Հայաստանը Լաչինի միջանցքը փակելու համար Ադրբեջանի դեմ դիմումներ կուղարկի ՄԻԵԴ և ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան
Հայաստանի Միջազգային իրավական հարցերով գրասենյակը Ադրբեջանի «բնապահպանների» կողմից դեկտեմբերի 12-ից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը փակելու և հումանիտար աղետ ստեղծելու համար իրավական գործընթաց է նախաձեռնում։
Գրասենյակի մամուլի քարտուղար Հասմիկ Սամվելյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ գրասենյակն աշխատում է այդ ուղղությամբ։ Ամբողջացվում են դիմումները, որպեսզի ուղարկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական ու ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարաններ։
Հիշեցնենք, որ արդեն 3-րդ օրն է Ադրբեջանի կառավարությունը՝ «բնապահպանների» բողոքի ակցիայի անվան տակ իրականացնում է Արցախի պլանավորած շրջափակում։ Ադրբեջանը խոչընդոտում է նաև Հայաստանից Արցախ մատակարարվող գազամատակարարմանը՝ ստեղծելով հումանիտար աղետ:

Армения представит в ЕСПЧ и Международный суд ООН заявления против Азербайджана в связи с перекрытием Лачинского коридора
Офис по международным правовым вопросам Армении инициирует правовой процесс в связи с перекрытием 12 декабря азербайджанскими “экологами” Лачинского коридора - единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, и созданием гуманитарной катастрофы.
Пресс-секетарь офиса Асмик Самвелян сообщила Hetq.am, что офис уже работает над заявлениями, которые будут представлены в Европейский суд по правам человека и Международный суд ООН.
Напомним, что уже третий день правительство Азербайджана под предлогом проведения акции “экологами” осуществляет запланированную блокаду Республики Арцах. Азербайджан также перекрыл газоснабжение Арцаха, создав тем самым гуманитарную катастрофу.