«Ադրբեջանի էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել». Արցախի ՄԻՊ
Այսօր ադրբեջանական ԶՈՒ-ն կրակոցներ է արձակել Արցախի Խրամորթ գյուղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ։ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարություն է տարածել այդ դեպքի վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Այսօր Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակված թիրախային կրակոցներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ ատելության և ցեղասպանական քաղաքականության հերթական ապացույցն են։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ դեպքն արձանագրվել է նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։
Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Կրակահերթերի հետևանքով ամբողջությամբ դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները։ Խաղաղության մասին խոսող և Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության կեղծ խոստումներ տվող ադրբեջանական իշխանությունները և զինված ուժերը շարունակում են վարել Արցախի ժողովրդի ամենատարրական իրավունքների լայնածավալ խախտումների հանգեցնող, ֆիզիական և հոգեբանական անվտանգությունը խաթարող հանցավոր քաղաքականություն։
Բազմիցս ընդգծել ենք, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ գտնվող ռազմական հենակետերն ուղիղ սպառնալիք են խաղաղ բնակչության կյանքի և տարրական այլ իրավունքների համար, որի սպառնալից հետևանքներին հրադադարի հաստատումից հետո ականատես ենք եղել բազմիցս։
Ադրբեջանական էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել և չի փոխվելու։ Այն, ինչ արվում է կեղծ խաղաղասիրության քողի ներքո, միտված է մոլորցնելու միջազգային հանրությանը և թմրեցնելու մեր հասարակության զգոնությունը։

Artsakh Ombudsman Accuses Azerbaijan of Genocide
Artsakh Ombudsman Gegham Stepanyan issued the following statement following today's Azrbaijani gunfire targeting civilians doing agricultural work in the Khramort village of Artsakh.
Today, the targeted shootings of civilians who were carrying out agricultural work on the territory of the village of Khramort in Artsakh is another manifestation of ethnic hatred and the ongoing genocidal policy of Azerbaijan against the people of Artsakh.
According to the information received by the Human Rights Defender's Office, the case occurred on 5 November around 12:30 in a field located on the administrative territory of the Khramort community of the Askeran Region of the Republic of Artsakh. As a result, a tractor of the brand "Belarus", belonging to a resident of Stepanakert K. Martirosyan, was damaged.
There were no casualties among civilians. As a consequence of the shootings, agricultural work was stopped entirely. The Azerbaijani authorities and armed forces who talk about peace and give false promises about the rights and security of the people of Artsakh, continue to pursue a criminal policy that leads to large-scale violations of the fundamental rights of the people of Artsakh, undermining their physical and psychological security.
We have repeatedly stressed that Azerbaijani military positions, located next to peaceful settlements, pose a direct threat to the lives of civilians and their basic rights, the threatening consequences of which we have repeatedly witnessed after the ceasefire was reached. Azerbaijan’s policy of ethnic hatred and genocide has not changed and will not change.
What is being done under the guise of false peacefulness is aimed at misleading the international community and blunting the vigilance of our society.