Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթը կմեկնարկի հունիսի 6-ին
Հունիսի 6-ից 13-ը Երևանում անց է կացվելու Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթը: Այս տարի այն բաց կլինի «ջութակ» մասնագիտության համար: Նախագիծը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան - մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի ու Կոմիտասի անվան Երևանի պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի արդյունքում և անց է կացվում առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, որը մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է:
2010 թվականից մրցույթի գլխավոր գործընկերն է հանդիսանում ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը, որը հնարավոր դարձրեց նման լայնամասշտաբ ծրագրի իրականացումը ավելի բարձր մակարդակով և մրցույթի տարածումը ԱՊՀ երկրներում:
Մասնակիցների աշխարհագրությունը շատ լայն է, այն ներառում է ներկայացուցիչներ աշխարհի շուրջ 20 երկրներից` Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Վրաստանից, Մոլդովայից, Ուկրաինայից, Բելորուսից, Լեհաստանից, Չինաստանից, Կորեայից, Կոլումբիայից, Իտալիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից:
Մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի կազմի մեջ են ընդգրկված համաշխարհային հռչակ վայելող այնպիսի անուններ, ինչպիսիք են պրոֆեսոր Ջոնաթան Ֆրիման-Էթվուդը, պրոֆեսոր Ռեյնգարդ Ֆոն Գութզեյթը, Վալերի Գերգիևը, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Սոկոլովը, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Չայկովսկին, կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը, Միխայիլ Շվիդկոյը, Պավել Կոգանը, Էլիժբիետա և Քշիշտոֆֆ Պենդերեցկիները, կոմպոզիտոր Էդուարդ Միրզոյանը, այլ նշանավոր անձինք:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմկոմիտեն «ջութակ» մասնագիտության համար սահմանում է հետևյալ մրցանակները `
1-ին մրցանակ` 15000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի դիպլոմ
2-րդ մրցանակ` 10000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի դիպլոմ
3-րդ մրցանակ` 5000 ԱՄՆ դոլար և դափնեկրի դիպլոմ
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլի մրցանակակիր չդարձած բոլոր մասնակիցները պարգևատրվելու են` յուրաքանչյուրը դիպլոմով և 2000 ԱՄՆ դոլար գումարով:
Այս տարի պատվավոր ժյուրիի կազմում կներառվեն `
- Էդուարդ Թադևոսյանը (Հայաստան)` ժյուրիի նախագահ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր և նվագախմբային ֆակուլտետի դեկան,
- Բորիս Կուշնիրը (Ավստրիա)` Գրացի երաժշտության և կատարողական արվեստի համալսարանի և Վիեննայի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր,
- Հարոլդ Հերցլը (Ավստրիա)` Զալցբուրգի Մոցարտեում համալսարանի պրոֆեսոր և լարային ամբիոնի վարիչ,
- Իգոր Պետրուշևսկին (Մեծ Բրիտանիա)` Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիայի պրոֆեսոր,
- Կարեն Հարությունյանը (Բելգիա)` Բրյուսելի և Լյեժի թագավորական կոնսերվատորիաների պրոֆեսոր,
- Սերգեյ Կրավչենկոն (Ռուսաստան)` Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի լարային ամբիոնի վարիչ և պրոֆեսոր,
- Տանյա Դորնը (Գերմանիա)` IMG Artists Գերմանիայի, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայի դիրիժորների և գործիքավորողների բաժնի համատնօրեն:
Մրցույթի շրջանակներում Երևան են ժամանելու այնպիսի պատվավոր հյուրեր, ինչպիսիք են`
- Ալեքսանդր Սոկոլով (Ռուսաստան)` Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվ. պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր,
- Գագիկ Գաբրիելյան (Ռուսաստան)` Մոսկվայում Արամ Խաչատրյանի անվան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն,
- Էլժբիետա Պենդերեցկա (Լեհաստան)` Լյուդվիգ վան Բեթհովեն Ասոցիացիայի նախագահ, Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան Զատկի փառատոնի գլխավոր տնօրեն,
- Ժան Դիսլեր (Բելգիա)` մեկենաս,
- Ինո Միրկովիչ (Խորվաթիա)` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խաղաղության արտիստ, Լովրանում «Ինո Միրկովիչ» երաժշտական ակադեմիայի ռեկտոր, «Հարիսոն Փարրոթ» երաժշտական գործակալության խորհրդական,
- Մարկուս Մարշալը` I, Culture երաժշտական ծրագրի գեղարվեստական ղեկավար:
2007թ-ից մրցութի պաշտոնական նվագախումբ է հանդիսանում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը` գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ:
Հունիսի 6-ին` ժամը 19:00-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա մրցույթի բացման արարողությունը: Ելույթ են ունենալու Հայաստանի Պետական Երիտասարդական Նվագախումբը`գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, և 2010թ. Ա.Խաչատրյանի անվ. մրցույթի 1-ին մրցանակակիր Յարոսլավ Նադրզիցկին (Լեհաստան):
Հունիսի 7-8-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի մրցութային առաջին փուլը
Հունիսի 10-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում կանցկացվի մրցութային երկրորդ փուլը
Հունիսի 12-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կմեկնարկի մրցույթի երրորդ` եզրափակիչ, փուլը:
Հունիսի 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա պարգևատրման արարողությունը, որին կհետևի Գալա համերգ` Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և 2012թ. Արամ Խաչատրյանի անվ. մրցույթի 1-ին մրցակակակրի մասնակցությամբ:

8th Aram Khachaturian International Competition
From 6-13 June in Yerevan will be held 8th Aram Khachaturian International Competition. This year it will be open for “violin” specialty. Organizers of the competition are RA Ministry of Culture, Cultural Foundation "Aram Khachaturian-Competition" and Yerevan Komitas State Conservatory. The competition is held under the patronage of the Spouse of President of RA Mrs. Rita Sargsyan, who is honorary president of the Board of Trustees.
Since 2010, the general partner of the competition is The Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation of the CIS (IFESCCO), which opened wide opportunities for implementation of such grand project at a higher level and expended borders of the competition, extending it to the CIS countries.
Geography of participants is very wide; it incorporates representatives from about 20 countries, including Russia, Kazakhstan, Georgia, Moldova, Ukraine, Belarus, Poland, China, Korea, Colombia, Italy, Spain, USA, Japan, UK, and France.
The Board of Trustees of the competition includes such world-famous figures as Professor Jonathan Freeman-Attwood, Professor Reinhart Fon Gutzeit, Valery Gergiev, Professor Alexander Sokolov, Professor Alexander Tchaikovsky, the composer Robert Amirkhanian, Mikhail Shvydkoy, Pavel Kogan, and Elizbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki, composer Eduard Mirzoyan, other significant artists.
The Organizing Committee of the Aram Khachaturian International Competition determined the following prize fond on a specialty "Violin":
First prize - 15,000 U.S. dollars and a laureate diploma
Second prize - 10,000 U.S. dollars and a laureate diploma
Third Prize - 5000 U.S. dollars and a laureate diploma
Non-prize-winning finalists will each receive a 2,000 U.S. dollars grant and a Diploma.
The honorary jury members are:
- Eduard Tadevosyan (Armenia) – Chairman of the Jury, professor and Dean of the Orchestral Department at Yerevan State Komitas Conservatory
- Boris Kushnir (Austria) - Professor at the University of Music and Performing Arts in Graz and Vienna Conservatory
- Igor Petrushevsky (United Kingdom) - Professor at the London Royal Academy of Music
- Karen Harutyunyan (Belgium) - Professor at Royal Conservatory of Liege and the Brussels Royal Conservatory of Music
- Sergey Kravchenko (Russia) - Professor and Head of the string department at Moscow State Tchaikovsky Conservatory
- Tanja Dorn (Germany) - Associate director Conductors and Instrumentalists Division Germany & North/South America IMG Artists
Within the framework of the competition Yerevan will host such honorary guests as:
- Alexander Sokolov (Russia) - Rector of the Moscow State Tchaikovsky Conservatory
- Gagik Gabrielyan (Russia) - Executive Director of the Aram Khachaturian Foundation in Moscow
- Elizbieta Penderecka (Poland) – Chairman of the Ludwig van Beethoven Association, General Director of the International Ludwig van Beethoven Easter Festival
- Jean Disler (Belgium) – Maecenas
- Ino Mirkovic (Croatia) - UNESCO "Artist of Peace", the rector of the music academy "Ino Mirkovich" in Lovrane, Advisor to Harrison Parrott Artists Management
Marcus Marshall (UK) - artistic director of the music program I, Culture
On June 7-8 at Komitas Chamber Music Hall will be held the first round of the competition.
On June 10 at Aram Khachaturian House-museum will be held the second round of the competition.
On June 12 at Aram Khachaturin Concert Hall will be held third and final round of the competition.
On June 13 at Aram Khachaturian Concert Hall will take place the Award Ceremony and Gala Concert. During the evening will perform State Youth Orchestra of Armenia headed by artistic director and principal conductor Sergey Smbatyan and the winner of 2012 Aram Khachaturian International Competition.