Արցախի համար անընդունելի են Ադրբեջանի փորձերը չեղարկել Արցախի՝ որպես հակամարտության կողմի կարգավիճակը․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտ և առանցքային բաղադրիչներից է բանակցային լիարժեք ձևաչափը և այդ շրջանակներում ընթացող քննարկումներն ու հանդիպումները։
«Այդ համատեքստում կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության համար անընդունելի են Ադրբեջանի փորձերը չեղարկել Արցախի՝ որպես հակամարտության կողմի կարգավիճակը, իսկ բանակցությունները ներկայացնել որպես «խոսակցություն Ղարաբաղում ապրող հայերի հետ» և Ադրբեջանի ներքին քաղաքականության շրջանակներում ընկած գործընթաց։
Արցախի ժողովուրդը մի քանի անգամ արտահայտել է իր դիրքորոշումը սեփական ապագայի վերաբերյալ, որը վերահաստատվել է ս․ թ․ հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած բազմահազարանոց հանրահավաքով։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը բազմիցս ընդգծել է բանակցություններին Արցախի լիիրավ մասնակցության անհրաժեշտությունը և ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի՝ որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար լավագույն հարթակի պահպանման կարևորությունը։ Մեր տվյալ դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:
Միևնույն ժամանակ Արցախի Հանրապետությունը չի հրաժարվում պաշտոնական Բաքվի հետ երկկողմ հարաբերություններին և հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի քննարկումից։ Սակայն հարկ ենք համարում շեշտել, որ ցանկացած քննարկում ընդունելի կլինի միայն այն դեպքում, եթե ընթանա միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափով և կողմերի իրավահավասարության սկզբունքի պահպանմամբ»,- ասված է Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունում։

Для Республики Арцах неприемлемы попытки Азербайджана упразднить статус Арцаха как стороны конфликтаю. МИД Арцаха
Необходимыми и ключевыми составляющими урегулирования азербайджано-карабахского конфликта являются полноценный формат переговоров и идущие в этих рамках обсуждения и встречи.
В этом контексте считаем важным подчеркнуть, что для Республики Арцах неприемлемы попытки Азербайджана упразднить статус Арцаха как стороны конфликта, а переговоры представлять как «разговор с проживающими в Карабахе армянами» и внутриполитический процесс Азербайджана.
Народ Арцаха несколько раз выражал свою позицию в отношении собственного будущего, которая была вновь подтверждена на многотысячном митинге, прошедшем в Степанакерте 30 октября текущего года.
Министерство иностранных дел Республики Арцах неоднократно подчеркивало необходимость полноправного участия Арцаха в переговорах и важность сохранения формата Минской группы ОБСЕ как наилучшей площадки для мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Эта наша позиция остается неизменной.
В то же время Республика Арцах не отказывается от обсуждений, связанных с двусторонними отношениями с Баку и урегулированием конфликта. Однако считаем необходимым отметить, что любое обсуждение приемлемо лишь в том случае, если будет идти в международно согласованном формате и с соблюдением принципа равноправия сторон.