«Ադրբեջանի էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել». Արցախի ՄԻՊ
Այսօր ադրբեջանական ԶՈՒ-ն կրակոցներ է արձակել Արցախի Խրամորթ գյուղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ։ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարություն է տարածել այդ դեպքի վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Այսօր Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակված թիրախային կրակոցներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ ատելության և ցեղասպանական քաղաքականության հերթական ապացույցն են։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ դեպքն արձանագրվել է նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։
Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Կրակահերթերի հետևանքով ամբողջությամբ դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները։ Խաղաղության մասին խոսող և Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության կեղծ խոստումներ տվող ադրբեջանական իշխանությունները և զինված ուժերը շարունակում են վարել Արցախի ժողովրդի ամենատարրական իրավունքների լայնածավալ խախտումների հանգեցնող, ֆիզիական և հոգեբանական անվտանգությունը խաթարող հանցավոր քաղաքականություն։
Բազմիցս ընդգծել ենք, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ գտնվող ռազմական հենակետերն ուղիղ սպառնալիք են խաղաղ բնակչության կյանքի և տարրական այլ իրավունքների համար, որի սպառնալից հետևանքներին հրադադարի հաստատումից հետո ականատես ենք եղել բազմիցս։
Ադրբեջանական էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել և չի փոխվելու։ Այն, ինչ արվում է կեղծ խաղաղասիրության քողի ներքո, միտված է մոլորցնելու միջազգային հանրությանը և թմրեցնելու մեր հասարակության զգոնությունը։

«Политика Азербайджана по этнической чистке и геноциду не изменилась». омбудсмен Арцаха
Сегодня Вооруженные силы Азербайджана обстреляли мирных жителей, выполнявших сельскохозяйственные работы в селе Храморт Арцаха. Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян выступил с заявлением по поводу инцидента.
Сегодняшние преднамеренные обстрелы гражданских лиц, осуществляющих сельскохозяйственные работы на территории села Храморт в Арцахе, являются очередным доказательством существующей этнической ненависти и осуществляемой геноцидальной политики Азербайджана против народа Арцаха.
Согласно информации, полученной Аппаратом Защитника прав человека, случай был зафиксирован 5 ноября в районе 12:30 на поле, расположенном на административной территории общины Храморт Аскеранского района Республики Арцах. В результате обстрела был поврежден трактор марки «Беларусь», принадлежащий жителю Степанакерта К. Мартиросяну. Среди гражданских лиц пострадавших нет.
Вследствие обстрела сельскохозяйственные работы были полностью прекращены. Азербайджанские власти и вооруженные силы, говорящие о мире и дающие ложные обещания о правах и безопасности народа Арцаха, продолжают вести преступную политику, приводящую к широкомасштабным нарушениям самых базовых прав народа Арцаха и подрывающую их физическую и психологическую безопасность.
Мы неоднократно подчеркивали, что находящиеся по соседству с мирными населенными пунктами азербайджанские военные позиции представляют прямую угрозу жизни мирного населения и их другим элементарным правам.
После установления перемирия мы неоднократно становились свидетелями подобных последствий, кроющих в себе угрозы. Азербайджанская политика этнической чистки и геноцида не изменилась и не изменится. То, что делается под видом ложного миролюбия, направлено на то, чтобы ввести международное сообщество в заблуждение и притупить бдительность нашего общества.