Որևէ միջազգային համակարգ չի կարող հիմնված լինել բացառապես «ուժն է ծնում իրավունք» սկզբունքի վրա․ ԱԳ նախարար
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի ժամանակ։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Ողջունում եմ ձեզ Երևանում՝ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» չորրորդ Գլոբալ ֆորումին, որն այս տարի նվիրված է ցեղասպանությունների կանխարգելմանը նոր տեխնոլոգիաների համատեքստում։ Հայաստանի կողմից կազմակերպվող հերթական Գլոբալ ֆորումը պետք է կայանար դեռ 2020 թվականի դեկտեմբերին, սակայն, ցավոք, այն հնարավոր չեղավ իրականացնել ոչ միայն համավարակի, այլ, առաջին հերթին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի պատճառով:
Այդ ագրեսիվ պատերազմի հետևանքները մինչ օրս հաղթահարված չեն, ավելին, նախորդ տարվա մայիսին ու նոյեմբերին և այս տարվա սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի կողմից հարձակման ենթարկվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը, ինչի հետևանքով տեղի ունեցան մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ, այդ թվում՝ կյանքի իրավունքի, խոշտանգումների արգելքի, սեփականության, գերիների հետ վարվելակերպի:
Հայ ժողովուրդն առերեսվեց անվտանգային նոր սպառնալիքների, որոնք մինչ այս պահը վերացված չեն: Այս իրավիճակը երկարատև գործընթացի արդյունք է, երբ տարիներ շարունակ հայերի հանդեպ իրականացվող ծայրահեղ ատելության տարածումը, ռազմական կարողությունների հետևողական զարգացումը ի վերջո վերածվեցին ուժի կիրառման:
Հարկ է նշել, որ ուժի կիրառմամբ արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծման մոտեցումը, որը դրսևորվում է աշխարհի տարբեր անկյուններում նոր պատերազմների և հակամարտությունների բռնկմամբ, վկայում է համաշխարհային անվտանգային համակարգի ճգնաժամի մասին: Ակնհայտ է, որ ուժը միշտ էլ եղել է միջազգային հարաբերությունների կարևոր գործոն, սակայն որևէ միջազգային համակարգ չի կարող հիմնված լինել բացառապես «ուժն է ծնում իրավունք» սկզբունքի վրա, քանզի, ինչպես գիտենք, ուժեղից միշտ էլ առավել ուժեղը կա, և հարատև պատերազմն անգամ չի կարող արձանագրել ուժերի վերջնական ճշգրիտ հավասարակշռությունը:
Առանց խաղաղ համակեցության համընդհանուր նորմերի, միջազգային իրավունքի և երկակի ստանդարտների չենթարկվող կարմիր գծերի, աշխարհը չի կարող վերագտնել խաղաղություն և զարգացում: Ակնհայտ է նաև, որ բազմակողմանիության ներկա ճգնաժամից հետո մեզ անհրաժեշտ է նորովի իմաստավորել միջազգային հարաբերությունները և գտնել ժողովուրդների համակեցության նոր կոնսենսուս: Դժվար է այսօր կանխատեսել ինչպիսին կլինեն այդ միջազգային կոնսենսուսի բոլոր տարրերը, սակայն ակնհայտ է, որ ցեղասպանությունների և էթնիկ զտումների, կրոնական և ազգային խտրականության և ատելության անթույլատրելիությունը և դրանց կանխարգելումը, մարդու իրավունքների, այդ թվում և խմբային, հավաքական իրավունքների պաշտպանությունը պետք է դառնան այդ կոնսենսուսի հիմնասյուներից մեկը:
Ինչպես առանձին մարդը, այնպես էլ առանձին ժողովուրդն ունի կյանքի, անվտանգության, բառի ուղիղ իմաստով՝ անվտանգ ապրելու, և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունք, և ոչ ոք, ոչ մի ուժ չի կարող խլել նրանից այս հավաքական ու բնական իրավունքները:
Այս տեսակետից այսօր և այստեղ, այս ֆորումի աշխատանքները, ձեր բոլորի ներկայությունը, ցեղասպանության կանխարգելման գործում նոր գաղափարների գեներացիան խիստ կարևոր են:
Վերջին երկու տասնամյակում միջազգային համայնքը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի, մեծ աշխատանքներ է տարել ցեղասպանության կանխարգելման նպատակով նոր կարողություններ և մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ:
Ցեղասպանության կանխարգելումն ապահովող կարևոր քայլերից դարձավ 2004 թվականին այս հարցով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի պաշտոնի սահմանումն ու գրասենյակի ստեղծումը, որը տարիների ընթացքում ձեռք է բերել մեծ փորձառություն և որի մշակած շատ փաստաթղթեր ցեղասպանության կանխարգելման ուղենիշ են ՄԱԿ անդամ երկրների համար: Երախտապարտ ենք տիկին Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուին այս համաժողովին իր մասնակցությունը բերելու և շարունակական համագործակցության համար:
Խոսելով ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով զբաղվող կառույցների մասին՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ այս հարցում մեծ դերակատարում ունի ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը։ Ուրախ եմ նշել, որ այսօր մեզ հետ է Խորհրդի նախագահ, Ժնևում Արգենտինայի մշտական ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ֆեդերիկո Վիլլեգասը։
Կարևոր եմ համարում նաև ՄԱԿ-ի այլ մարմինների աշխատանքը, այդ թվում՝ հատուկ ընթացակարգերի, անկախ քննչական մեխանիզմների և պայմանագրային մարմինների:
Ցանկանում եմ շեշտել այն դերակատարումը, որը ցեղասպանության կանխարգելման գործում ունենում է Հայաստանի կողմից նախաձեռնված և երկու տարին մեկ Մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում ներկայացվող «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը։ Բանաձևն իր ծանրակշիռ ներդրումն է ունենում Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի կոնվենցիայի դրույթների կիրառելիության ապահովման և համապատասխան նորմատիվ հիմքերի ձևավորման գործում։ Այն յուրահատուկ գործողությունների ծրագիր է, որը նախանշում է այս առումով հետագա քայլերը, նպատակներն ու անելիքները՝ միևնույն ժամանակ ուշադրություն հրավիրելով ռիսկերին և մարտահրավերներին: Նման մարտահրավերների թվին՝ 2022 թվականի մարտին ընդունված բանաձևը, դասեց նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը և դրանից բխող վտանգները:
Կանխարգելման օրակարգում իր ուրույն տեղն ունի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, քանի որ հենց այս կառույցի կողմից ժամանակին և արդյունավետ միջոցների կիրառումը գործուն հնարավորություն կարող է ստեղծել ցեղասպանությունները կանխարգելելու համար:
Պետք է նշեմ նաև, որ շատ արդյունավետ համագործակցության ձևաչափ է Զանգվածային ոճրագործությունների հանցագործությունների դեմ համաշխարհային գործողություն (GAAMAC) դաշինքը, որին Հայաստանը միացել է որպես գործընկեր: Այս դաշինքը, որի ներկայիս նախագահը՝ տիկին Սիլվիա Ֆերնանդեզ դե Գուրմենդին, նույնպես այսօր մեզ հետ է՝ պետությունների, քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական հաստատություններից կազմված մի հարթակ է, որի նպատակն է պայքարել զանգվածային ոճրագործությունների դեմ:
Իմ հատուկ շնորհակալությունն եմ հայտնում նաև մեր մշտական գործընկեր Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիային՝ Գլոբալ ֆորումի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցության և մշտական աջակցության համար:
21-րդ դարն ու նոր տեխնոլոգիաների զարգացումը չէին կարող իրենց ազդեցությունը չունենալ նաև Ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի վրա։ Այսօր ծառացել են նոր մարտահրավերներ, հայտնվել են նաև նոր գործիքներ ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման համար։ Այս ֆորումի աշխատանքների շրջանակներում հրավիրում եմ բոլորիդ քննարկում ծավալել հնարավոր առկա նոր գործիքները ի չարս օգտագործելու դեմ պայքարի, և ի բարօրություն գործածելու արդյունավետ մեխանիզմների մասին։
Ամփոփելով խոսքս՝ ցանկանում եմ մեզ բոլորիս հետաքրքիր և արդյունավետ մտքերի փոխանակում: Եվ թող մեր մոլորակի վրա այլևս երբեք չլինեն ժողովուրդներ, որոնք կառերեսվեն ցեղասպանության արհավիրքի հետ»։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered the following remarks at the 2020 “Against the Crime of Genocide” global forum taking place in Yerevan.
I welcome you to the fourth "Against the Crime of Genocide" Global Forum in Yerevan, which this year is dedicated to the prevention of genocides in the era of new technologies.
The last global forum organized by Armenia was supposed to be held in December 2020, but unfortunately it became impossible not only due to the pandemic, but, first of all, due to the war unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh.
The consequences of that aggressive war have not been overcome to this day, moreover, in May and November last year and on September 13-14 this year, the sovereign territory of Armenia was attacked by Azerbaijan, resulting in gross violations of human rights and international humanitarian law, including the right to life, prohibition of torture, property, treatment of prisoners of war.
The Armenian people faced new security threats which have not been addressed to this day. This situation is an outcome of a lengthy process, when the spread of extreme hatred towards Armenians, the consistent development of military capabilities turned into the use of force.
It should be noted that the approach to dealing with foreign policy issues using force, which is manifested by the outbreak of new wars and conflicts in different parts of the world, indicates the crisis of the global security system. Power has always been an important factor in international relations, but no international system can be solely based on the "Might makes Right" principle as for every strong one, there is an even stronger one and even an eternal war cannot reveal the accurate balance of power.
Without universal norms of peaceful coexistence and international law, without red lines that are not amenable to double standards, the world cannot regain peace and development. It is also obvious that after the current crisis of multilateralism, we need to reassess international relations and find a new consensus for the coexistence of peoples. Today, it might be difficult to predict all the elements of that international consensus but apparently, the inadmissibility of genocides and ethnic cleansing, religious and national discrimination, and hatred, as well as their prevention, the protection of human rights, including collective rights, should become one of the pillars of that consensus.
Both an individual person and a nation have the right to life, security, in the truest sense of the word, to live safely, and to control their own destiny, and no one, no power can deprive them of these collective and natural rights.
From this point of view, today and here, the work of this forum, the presence of all of you, the generation of new ideas for the prevention of genocide are extremely important.
Dear attendees,
During the last two decades, the international community, represented by the United Nations, has done a great work to create new capacities and mechanisms for the prevention of genocide.
One of the important steps to ensure the prevention of genocide has become the establishment of the position and the Office of the Special Adviser to the UN Secretary General on this matter in 2004, which has gained a great experience over the years and many of the documents developed by the Special Adviser have become genocide prevention guidelines for the UN member states. We are grateful to Madame Alice Wairimu Nderitu for her participation in this conference and for her continued cooperation.
Speaking about the structures involved in the genocide prevention, I would like to emphasize that the UN Human Rights Council plays a major role in this matter. I am pleased to note that the President of the Council, Permanent Representative of Argentina to the United Nations Office at Geneva, Ambassador Federico Villegas is with us today.
I would also like to highlight the work of other UN bodies, including Special Procedures, Independent Investigation Mechanisms and Treaty Bodies.
I would like to emphasize the role of the Resolution on the Prevention of Genocide initiated by Armenia and presented once every two years within the framework of the Human Rights Council. The Resolution makes a significant contribution to ensuring the applicability of the provisions of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and forming the relevant normative framework. It is a unique action plan that outlines next steps, further goals and actions in this regard, while drawing attention to risks and challenges. Among such challenges, the Resolution adopted in March 2022 included the use of new technologies and the related risks.
The UN Security Council has its unique place in the prevention agenda, because the use of timely and effective measures by this body can create an efficient opportunity for the prevention of genocides.
I should also mention that the Global Action Against Mass Atrocity Crimes (GAAMAC) alliance, which Armenia has joined as a partner country, is a very effective format of cooperation. This alliance, represented by its Chair, Madame Silvia Fernández de Gurmendi, is also with us today. A platform of states, civil society and academic institutions has an aim to fight against mass crimes.
I also express my special gratitude to our permanent partner, the International Association of Genocide Scholars, for their active participation in the work of the Global Forum as well as their permanent support.
The 21st century and the development of information technologies could not fail to affect the Genocide Prevention agenda. Today, we evidence the occurrence of both new challenges and new instruments for the advancement of genocide prevention agenda. Within the framework of the work of this forum, I invite all of you to discuss effective mechanisms to fight against the abuse of current new instruments, as well as to harness their advantages.
In conclusion, I would like to wish all of us an interesting and productive exchange of thoughts. And may there be no more peoples on our planet who will encounter the scourge of genocide.