Փակել Լաչինի միջանցքը նշանակում է ԼՂ հայությանը դատապարտել ցեղասպանության․ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Մատենադարանում՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտում, մասնակցել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի բացմանը:
Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ՝ համաժողովն անցկացվում է դեկտեմբերի 12-13-ը Երևանում` «Ցեղասպանության կանխարգելումը նոր տեխնոլոգիաների դարաշրջանում» խորագրով:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Կառավարության անդամներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հանրահայտ ցեղասպանագետներ, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, դեսպաններ:
«Արդեն չորրորդ անգամն է, որ Հայաստանը հյուրընկալում է ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության գլոբալ ֆորումը: Ես ուզում եմ նախ ողջունել բոլոր մասնակիցներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովող ցեղասպանություններն ու զանգվածային այլ ոճրագործությունները կանխելու, արդարությունն ու ճշմարտությունը վերականգնելու մանդատով օժտված մեր գործընկերներին, պաշտոնյաներին, գիտնականներին, դիվանագետներին, քաղաքական գործիչներին և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ներկայացնող մասնագետներին:
1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվեց Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան: Կոնվենցիայի ընդունումից տարիներ անց՝ 2015 թվականին, Հայաստանի նախաձեռնության և միջազգային համայնքի լայն աջակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ ընդունել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը: Այս համատեքստում ուզում եմ ընդգծել, որ նախորդ գլոբալ ֆորումների ընթացքում մենք, ցավոք, ավելի ու ավելի շատ «ցեղասպանություն» երևութը սկսել ենք դիտարկել ոչ միայն որպես պատմական երևույթ, ոչ միայն որպես պատմական ժառանգություն, այլև՝ մի վտանգ և սպառնալիք, որն այսօր էլ աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում գոյություն ունի և, իսկապես, կանխարգելումը ցեղասպանության դառնում է իրական խնդիր: Մենք սովորաբար, այս համատեքստում, ՀՀ ներկայացուցիչներս, առավել շեշտում և ընդգծում ենք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած: Բայց պիտի ընդգծեմ, որ այսօր էլ ցեղասպանության սպառնալիքը և վտանգը մեր տարածաշրջանում դիտարկվում է որպես հրատապ կանխարգելման մի երևույթ: Վերջին շրջանում ավելի ու ավելի շատ, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների կողմից ահազանգվում է պոտենցիալ ցեղասպանությունը որպես սպառնալիք: Եվ ես կարծում եմ, որ այդ ահազանգերին մենք, բոլորս և միջազգային հանրությունը պետք է իսկապես լուրջ վերաբերվենք: Թվում էր թե 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը ստեղծել է մեխանիզմները Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը պոտենցիալ ցեղասպանությունից պաշտպանելու համար, բայց, ցավոք, հետագայում քայլ-քայլ մենք տեսանք և շարունակում ենք տեսնել իրողություններ, որոնք հնչող մտավախությունները դարձնում են ավելի ու ավելի առարկայական: Եվ պիտի փոքր ակնարկ անեմ, թե ինչպես ենք մենք շարժվել ահա այսպիսի վտանգի առարկայացման ուղղությամբ: 2021 թվականին արդեն մենք ականատես եղանք իրողությունների, երբ Լեռնային Ղարաբաղում գյուղատնտեսական աշխատանք իրականացնող քաղաքացիական անձինք դիպուկահարի կողմից ուղղակի սպանվեցին տրակտորի ղեկին գտնվելիս: Հետագայում մենք ավելի սուր իրողությունների ականատես դարձանք, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժեցին Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղապահների պատասխանատվության գոտի, և այդ պրոցեսը զուգորդվեց ուշադրության արժանի մի քանի իրողություններով և երևույթներով: Մասնավորապես, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը գիշերային ժամերին ուժեղ լուսարձակների միջոցով լուսավորում էին հայկական գյուղերի տները կեսգիշերն անց, միացնում իսլամական աղոթքի հրավեր և բարձրախոսներով հայ բնակիչներին կոչ անում, սպառնում լքել իրենց բնակավայրերը: Մենք, իհարկե, մեծ հարգանք ունենք իսլամական քաղաքակրթության և կրոնի նկատմամբ, և դրա ամենավառ ապացուցներից մեկը Երևան քաղաքի կենտրոնում գտնվող Կապույտ մզկիթն է, որն, իմիջայլոց, վերականգնվել է ՀՀ անկախության ժամանակաշրջանում, բայց այլ կերպ, քան կրոնական ահաբեկչություն իմ կողմից նկարագրված իրողությունը, ես չեմ կարող գնահատել:
Եվ նաև պիտի արձանագրեմ, որ, ցավոք, այդ գործողություններն առանձին կամ մեկուսացված գործողություններ չեն: Եվ այսօր մենք տեսնում ենք հետևողական գործողություններ, որոնք ավելի ու ավելի առարկայական են դարձնում մտավախությունները, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իսկապես ցեղասպանություն է կազմակերպում, նախապատրաստում: Եվ այս առումով պիտի ընդգծեմ այն սադրանքները, որոնք տեղի են ունենում, մասնավորապես, Լաչինի միջանցքում: Ոմանք փորձում են Լաչինի միջանցքը զուգահեռել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող այլ կոմունիկացիաների կամ հնարավոր վերագործարկվելիք կամ կառուցվելիք կոմունիկացիաների հետ, բայց պիտի ընդգծեմ, որ Լաչինի միջանցքը հենց ցեղասպանության կանխարգելման միջանցք է, որովհետև՝ փակել այս միջանցքը, դադարեցնել այս միջանցքի գործողությունը, նշանակում է, ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը դատապարտել ցեղասպանության՝ երեք տարբեր սցենարներով:
Առաջին սցենարը կարող է լինել զուտ հայաթափման սցենարը, երբ պարզապես Լեռնային Ղարաբաղի հայերը հնարավորություն չունեն ապրել իրենց տներում, իրենց հողում: Եվ մենք այդպիսի, ըստ էության, մինի մոդելը տեսնում ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանում, որտեղ այսօր ոչ մի հայ չի ապրում 2020 թվականի 44 օրյա պատերազմի հետևանքով: Ընդ որում, պիտի ընդգծեմ, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը նախատեսում է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությամբ՝ փախստականների վերադարձ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ: Բայց մինչև այսօր, նույնիսկ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչները տվյալ տարածքներ մուտք գործելու հնարավորություն չեն ունեցել, ուր մնաց թե Հադրութի շրջանի բնակիչները այդ հնարավությունն ունենային:
Հաջորդ սցենարը, որը կարող է իրագործվել՝ ինքնության կորուստն է, որը, կարծում եմ, նույնպես ցեղասպանության հնարավոր մոդելներից մեկն է: Եվ այսօր այն պայքարը, որ Ադրբեջանը մղում է Լեռնային Ղարաբաղի տեղանունների և պատմամշակութային հուշարձանների դեմ, դրա ամենավառ ապացույցն է: Այսինքն, ընդհանուր առմամբ անվտանգության համատեքստում, երբ ասում ենք անվտանգություն, երբեմն հասկանում ենք միայն ֆիզիկական անվտանգությունը, բայց ինքնության անվտանգությունը մարդու իրավունքների և անվտանգության անքակտելի մասն է: Այն երևույթը, որ մենք տեսնում ենք, նույնիսկ զավեշտալի է այդ մասին խոսել, միջազգայնորեն ճանաչված հայկական պատմամշակութային հուշարձանները փորձ է արվում ներկայացնել որպես այլ ծագում ունեցող: Ընդ որում, մենք այս հարցում էլ գուցե շատերի համար քննադատելի ճկունություն ենք ցուցաբերում՝ ասելով, որ գիտեք այդտեղ գուցե չարժե դա դարձնել միջպետական բանաձև, դրա համար կա միջազգային մասնագիտացված կառույց՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ, որն ի վիճակի է, ունի բոլոր փորձագիտական, մասնագիտական հմտությունները՝ գնահատելու պատմամշակութային հուշարձանների ծագումնաբանությունը: Բայց ես ուզում եմ ասել, որ սա պարզապես անշունչ կառույցների դեմ պայքար չէ, սա ինքնության դեմ պայքար է, և այդ պայքարը չունի պարզապես պատմական կոնտեքստ, այդ պայքարն ունի պրակտիկ կոնտեքստ: Այդ պայքարի ամբողջ նպատակն է ի ցույց դնել, որ հայերը Լեռնային Ղարաբաղում ապրելու իրավունք չունեն, որովհետև մենք տեսնում ենք այդ պատմամշակութային հուշարձանների դեմ պայքարի հետևյալ կոնտեքստը, երբ պետական մակարդակով տրվում է հանձնարարություն, որ հայկական որմնագիր արձանագրությունները ջնջվեն և նրանց փոխարեն տեղադրվեն, այսպես ասած, իրական պատմական իրողություններն արձանագրող արձանագրությունը: Սա այլ կերպ, քան ցեղասպանության նախապատրաստություն կամ առնվազն այդպիսի միտում ունեցող քաղաքականություն, շատ դժվար է որակել:
Եվ երրորդ սցենարը՝ դա բուն ֆիզիկական ոչնչացումն է, որի իրողությունը և նախանշանները մենք նույնպես տեսել ենք և տեսնում ենք՝ սկսած գյուղատնտեսական աշխատանք իրականացնող քաղաքացիական անձանց դիպուկահարի թիրախ դարձնելուց, վերջացրած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում խաղաղ բնակավայրերը և բնակիչներին ռմբակոծելուց և հրթիռակոծելուց: Բայց գիտեք, ես չեմ ուզում, որ մենք ցեղասպանությունը ընկալենք և դիտարկենք, և այդ թվում այն ցեղասպանությունը, որի մասին խոսում եմ, անխուսափելի և անկանխարգելելի իրողություն: Եվ պիտի արձանագրեմ, որքան էլ տարօրինակ թվա, հիմա այս նախաբանից հետո եզրակացությունը, որ իմ համոզմամբ, այնուամենայնիվ, ցեղասպանության կանխարգելման ամենակարևոր գործիքը երկխոսությունն է և համագործակցությունը, այդ թվում՝ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև: Եվ մենք մեր արտաքին քաղաքական գործընթացում սա շատ կարևոր ենք համարում:
Ադրբեջանն, ընդ որում, ամբողջ աշխարհին, ամենատարբեր առիթներով ի ցույց է դնում, թե իրենք պատրաստ ենք ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքները և անվտանգությունը, բայց միջազգային հարթակներում հնչող այդ նախադասության հասցեատերը, կարծես, միջազգային հանրությունն է և ոչ առաջին հերթին այն մարդիկ, ովքեր այդ նախադասության շահառուն են: Այդ նախադասությունն Ադրբեջանի կողմից հասցեագրվում է միջազգային հանրությանը, բայց չի հասցեագրվում Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը: Եվ մենք կարծում ենք, որ այդ ուղերձն իրական կլինի, երբ այն լսելի դառնա Ստեփանակերտում, Լեռնային Ղարաբաղում, Լեռնային Ղարաբաղի հայության շրջանում:
Եվ ես հատուկ ընդգծեցի, որ անվտանգություն իսկապես միայն ֆիզիկական անվտանգություն չէ. ինքնության անվտանգությունն այդ անվտանգության անբաժանելի մասն է, ինքդ քեզ ճանաչելը՝ մարդու իրավունքների անքակտելի մասն է: Բայց մյուս կողմից ես ուզում եմ նաև իմ ելույթն ամփոփել մի պրակտիկ կամ մի քանի պրակտիկ հետևությամբ, թե ինչ պետք է մենք անենք ընդհանրապես ցեղասպանությունների կանխարգելման համար, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանում: Կարծում եմ, որ ամբողջ ծանր իրողություններով հանդերձ՝ ներկա և պատմական, մենք պետք է փոխենք մեր տարածաշրջանային հարաբերությունների բովանդակությունը և որակը: Եվ իսկապես, դա պետք է սկսել ամենապարզ բաներից, օրինակ՝ մեծագույն խնդիր եմ համարում մեր տարածաշրջանում ատելության խոսքի կանխարգելումը, կառավարումը, ի վերջո բացառումը և հատկապես պաշտոնական մակարդակով, բայց ոչ միայն պաշտոնական մակարդակով: Ես չեմ ուզում, որ ցեղասպանության կանխարգելման և դատապարտման թեման դառնա ժողովուրդների դատապարտման առիթ և ժողովուրդների թշնամանքի խորացման հարթակ, որովհետև կարծում եմ, որ իսկապես, մեր տարածաշրջանում նաև թշնամությունը պետք է կառավարվի, և դա պետք է սկսել ատելության խոսքի կառավարումից, որը գոյություն ունի մեր՝ առնվազն Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում: Եվ ես չեմ ուզում, որ մենք անընդհատ լինենք քննադատողի դերում և հրաժարվենք նաև ինքնահայեցման հնարավորությունից՝ սկսած ամենակենցաղային մակարդակում: Օրինակ՝ ցեղասպանության կանխարգելման ամենակարևոր գործիքներից մեկը, կարծում եմ, այն է, որ մենք ուղիղ պաշտոնական մակարդակում ասենք, որ ընդունում ենք, ընդգծում ենք, որ մենք պիտի, օրինակ՝ այդ թվում Հայաստանում, դադարեցնենք մարդկանց, այդ թվում՝ քաղաքական մրցակիցներին կամ հակառակորդներին վիրավորելու համար օգտագործել ուրիշ ազգի անուն: Հայաստանի Հանրապետությունում կա այդ բանը, օրինակ՝ եթե ուզում են որևէ մեկին ամենասուր ձևով խոցել, շատ պարզ ձև կա դրա համար, ասել՝ դու թուրք ես: Մի մարդ, որը ձեզ հայտնի հանգամանքների բերումով բավականին շատ արժանացել է այդ հասցեագրմանը, ես ինձ վիրավորելու միտում ունեցող մարդկանց ուզում եմ ուղղակի ասել, դրանով իրենք ինձ ամենևին նախ չեն վիրավորում, որովհետև ես դա վիրավորանք չեմ ընդունում և ընկալում: Եվ ընդհանրապես, կարծում եմ՝ այս իրողությունների հետ մենք պետք է առերեսվենք և պետք է աշխատենք փոխել այս իրողությունը: Ադրբեջանում էլ կա այդ իրողությունը, մեկին վիրավորելու համար, նույնիսկ ամենավերջին հայհոյանքները, որոնք մեր տարածաշրջանում՝ Կովկասում, ունեն մահացու ազդեցություն, երբեմն այդքան էֆեկտիվ չեն գործում, երբ մեկին ասես հայ, օրինակ: Կարծում եմ, որ մենք պաշտոնական մակարդակում, կառավարությունների մակարդակում պետք է ընդունենք իրողությունը և ասենք, որ մենք այդ իրողության հետ հաշտ չենք և չենք ուզում, որ ազգությունների, ազգի անունը, որևէ ազգի անուն օգտագործվի որպես վիրավորանք: Եվ սա, կարծում եմ, հենց ցեղասպանության կանխարգելման կարևորագույն գործիք է:
Ենթադրում եմ, որ նման իրողություններ կան նաև Թուրքիայում, և իմ ուղերձն այս ամբիոնից հետևյալն է՝ մենք ահա սկսենք այստեղից, մենք գլոբալ հարցեր չենք կարողանում երբեմն լուծել, որովհետև չենք կարողանում այդ հարցերն ախտորոշել գենետիկ մակարդակում, իսկ այս ամբիոնն այդ առումով շատ կարևոր է, որովհետև գեն-ոցիդի մասին է խոսքը, և մենք այս խնդիրը հասկանալու և կանխարգելելու համար հարցի գենետիկ մակարդակը պիտի կարողանանք ընկալել և ախտորոշել:
Եվ ես հույս ունեմ, որ այս ֆորումի կարևոր քննարկումներից մեկը հենց դա կդառանա: Օրինակ, մի գաղափար կար, և ենթադրում եմ՝ այդ գաղափարը կա, Հարավային Կովկասում Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան ինչ-որ ֆորմատով քննարկումներ սկսել: Այդ գաղափարը նոր չէ, այդ գաղափարը բավականին հին է: Հին՝ ոչ թե հնացածի առումով, այլ ժամանակի առումով: Եվ ես միշտ պաշտպանել եմ այդ գաղափարը, բայց առաջարկել եմ շատ կարևոր ֆունդամենտալ բանաձև: Այդ հարթակը, առաջին հերթին, պետք է օգտագործվի միայն ու միայն ատելության խոսքը մեր տարածաշրջանից արմատախիլ անելու ուղղությամբ: Պաշտոնական մակարդակներում երկրների ղեկավարները պետք է արձանագրեն սա, ասեն, որ մենք համաձայն ենք իրար հետ համագործակցել ատելության խոսքը բացառելու համար: Առավել ևս՝ պաշտոնական մակարդակում:
Եվ այստեղից է, որ պետք է սկսել ցեղասպանությունների կանխարգելումն ու դատապարատումը, որովհետև եթե որևէ մեկն Ադրբեջանում, Թուրքիայում, Հայաստանում որևէ մեկին հայ կամ թուրք է անվանում, առավել ևս քաղաքական մակարդակում, նույնիսկ՝ ոչ քաղաքական մակարդակում, նա դա անում է նրան բարոյապես, քաղաքականապես որևէ ձևով ոչնչացնելու և նվաստացնելու համար: Եվ սա ցեղասպանության, ըստ էության, գենետիկ մակարդակի մտածողություն է:
Բայց մյուս կողմից պիտի ասեմ, որ այն փաստը, որ ես հիմա հրապարակային այսպիսի առիթով խոսում եմ այս հարցերի մասին՝ սա նշանակում է, որ մենք, այնուամենայնիվ, շարժվում ենք, սա նշանակում է, որ մենք առերեսվում ենք, սա նշանակում է, որ մենք գիտակցում ենք: Պիտի ընդգծեմ, որ Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան և ընդհանրապես՝ մեր տարածաշրջանում հարաբերություններն այս առումով շատ կարևոր են:
Իմիջայլոց, թշնամանքի կառավարման ևս մի կարևոր բանաձև կա: Երբեմն ճշգրիտ այսպիսի մոտեցում է գործում. եթե որևէ մի բան ասում է Հայաստանը, ուրեմն՝ Ադրբեջանում կամ Թուրքիայում դրա ճիշտ արձագանքը՝ ասել 180 աստիճան հակառակը: Եվ նույնն էլ մեզ մոտ, եթե որևէ մի բան ասում է Ադրբեջանը, այդ թվում՝ քաղաքական, պաշտոնական մակադրակում - ոչ միշտ, բնականաբար, բայց շատ հաճախ մենք տեսնում ենք այդպիսի ուղղություններ - ամենաապահով արձագանքը՝ 180 աստիճան հակառակ բան ասելն է, որովհետև դա ապահով է և՛ քաղաքական առումով, դա ապահով է և՛ բարոյական առումով, և դա ապահով է ավելի լայն, հոգեբանական առումով:
Եվ ես այսօր ուզում եմ, թերևս առաջին անգամ, այս իրողությունը խախտել, և համաձայնություն արտահայտել մի հայտարարության հետ, որը վերջերս հնչել էր Թուրքիայում: Իսկ գաղափարը հետևյալն էր, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրները, այդ թվում՝ Թուրքիան, Հայաստանը, Ադրբեջանն իրար կարիքն ունեն՝ հենց այդ երկրների անվտանգության, մեծ առումով՝ պատմական, ինքնիշխանության, անկախության ապահովման առումով: Եվ սա շատ կարևոր բանաձև է, որպեսզի մենք, ի վերջո, իմ նշած հարաբերությունների ռեժիմը փոխենք:
Մենք պիտի մի բան հասկանանք՝ մենք ինչո՞ւ ենք այստեղ: Մենք այստեղ ենք կողք-կողքի ապրելո՞ւ համար, թե՞ այստեղ ենք պարզապես ժամանակ ձգելու համար միմյանց կամ իրար ոչնչացնելու հարմար առիթը հասունացնելու նպատակով: Այսպիսի ենթատեքստ, այսպիսի ենթագիտակցություն առկա է մեր տարածաշրջանում՝ մի երկրում ավելի շատ, մյուս երկրում ավելի քիչ, մի երկրում դա ինստիտուցիոնալ մակարդակի է, մյուս երկրում դա սաղմնային մակարդակի է, բայց այս իրողությունները ժամանակ առ ժամանակ մենք տեսնում ենք:
Վերադառնալով արդեն ժամանակակից տեխնոլոգիաներին՝ պիտի ասեմ, որ այդ իրողությունները շատ ակնհայտ երևում են սոցիալական ցանցերի հենց ուսումնասիրության, մոնիտորինգի ժամանակ: Եվ, ահա, ցեղասպանության պրոբլեմը, ես համաձայն եմ կազմակերպիչների հետ, իրեն ի ցույց է դնում և նորովի արտահայտվում է նոր տեխնոլոգիաների կամ այդ նոր տեխնոլոգիաներից հիմա արդեն թերևս ամենապարզ տեխնոլոգիայում, դա սոցիալական ցանցերն են:
Ես ժամանակին մի նախաձեռնություն էի հանդես բերել, երբ ասում էի, որ սոցիալական ցանցերը կարող են դառնալ ոչ թե ատելության, այլ երկխոսության հարթակ: Իհարկե, այն ժամանակ այդ նախաձեռնությունը ձախողվեց, տապալվեց ձեզ հայտնի հանգամանքների բերումով: Բայց այսօր ես ուզում եմ ընդգծել, որ նոր տեխնոլոգիաները, որոնք մոտեցրել են ամենահեռավոր երկրները, պետք է կարողանան մոտեցնել նաև այն երկրները, որոնք ֆիզիկապես կողք-կողքի են տեղակայված: Սա թվում է, թե շատ պարզ, բայց իրականում շատ բարդ խնդիր է, և ես հաջողություն եմ մաղթում ֆորումի մասնակիցներին այս բարդ խնդրի լուծմանը աջակցելու ճանապարհին»:
Բացման խոսքով են հանդես եկել Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ հատուկ խորհրդական Ալիս Վայիրիմու Նդերիտուն: Ներկայացվել է նաև ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի տեսաուղերձը Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ:
«Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումը նվիրված է նոր տեխնոլոգիաների դարաշրջանում ցեղասպանության կանխարգելման հարցին։ Այն կանդրադառնա ցեղասպանության կանխարգելման գործում նոր տեխնոլոգիաների կիրառման մարտահրավերներին, հնարավորություններին և հեռանկարներին:

Угроза и опасность геноцида в нашем регионе до сего дня рассматриваются как явление, требующее неотложного предотвращения: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в Матенадаране, Институте древних рукописей имени св. Месропа Маштоца, принял участие в 4-м глобальном форуме “Против преступления геноцида”. Форум проходит 12-13 декабря в Ереване под девизом “Предотвращение геноцида в эпоху новых технологий”.
На мероприятии присутствовали президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, члены правительства, высокопоставленные должностные лица, известные геноцидологи, представители авторитетных международных организаций, эксперты, послы. Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
“Уже в четвертый раз Армения принимает глобальный форум “Против преступления геноцида”. Хотел бы прежде всего поприветствовать всех участников, наделенных мандатом предотвращать геноциды и другие массовые преступления, восстанавливать справедливость и правду, обеспечивать защиту прав человека наших коллег, должностных лиц, ученых, дипломатов, политиков и ИТ-специалистов.
9 декабря 1948 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Спустя годы после принятия Конвенции, в 2015 году, благодаря инициативе Армении и широкой поддержке международного сообщества, удалось установить Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. В этом контексте хотелось бы подчеркнуть, что в ходе предыдущих глобальных форумов мы, к сожалению, все больше стали рассматривать “геноцид” не только как историческое явление, не только как историческое наследие, но и как опасность и угрозу, которая и сегодня присутствует в разных регионах мира, и, действительно, предотвращение геноцида становится актуальной проблемой.
В этом контексте мы, представители Республики Армения, обычно подчеркиваем и выделяем первый геноцид 20-го века, Геноцид армян, имевший место в Османской империи. Но должен подчеркнуть, что и сегодня угроза и опасность геноцида в нашем регионе рассматривается как явление, требующее неотложного предотвращения. В последнее время все чаще, в частности, со стороны представителей армян Нагорного Карабаха, звучат тревожные сигналы о потенциальном геноциде как об угрозе. И я думаю, что мы, все мы и международное сообщество должны серьезно относиться к этим сигналам. Казалось, что подписанное 9 ноября 2020 года трехстороннее заявление создало механизмы защиты армян Нагорного Карабаха от потенциального геноцида, но, к сожалению, постепенно мы видели и продолжаем видеть реалии, которые делают озвучиваемые опасения все более и более ощутимыми.
И я должен дать небольшой обзор того, как эта угроза стала постепенно все более материализовываться. В 2021 году мы уже были свидетелями реалий, когда сидящие за рулем трактора и выполнявшие сельскохозяйственные работы мирные жители Нагорного Карабаха были просто убиты снайпером. Позже мы стали свидетелями более острых реалий, когда азербайджанские вооруженные силы вторглись в зону ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе, и этот процесс сочетался с рядом реалий и явлений, заслуживающих внимания. В частности, когда вооруженные силы Азербайджана после полуночи освещали мощными прожекторами дома армянских сел, включали приглашение на исламскую молитву и через громкоговорители призывали армян покинуть свои населенные пункты. Конечно, мы с большим уважением относимся к исламской цивилизации и религии, и одно из ярких тому доказательств – Голубая мечеть в центре Еревана, которая, кстати, была восстановлена в период независимости Республики Армения, но иначе как религиозный терроризм описанную мной реальность оценить я не могу.
И я также должен констатировать, что, к сожалению, эти действия не являются отдельными или единичными. И сегодня мы видим последовательные действия, которые делают опасения, что Азербайджан действительно организует и готовит геноцид в Нагорном Карабахе, все более материализованными. И в этой связи должен подчеркнуть провокации, которые происходят, в частности, в Лачинском коридоре.
Некоторые пытаются провести параллель между Лачинским коридором и другими существующими коммуникациями в регионе или коммуникациями, которые могут быть восстановлены или построены, но я должен подчеркнуть, что Лачинский коридор является коридором предотвращения геноцида, потому что закрыть этот коридор, остановить работу этого коридора - значит, по сути, осудить армян Нагорного Карабаха на геноцид по трем разным сценариям.
Первым сценарием может стать чистка армян, когда армяне Нагорного Карабаха просто не будут иметь возможности жить в своих домах, на своей земле. И такую, по сути, мини-модель мы видим в Гадрутском районе Нагорного Карабаха, где сегодня в результате 44-дневной войны 2020 года не проживает ни одного армянина. Более того, должен подчеркнуть, что трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года предусматривает возвращение беженцев на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Но до сегодняшнего дня не имели возможности въехать в указанные районы даже представители Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев, не говоря уже о жителях Гадрутского района.
Следующий сценарий, который может произойти, — это потеря идентичности, что, думаю, также является одной из возможных моделей геноцида. И сегодня борьба, которую Азербайджан ведет против топонимов и историко-культурных памятников Нагорного Карабаха, является ярчайшим тому подтверждением.
Т.е. в контексте безопасности в целом, когда мы говорим о безопасности, мы иногда подразумеваем только физическую безопасность, но безопасность идентичности является неотъемлемой частью прав человека и безопасности. Явление, которое мы наблюдаем, - это попытка представить всемирно признанные армянские памятники истории и культуры как имеющие иное происхождение. При этом мы проявляем гибкость и в этом вопросе, - что может быть подвергнуто критике со стороны многих, - говоря, что, знаете, может быть, не стоит делать это предметом межгосударственных формул, для того есть международная специализированная структура, ЮНЕСКО, которая способна и обладает всеми экспертными и профессиональными навыками для оценки историко-культурного происхождения памятников. Но я хочу сказать, что это не просто борьба с неодушевленными зданиями, это борьба с идентичностью, и эта борьба имеет не просто исторический контекст, эта борьба имеет практический контекст. Весь смысл этой борьбы заключается в том, чтобы продемонстрировать, что армяне не имеют права жить в Нагорном Карабахе, потому что мы видим следующий контекст борьбы с этими историческими и культурными памятниками, когда на государственном уровне отдается приказ стереть армянское надписи на каменных плитах зданий и заменить их, так сказать, “реальными” надписями, фиксирующими исторические факты. Это очень трудно назвать чем-то иным, кроме как подготовкой к геноциду или хотя бы нацеленной на это политикой.
И третий сценарий - это само физическое уничтожение, действительность и признаки которого мы тоже видели и видим, начиная от снайперского обстрела мирных жителей, выполняющих сельскохозяйственные работы, заканчивая бомбардировками и ракетными обстрелами мирных населенных пунктов и жителей во время 44-дневной войны. Но знаете, я не хочу, чтобы мы воспринимали и рассматривали геноцид, в том числе и тот геноцид, о котором я говорю, как неизбежную и неотвратимую реальность. И я должен констатировать, как бы странно это ни звучало теперь, после этого предисловия, вывод о том, что, по моему убеждению, важнейшим инструментом предотвращения геноцида является диалог и сотрудничество, в том числе между Баку и Степанакертом.
И мы считаем это очень важным в нашем внешнеполитическом процессе. Азербайджан, при этом, по разным поводам демонстрирует всему миру, что готов обеспечить права и безопасность армян Нагорного Карабаха, но адресатом озвучиваемой на международных площадках этой фразы будто бы является международное сообщество, а не в первую очередь люди, которых должно затрагивать это предложение. Это предложение Азербайджана обращено к международному сообществу, а не к армянам Нагорного Карабаха. И мы считаем, что этот месседж будет реальным, когда оно будет услышано в Степанакерте, в Нагорном Карабахе и армянами Нагорного Карабаха.
И я специально подчеркнул, что безопасность — это не только чисто физическая безопасность: безопасность идентичности является неотъемлемой частью этой безопасности, познание самого себя является неотъемлемой частью прав человека.
Но с другой стороны, я также хочу подытожить свою речь одним или несколькими практическими выводами о том, что мы должны делать для предотвращения геноцидов вообще, в том числе и в нашем регионе. Думаю, что со всеми тяжелыми реалиями - текущими и историческими, нам необходимо изменить содержание и качество наших региональных отношений.
И действительно, начинать надо с самых простых вещей, например, самой большой проблемой я считаю предотвращение, управление и исключение в конечном итоге языка ненависти в нашем регионе, и особенно на официальном уровне, но не только на официальном уровне. Я не хочу, чтобы тема предотвращения и осуждения геноцида становилась поводом для осуждения народов и площадкой для углубления вражды между народами, потому что считаю, что в нашем регионе вражда действительно должна управляться, и начинать ее нужно с управления языком вражды, которое существует в наших, по крайней мере, армяно-турецких, армяно-азербайджанских отношениях.
И я не хочу, чтобы мы постоянно находились в роли критика, а также отказывались от возможности самосозерцания, начиная с самого бытового уровня. Например, одним из важнейших инструментов предотвращения геноцида, думаю, является то, что мы прямо на официальном уровне скажем, что мы принимаем, что мы должны, например, в том числе и в Армении, прекратить оскорблять людей, в том числе политических соперников или оппонентов, используя название другой нации. В Республике Армения есть такое явление, когда, например, если хотят кого-то сильно оскорбить, то есть очень простой способ сделать это, сказать: ты турок.
Как человек, которого в силу известных вам обстоятельств, довольно часто так называли, хочу сказать людям, которые хотели меня оскорбить, что они меня вовсе не оскорбляют, потому что я не принимаю и воспринимаю это как оскорбление. И вообще, я думаю, что мы должны смотреть в лицо этим реалиям и попытаться их изменить. В Азербайджане тоже есть такие реалии: чтобы кого-то оскорбить, даже самые последние оскорбления, которые в нашем регионе, на Кавказе, имеют смертоносный эффект, иногда действуют не так эффективно, чем когда называют кого-то, например, армянином. Я думаю, что мы на официальном уровне, на уровне правительств должны принять эту реальность и сказать, что мы не согласны с этой реальностью и не хотим, чтобы название национальности, нации, название какой-либо нации использовалось как оскорбление. И это, думаю, является важнейшим инструментом предотвращения геноцида.
Я предполагаю, что подобные реалии есть и в Турции, и мой посыл с этой кафедры таков: давайте начнем с этого, мы иногда не можем решать глобальные проблемы, потому что мы не можем диагностировать эти проблемы на генетическом уровне, а эта кафедра очень важна в этом смысле, потому что речь идет о геноциде, и для того, чтобы понять и предотвратить эту проблему, мы должны быть в состоянии понять и диагностировать генетический уровень проблемы.
И я надеюсь, что одним из важных обсуждений на этом форуме станет именно это. Например, была идея, и я предполагаю, что она все еще существует, в каком-то формате начать дискуссии на Южном Кавказе между Арменией, Грузией и Азербайджаном. Эта идея не нова, она довольно старая. Старая, не в смысле устаревшая, а в плане времени. И я всегда поддерживал эту идею, но я предложил очень важную фундаментальную формулу. Эта платформа, в первую очередь, должна использоваться только и только в направлении искоренения языка ненависти в нашем регионе. На официальном уровне лидеры стран должны это зафиксировать, сказать, что мы согласны сотрудничать друг с другом для искоренения языка ненависти. Особенно на официальном уровне.
И вот с этого должно начинаться предотвращение и осуждение геноцидов, потому что если кто-то в Азербайджане, Турции, Армении называет кого-то армянином или турком, тем более на политическом уровне, но даже и не на политическом уровне, то делает это с целью морального, политического уничтожения и унижения этого человека. И это по сути генетический уровень геноцидального мышления.
Но, с другой стороны, я должен сказать, что тот факт, что я сейчас публично говорю об этих проблемах, означает, что мы, тем не менее, не стоим на месте, это означает, что мы сталкиваемся с этим, это означает, что мы думаем в этом направлении. Должен подчеркнуть, что в этом плане очень важны отношения Армения-Турция, Армения-Азербайджан и отношения в нашем регионе в целом.
Кстати, есть еще одна важная формула управления враждой. Иногда действует ровно вот такой подход: если Армения что-то говорит, то правильной реакцией в Азербайджане или Турции является сказать на 180 градусов противоположное. И точно так же у нас: если Азербайджан что-то говорит, в том числе и в политическом, официальном контексте - не всегда, конечно, но очень часто мы видим такой подход: самая безопасная реакция - сказать что-то на 180 градусов противоположное, потому что это безопасно и в политическом плане, это безопасно и в моральном плане, это безопасно и в более широком, психологическом плане.
И сегодня, может быть, впервые я хочу нарушить эту реальность и выразить согласие с заявлением, которое было недавно сделано в Турции. А идея была в том, что все страны региона, включая Турцию, Армению, Азербайджан, нужны друг другу в плане безопасности самих этих стран, по большому счету - в историческом плане, в плане обеспечения суверенности и независимости. И это очень важная формула для нас, чтобы в конечном итоге изменить режим отмеченных мною отношений.
Мы должны понять одно: зачем мы здесь? Мы здесь, чтобы жить бок о бок, или мы здесь только для того, чтобы выждать время, чтобы созрела подходящая возможность уничтожить друг друга? Такой контекст, такое подсознание существует в нашем регионе: в одной стране больше, в другой - меньше, в одной стране - на институциональном уровне, в другой - на зачаточном уровне, но время от времени мы видим эти реалии.
Возвращаясь к современным технологиям, должен сказать, что эти реалии очень хорошо проявляются при изучении и мониторинге социальных сетей. И здесь проблема геноцида, я согласен с организаторами, проявляется и выражается по-новому в новых технологиях или, может быть, в самой простой технологии из этих новых технологий, а именно - в социальных сетях.
Я как-то выступил с инициативой, когда сказал, что социальные сети могут стать площадкой для диалога, а не для ненависти. Конечно, тогда эта инициатива провалилась в силу известных вам обстоятельств. Но сегодня я хочу подчеркнуть, что новые технологии, которые сблизили самые отдаленные страны, также должны быть в состоянии сблизить страны, которые физически расположены рядом друг с другом. Это кажется очень простой задачей, но на самом деле это очень сложная задача, и я желаю участникам форума удачи в решении этой сложной задачи.”.
Со вступительным словом выступили министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и заместитель генерального секретаря ООН, специальный советник ООН по предотвращению геноцида Алиса Вайриму Ндериту. Также было представлено видеообращение генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша по случаю Международного дня памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
IV Глобальный форум “Против преступления геноцида” посвящен проблеме предотвращения геноцида в эпоху новых технологий. В ходе форума будут рассмотрены проблемы, возможности и перспективы использования новых технологий в предотвращении геноцида.