանյանի ներկայությունն է ընդգծում: Ես չգիտեմ, շատերը գուցե տեղյակ չեն, բայց 2007 թվականին Վահրամ Դումանյանի հետ այս հրապարակում մի շարք քաղաքական միջոցառումներ ենք իրականացրել: Իմ ներկայությունն է ընդգծում: Ես չեմ ուզում շատ անուններ տալ, որովհետև հիմա խառը ժամանակներ են, չգիտեմ՝ ում անունը տալիս անվանատերը դա դրական կընկալի, ում անունը տալիս կասի՝ ինչու են իմ անունը շահարկում Ազատության հրապարակում: Ես հիշեցի, որ Ազատության հրապարակում իմ առաջին հանրահավաքը, որտեղ ես ելույթ եմ ունեցել, անցկացրել եմ ուղիղ այնտեղ, այն սյունի ներքո: Սա շատ կարևոր է:
Հաջորդ հանգամանքը՝ քիչ առաջ նախագահին էլ էի դա ասում, պիտի շնորհակալություն հայտնեմ Ձեզ, պարոն Վարդապետյան, որովհետև գիտեմ, թե նաև ինչ անձնական կապվածություն ունեք մաեստրո Օհան Դուրյանի հետ: Պիտի խոստովանեմ՝ այս ողջ ընթացքում մտածում էի, թե ինչքանով այդ անձնական կապվածությունը կարող է հակասել, հակադրվել Ազատության հրապարակի և Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի էսթետիկային: Մի փոքր մտավախություն ունեի, որ, այնուամենայնիվ, և՛ Օհան Դուրյանի անձնական հանգամանքը, և՛ պարոն Վարդապետյանի անձնական նվիրվածությունն Օհան Դուրյանին կարող է խաթարել էսթետիկան, բայց պիտի ասեմ, որ իսկապես հոյակապ տեղ, հոյակապ կոմպոզիցիա է ստացվել, և ես դրա համար շնորհակալ եմ:
Երկրորդը, ինձ ասացին՝ տեսե՞լ եք Օհան Դուրյանի արձանի շուրջ ինչ աղմուկ կա: Ես ասացի՝ չէ, չեմ տեսել: Ասացին՝ արձանի մի նախագիծ է հրապարակվել, որի շուրջ կա մեծ աղմուկ և քննադատություն: Ես ասացի՝ ուղարկեք տեսնեմ, լուսանկարը կարող եք ուղարկել: Երբ այդ լուսանկարը տեսա, ցնցվեցի, անկեղծ եմ ասում, որովհետև ինձ համար Օհան Դուրյանը հենց այսպիսին էր: Ընդ որում, նա այսպիսին չէր երևում բեմում: Հիշում եմ - եթե սխալվեմ, խնդրում եմ ինձ ուղղեք - վավերագրական ֆիլմ կա Օհան Դուրյանի մասին, Ստաս Նամինն է չէ՞ այդ ֆիլմը նկարահանել: Այդ ֆիլմի մեջ՝ փորձի ժամանակ, Օհան Դուրյանը կարճաթև շապիկով է, և նրա բազուկների, այդ մկանուտ, տպավորիչ բազուկների աշխատանքից ու տեսքից ես ցնցվեցի, որովհետև, կներեք, սմոքինգով կամ ֆրակով Օհան Դուրյանը տեսանելի և ամբողջությամբ հասկանալի չէ: Այդ մերկացած, բազուկոտ ձեռքերի անհասկանալի, բայց միևնույն ժամանակ գրավող շարժումն է Օհան Դուրյանը: Եթե Օհան Դուրյանն այլ արձան ունենար, համարեք, որ դա Օհան Դուրյանի արձանը չէ: Ես շնորհավորում եմ նաև այս մտահղացման հեղինակին, շնորհակալություն եմ հայտնում մտահղացումն իրականացնողին:
Օհան Դուրյանի կերպարի մասին խոսվեց, և ես ուզում եմ ավարտել հետևյալ ընդգծումով՝ ծնվել է Երուսաղեմում, դեգերել է ամբողջ աշխարհով և հանգչում է հայրենիքում, բայց ապրել է հայրենիքում: Օհան Դուրյանը, եթե ճիշտ եմ հիշում, դեռևս 50-ականներին շատ մեծ, աղմկոտ և հաջողված հյուրախաղեր է ունեցել Հայաստանում: Իր դիրիժորական գործունեությունը Հայաստանում դեռևս 50-ականների վերջից է և հետո արդեն անկախ հանրապետություն վերադարձը: Սովորաբար ուխտագնացություն ասելով հասկանում են Երուսաղեմ, բայց ես հասկանում եմ Օհան Դուրյանի կյանքը և ճանապարհը Երուսաղեմից ուխտագնացություն դեպի ինքնիշխան պետություն, ինքնիշխան հայրենիք:
Այն, ինչ պիտի անենք, ես համարում եմ, որ այդ երազանքի շարունակությունն է: Երազանքն էլ կենդանի երևույթ է, և ես հիմա հասկանում եմ, որ մենք երազանքների մեջ չենք նկատել ամենակոնկրետ երազանքը՝ որ Հայաստանն ինքը պետք է լինի կոնկրետ, տեսանելի, չափելի, շոշափելի, և դա է Հայաստանի լինելիության երաշխիքը և գրավականը: Շատ հեշտ չէ, որովհետև նույնիսկ մենք մեր ամենասիրելիներին ընկալում ենք որպես իդեալական: Իդեալականը կոնկրետությունից դուրս է, որովհետև երբ մարդուն կոնկրետացնում ես՝ տեսնում ես նրա թերությունները, առավելությունները։ Երբեմն հասկանում ես, որ նա այնքան բոյով չէ, ինչքան դու կցանկանայիր, երբեմն այնքան մարմնեղ չէ, ինչքան դու կցանկանայիր, երբեմն նույնիսկ այնքան ուժեղ չէ, ինչքան դու կցանկանայիր, բայց հենց այս պահին է գալիս սիրո կուլմինացիան։ Երբ սիրում ես կոնկրետության մեջ, երբ սիրում ես այնպիսին, ինչպիսին կա ինքը, ոչ թե քո երազանքների մարդուն ես սիրում, այլ այդ երազանքների մարդուց ստանում ես կոնկրետ մարդու, որն ունի ցավեր, թերություններ, թուլություններ, որն այնպիսի աստվածային և տիեզերական չէ գուցե, որ դու երազել կամ մտածել ես։ Բայց դու, նրան այդպիսին ընկալելով, ավելի ուժեղացնում ես և ավելի սիրում։ Նույնն էլ հայրենիքն է. սիրել հայրենիքը՝ կոնկրետացնելով, տեսնելով նրա բոլոր առավելություններն ու թերությունները, իջեցնելով նրան պատվանդանից և դարձնելով ամենօրյա հոգածության առարկա՝ սիրո, գորովանքի, քննադատության, դաժան քննադատության, բանավեճի, վեճի, այո՛, ընտանեկան կռվի, և սրանով պաշտպանել նրան։ Ես այսօրվա սիմվոլը ընկալում եմ այսպես. Օհան Դուրյանը երկու՝ մշակութային և քաղաքական պատվանդաններից իջեցվել է և դրվել է, հենվել է Հայաստանի Հանրապետության հողին։ Սա է այսօրվա սիմվոլը, և շնորհավորում եմ բոլորիս այս սիմվոլի առիթով»:

На площади Свободы состоялось открытие памятника Огану Дуряну
Премьер-министр Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян присутствовали на торжественной церемонии открытия на площади Свободы, на территории, прилегающей к Национальному академическому театру оперы и балета имени Александра Спендиаряна, памятника известному дирижеру, композитору Огану Дуряну.
В мероприятии приняли участие президент Ваагн Хачатурян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, председатель Республиканской партии Арам Саркисян, супруга Огана Дуряна Алиса Дурян и его сын Нарек Дурян.
Идея памятника принадлежит Ваану Вардапетяну, скульптор: Гетик Багдасарян, архитектор: Саак Сафарян, автор стеклянного постамента: Арсен Петросян. Координационные работы осуществлял Самвел Гумашян.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
Это действительно очень радостный повод, и должен сказать, что я имел честь и радость, - возможно, в этом есть и какой-то недостаток, - общаться с маэстро Оганом Дуряном почти в равной степени и в этих стенах, и вне этих стен. На самом деле недостаток заключается в том, что правильный баланс должен был быть таким: больше общаться внутри, чем вне этих стен, на этой площади. Должен признать, что то, что я увидел и услышал сейчас, наполнило меня массой положительных эмоций, потому что, честно говоря, я должен рассказать о двух эпизодах.
Во-первых, когда я услышал про идею поставить памятник Огану Дуряну на площади Свободы, честно говоря, для меня это стало неожиданностью, потому что все-таки … площадь Свободы, а насколько памятник Огану Дуряну будет уместен на площади Свободы? Я знал, что он связан с этой площадью, но все же памятник — это другое явление. Но когда я более детально разобрался в этой идее, я воспринял, увидел, что присутствие Огана Дуряна на площади Свободы действительно очень важно, потому что, думаю, что присутствие Огана Дуряна на площади Свободы, а точнее - прямо здесь, символизирует его присутствие как внутри, так и вне этих стен.
Я думаю, что присутствие здесь Огана Дуряна также символизирует присутствие на этой площади многих наших политических партнеров, подчеркивает присутствие Арама Саркисяна, подчеркивает присутствие Ваагна Хачатуряна, подчеркивает присутствие Ваграма Думаняна. Не знаю, может быть, многие не знают, но в 2007 году мы вместе с Ваграмом Думаняном провели на этой площади ряд политических мероприятий. Оно подчеркивает мое присутствие. Я не хочу называть много имен, потому что времена сумбурные, я не знаю, если назову чье-то имя, как этот человек отреагирует на это, может, скажет, почему его именем спекулируют на площади Свободы. Я вспомнил, что свой первый митинг, в ходе которого я выступил с речью, я провел на площади Свободы, прямо здесь, рядом с этой колонной. Это очень важно.
Следующее обстоятельство, - только что я говорил президенту, - я должен поблагодарить Вас, господин Вардапетян, потому что я также знаю, какие личные связи у Вас были с маэстро Оганом Дуряном. Должен признать, все это время я думал, насколько эта личная привязанность может противоречить, контрастировать с эстетикой площади Свободы и Национального академического театра оперы и балета. Я немного опасался, что и личные обстоятельства Огана Дуряна, и личная преданность г-на Вардапетяна Огану Дуряну могут испортить эстетику, но должен сказать, что получилось действительно великолепное место, великолепная композиция, и я благодарен за это.
Во-вторых, мне сказали: Вы видели, какую шумиху подняли вокруг памятника Огану Дуряну? Я сказал: нет, не видел. Мне сказали, что обнародован проект памятника, и вокруг него много шума и критики. Я сказал: пришлите мне, вы можете отправить фото? Когда я увидел это фото, я был потрясен, потому что Оган Дурян для меня был именно таким. Причем на сцене он выглядел совсем не так. Я помню - если я ошибаюсь, поправьте меня - есть документальный фильм об Огане Дуряне, Стас Намин снял этот фильм, да? В этом фильме во время репетиции Оган Дурян в рубашке с короткими рукавами, и я был потрясен работой и видом его рук, этих мускулистых, внушительных рук, потому что, простите, Оган Дурян в смокинге или фраке не виден и не понятен до конца. Оган Дурян – это непостижимое, но в то же время завораживающее движение этих голых рук. Если памятник Огану Дуряну будет выглядеть иначе, считайте, что это не памятник Огану Дуряну. Я также поздравляю автора этой идеи, благодарю автора идеи.
Здесь было сказано о характере Огана Дуряна, и я хочу закончить, подчеркнув следующее: он родился в Иерусалиме, скитался по всему миру и покоится на Родине, но жил он на Родине. У Огана Дуряна, если я правильно помню, были очень большие, шумные и успешные гастроли по Армении еще в 50-е годы. Его дирижерская деятельность в Армении восходит к концу 50-х годов, и потом уже возвращение в независимую республику. Обычно, когда говорят о паломничестве, то имеют в виду паломничество в Иерусалим, но я понимаю жизнь Огана Дуряна как паломничество из Иерусалима в суверенное государство, на суверенную Родину.
То, что мы должны сделать, я считаю, является продолжением этой мечты. Мечта – тоже живое явление, и я понимаю теперь, что среди мечтаний мы не заметили самой конкретной мечты: чтобы сама Армения была конкретной, видимой, измеримой, осязаемой, и в этом залог существования Армении. Это не очень легко, потому что даже мы воспринимаем своих близких как идеальных. Идеал выше конкретного, потому что, когда конкретизируешь человека, ты видишь его недостатки и достоинства. Иногда ты понимаешь, что этот человек не такой высокий, как тебе хотелось бы, иногда фигура у него не такая, как тебе хотелось бы, иногда он даже не такой сильный, как тебе хотелось бы, но именно тогда наступает кульминация любви. Когда любишь конкретно, когда любишь таким, какой есть, ты любишь не человека своей мечты, а из человека своей мечты получаешь конкретного человека, в котором есть боли, недостатки, слабости, который, может, и не такой уж божественный и космический, как ты мечтал или думал. Но ты, воспринимая его таким, делаешь его сильнее и любишь его больше. То же самое с Родиной: любить Родину, конкретизируя, видя все ее достоинства и недостатки, снимая ее с пьедестала и делая предметом ежедневной заботы - любви, нежности, критики, резкой критики, споров, дискуссий, да, семейных споров, и вместе с тем защищаешь ее. Я воспринимаю сегодняшний символ таким образом: Оган Дурян был снят с двух пьедесталов - культурного и политического, и поставлен и опирается на землю Республики Армения. Это символ сегодняшнего дня, и я поздравляю всех нас с этим символом”.