Գումարվեց ԱԺ առաջին նիստը. պատգամավորներն ընտրում են ԱԺ նախագահ
Այսօր 5-րդ գումարման Ազգային ժողովը գումարեց անդրանիկ նիստը: Պատգամավորներից բացի ներկա էին նաեւ հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն:
ԱԺ անդրանիկ նիստին ներկա չէին ՀԱԿ եւ «Ժառանգություն» խմբակցությունների պատգամավորները: Ներկա չէր նաեւ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
Սերժ Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքում հատուկ ողջունեց Հայ ազգային կոնգրեսի մուտքը խորհրդարան: Նախագահը նշեց, որ քարոզարշավի ժամանակ իրենք մեկ առ մեկ գրառել են քաղաքացիների խնդիրները, եւ այժմ դրանց լուծման ժամանակն է: Սերժ Սարգսյանը կոչ արեց պատգամովորներին սերտ պահել հասարակություն-պատգամավոր կապը եւ չբավարարվել միայն գրասենյակային աշխատանքով:
Տերունական աղոթքով եւ ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաեւ Գարեգին Բ-ն, որից հետո պատգամավորները երդվեցին:
Նիստը վարում էր ամենատարեց պատգամավորը`ՀՀԿ անդամ Մկրտիչ Մինասյանը: Ինչպես միշտ, այսօր էլ գրանցվելու հետ կապված խնդիրներ առաջացան: Մկրտիչ Մինասյանը ստիպված էր մի քանի անգամ քվեարկություն կազմակերպել, որպեսզի հատկապես նորեկները սովորեն քվեարկության կարգին: «Եթե ձեր կոճակները չեն աշխատում, ձեր մատը ցույց տվեք»,-ասաց Մկրտիչ Մինասյանը:
Գրանցվելուց հետո, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն ձեւավորվեց հաշվիչ հանձնաժողով, ինչին հաջորդեց ԱԺ նախագահի թեկնածուների առաջադրումը: ՀՀԿ-ն առաջադրեց ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին: Այլ թեկնածուներ չառաջադրվեցին:
Իր ելույթում Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ այս խորհրդարանը լավն է լինելու եւ ամեն ինչ անելու է բազմակողմանի քննարկումներ եւ բազմակարծություն ապահովելու համար: Նա կոչ արեց բոլորին համատեղ աշխատեղ` ի շահ երկրի եւ ժողովրդի:

Состоялось первое заседание НС 5-го созыва
Сегодня состоялось первое заседание Национального Собрания 5-го созыва. Помимо депутатов на заседании присутствовали президент Армении Серж Саргсян и Католикос Всех Армян Гарегин Второй.
В работе первого заседания не участвовали депутаты фракций Армянского национального конгресса и партии “Наследие”. Отсутствовал также руководитель фракции “Процветающей Армении” Гагик Царукян.
В своем выступлении Серж Саргсян особо приветствовал приход в парламент представителей АНК. Руководитель страны отметил, что все проблемы, поднятые гражданами в ходе предвыборной кампании, зафиксированы, и сейчас пришло время решать их.
Заседание вел самый старший по возрасту депутат – член Республиканской партии Армении Мкртич Минасян. По сложившейся “традиции”, сегодня также возникли проблемы с регистрацией депутатов. М.Минасяну пришлось организовывать регистрацию несколько раз, чтобы депутаты-новички освоили эту процедуру.
После этого, согласно Регламенту НС, была сформирована счетная комиссия и началось выдвижение кандидатов на пост председателя НС. РПА предложила кандидатуру Овика Абрамяна. Других предложений не последовало.
В своем выступлении Овик Абрамян отметил, что сделает все для обеспечения многосторонних обсуждений и плюрализма мнений. Он призвал всех к совместной работе на благо страны и народа.