Հայաստանի եւ Հունաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտությունը
Դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ընթացող ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։
Ըստ ԱԳՆ հաղորդագրության՝ արտգործնախարարները քննարկել են «երկու եղբայրական ժողովուրդների կապերի վրա հիմնված հայ-հունական փոխգործակցության մի շարք հարցեր: Կողմերը մտքեր են փոխանակել իրենց տարածաշրջանների և միջազգային անվտանգային իրավիճակի շուրջ»։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Արարատ Միրզոյան շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և վերջին շրջանում չդադարող սահմանային սադրանքները Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոր ագրեսիաների մեծ վտանգ են պարունակում։

The foreign ministers of Armenia and Greece today met on the sidelines of the 29th OSCE Ministerial Forum in Łódź, Poland, and discussed relations between their two countries and regional security matters.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, according to his office, explained Yerevan’s position regarding the settlement of Armenia-Azerbaijan relations and the situation surrounding the Nagorno Karabakh conflict to Greek Foreign Minister Nikos Dendias.
Mirzoyan emphasized that the belligerent rhetoric of the Azerbaijani side and the recent border provocations threaten regional security.
The two ministers also discussed Armenia-Turkey normalization talks.
(The Ministerial Council is the central decision-making and governing body of the OSCE. The annual meeting is an opportunity for the Foreign Ministers to review and assess the security situation in the Euro-Atlantic and Eurasian area, as well as the organization's work in all its fields of activity.)