Գեղամ Մանուկյան. «Ձեզ ասում են՝ եկեք ազգ չլինենք, լինենք ժողովուրդ, որը բաղկացած է հատիկ-հատիկ հպարտ քաղաքացիներից»
Ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն Ազգային ժողովում ներողություն խնդրեց, քանի որ նույն ամբիոնից այսօր ուրացել են ուսուցիչների աշխատանքը, որոնք տարիներ շարունակ սերունդ են դաստիարակել արցախյան ազատամարտով, Արցախի Հանրապետությունով:
Հիշեցնենք, որ այսօր «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովում արտահերթ նիստ է հրավիրվել՝ «Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022թ. նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» օրակարգով:
«Ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլոր դիվանագետներից, ովքեր 30 տարի շարունակ զրոյից ձևավորված դիվանագիտական կորպուսով Արցախի ինքնորոշման իրավունքն առաջ են տարել, հետո հատիկ-հատիկ դուրս են եկել, որովհետև հասկացել են՝ այլևս անհնար է»,- ասաց Գ. Մանուկյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը ներողություն խնդրեց նաև բոլոր զինվորականներից, պետական գործիչներից, դասախոսներից, Եռաբլուրում հանգչողներից, ովքեր սերունդ են դաստիարակել, Արցախ ու հայրենիք են պաշտպանել:
«Սիրելի հայրենակից, ձեզ ասում են՝ եկեք ազգ չլինենք, լինենք ժողովուրդ, որը բաղկացած է հատիկ-հատիկ հպարտ քաղաքացիներից»,-ասում է պատգամավորը։
Գեղամ Մանուկյանն անդրադարձավ նաև իշխանությունների այն հայտարարություններին, թե Արցախին աննախադեպ ֆինանսական օգնություն է հատկացվել Հայաստանի կողմից:
«Գիտե՞ք ում են օգնություն տվել, Հադրութի Դրախտիկ գյուղից տեղահանված գյուղացիներին: Այն Դրախտիկը, որ թթվի փառատոն էր կազմակերպում, հազարավոր մարդիկ գնում էին: Այսօր այդ դրախտիկցին փախստական է: Մեծ Թաղերի բնակչին սոցիալական օգնություն են տալիս, որովհետև իրենց տունն ավիրել են»,- հայտարարեց Գեղամ Մանուկյանը՝ հավելելով՝ «չավիրեիք, այդ փողի կարիքը չէր լինի»:

Гегам Манукян: “Вам говорят: давайте будем не нацией, а народом, состоящим из отдельных гордых граждан”
Депутат оппозиционной фракции “Айастан” Гегам Манукян, выступая сегодня в Национальном Собрании, где сегодня обсуждался текст заявления НС в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 г., сказал: “Хочу извиниться перед всеми дипломатами, которые в течение 30 лет сформированным с нуля дипломатическим корпусом продвигали право Арцаха на самоопределение, а потом по очереди уходили, понимая, что уже невозможно”,- сказал Г.Манукян. Он попросил прощения и у военных, государственных деятелей, преподавателей, покоящихся в пантеоне “Ераблур” героев, которые защищали Арцах. “Дорогие соотечественники, вам говорят: давайте будем не нацией, а народом, состоящим из отдельных гордых граждан”,- заявил Гегам Манукян.
Касаясь утверждений властей о том, что Армения оказала Арцаху беспрецедентную финансовую помощь, оппозиционер отметил: “Знаете, кому была оказана помощь? Перемещенным жителям села Драхтик Гадрутского района. Того Драхтика, где проводился фестиваль туты, на который съезжались тысячи людей. Сегодня драхтикцы стали беженцами. Помощь оказывают жителям села Мец Тахер, потому что их дома разрушены”,- заявил депутат, добавив: “Не надо было разрушать, тогда и деньги бы не понадобились”.